banner114

Büyükşehir: Sayıştay’dan önce dava açtık

TRABZON Büyükşehir Belediyesi Vekili Av. Mehmet Burak Temren imzalı Noter cevap metinde şu ifadelere yer verildi.

“Günebakış Gazetesi’nin 07.02.2018 günlü baskısının ana sayfasında “Büyükşehir’e 2 Milyon Liralık Zimmet Şoku” başlıklı haber yapılmıştır ve bahse konu habere ilişkin olarak açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi uhdesinde bulunan toplu ulaşım hizmetleri kapsamında olmak üzere akıllı kart, kullan at bilet ve elektronik ücret toplama sistemi işi ihale edilmiş ve yapılan ihale sonucunda 04.06.2010 tarihinde Antkart Teknoloji Hizmetleri A.Ş. arasında sözleşme akdedilmiştir.

Yüklenici firma Teknik Şartnameye ve İhale Sözleşmesine göre yükümlü bulunduğu sorumlulukları 2015 yılından itibaren yerine getirmemiştir ve İdare sayılan tüm bu eksikliklerin ifası amacına matuf olmak üzere taahhütlerini yerine getirmesi hususunda yüklenici firmaya ihtarname yoluyla keyfiyeti bildirmiştir. Buna rağmen yüklenicinin sözleşme gereklerini yerine getirmemesi nedeniyle sözleşme Başkanlık Makamının 29.06.2016 tarih ve 790/1739 sayılı olurları ile fesih edilmiştir. Belediyemiz toplu taşıma hizmetinin kesintiye uğramadan devam etmesi aciliyet arz ettiğinden toplu taşıma elektronik ücret toplama ve araç takip sistemleri kurulum ve işletme işi yeniden ihale yapılarak hizmete açılmıştır.

Sayıştay sorgusunda zimmet çıkarılmadığı gibi yine Sayıştay tarafından Cumhuriyet Savcılığına yapılmış herhangi bir suç duyurusu bulunmamaktadır. Aksine yüklenici firmanın hukuka aykırı, hileli işlemleri nedeniyle ilgili şirket hakkında belediyemiz tarafından Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur ve Trabzon 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2017-901 E. Sayılı dava dosyası ile alacak davası açılmıştır.

Dikkat edileceği üzere Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenici firma ile yapılan sözleşmenin fesih tarihi ve açılan alacak davaları ile yapılan suç duyurusunun tarihi Sayıştay sorgusundan önceki tarihlidir. Dolayısıyla haberde Sayıştay raporu üzerine hukuki yollara başvurulduğu yönündeki anlatımlar tamamıyla gerçek dışıdır.

Karalamayı amaç edinen ve hatalı bilgiler içerin yayın için gönderdiğimiz bu metnin tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 (üç) gün içinde makalenin yayınlandığı sayfada aynı puntolarla hiçbir ekleme ve düzeltme yapılmaksızın yayınlanmasını hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla talep eder, aksi halde yasal yollara başvuracağımızı bildiririz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.