banner114

BÜYÜKŞEHİR DAVA EDİLMELİDİR

ZORUNLU YANGIN RAPORU TARTIŞMAYA NEDEN OLDU

Trabzonun Ortahisar ilçesinde yeni açılacak ya da devri gerçekleştirilecek olan iş yerlerinin alması gereken zorunlu yangın raporu Ortahisar Belediye Meclisinde büyük bir tartışma başlattı. İmar komisyonu görüşmesinde 2012 yılından sonra açılan ya da devredilen iş yerlerinin zorunlu yangın raporu alması gerektiği ancak yapıların yeni yönetmeliğe uygun olmadığı gerekçesiyle raporun alınamayıp mağduriyetler yaşandığı belirtildi.

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYE DAVA EDİLMELİ

Ortahisar Belediyesi Zabıta Müdürü Ömer Aydın Türkiyede belediye meclislerinin yangın raporuyla ilgili karar yetkisinin olmadığını belirtirken, Ortahisar ve Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Mustafa Yaylalı  Büyükşehirin dava edilmesi gerektiğini savundu. Yaylalı, İtfaiye buna uymuyorsa belediye olarak dava edelim. Ortada vatandaşın mağduriyeti var. Büyükşehir insanları şu an zora sokuyor. dedi. Başkan A. Metin Genç ise kentte yeni itfaiye yönetmeliğine uygun olmayan sayıca fazla yapının olduğuna dikkat çekti..

BOŞLUK MÜTEAAHİTLERİN İŞİNE GELİYOR

 İMO Başkanı Muzaffer Aydın da açıklamasında Trabzonda binalardaki yangın merdivenlerine belediyelerin karar almasının kanuni olmadığını ifade etti. Aydın, Belediyelerin devletin kanununa karşı yetkisi yok. Bu durum bütün müteahhitlerin işine geliyor. Kimse itiraz etmiyor. Ortada usulsüzlük var. Bu durum skandaldır. Böyle bir karar aldığında Trabzonda uygulanır. Böyle bir yetkileri yok. Bu, bugüne kadar kullanıldı. Yangın yönetmeliğinde her şey açıkça yazıyor. dedi.

Ortahisar Belediye Meclisinde ilçede 2012den sonra yeni açılacak olan ya da devri gerçekleştirilecek iş yerlerinde alınması zorunlu yangın raporu gündeme geldi. İmar komisyonu görüşmesinde gündeme gelen yangın raporlarının yeni yönetmeliğe göre 2012 yılından sonra açılan ya da devredilen işyerleriyle ilgili rapor almanın şart olduğu kaydedilerek yaşanan mağduriyetlere de dikkat çekildi. Meclisin inisiyatif alarak vatandaşlara kolaylık sağladığı öğrenildi

KAÇAK İŞ YERİ AÇILMASINA SEBEBİYET VERİR

İş yerlerinin devredilmesi halinde itfaiye raporu aranmaksızın ruhsatının alınması gerektiği yönünde görüş bildiren Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç, İş yeri devredildiğinde yerine gelecek olan da aynı nitelikteyse yangın ruhsatını alabilmesi lazım. Bu iradeyi Meclis ortaya koyacak. Gayrı sıhhi olanın farklı bir niteliği var. Sıhhi olanından devralan başka bir amaçlı iş yapacaksa ondan da isteyelim. Aynı nitelikte aynı iş yeri devam ediyorsa bu ruhsatı alabilmesi lazım. Biz bu yüzden varız. İtfaiye raporu alınmaksızın devam edebilmesi lazım. dedi.

YÖNETMELİĞİNE UYGUN OLMAYAN FAZLA YAPI MEVCUT

Genç, yeni itfaiye yönetmeliğine uygun olmayan sayıca fazla yapıların olduğuna dikkat çekerek binaların hukuksuz olduğunu ruhsatların iptal edilerek yeniden yönetmeliğe uyarlanması gerektiğini ancak meclisin ruhsatları iptal etme yetkisinin olmadığını kaydetti. İtfaiye müdürlüğünün ise raporların Meclisten geçtiği için sorumluluk almadığı ifade edildi.

TÜRKİYEDE ÖRNEĞİ YOK

Türkiyenin hiçbir yerinde Meclislerin itfaiye raporuyla ilgili aldığı kararların olmadığını dile getiren Ortahisar Zabıta Müdürü Ömer Aydın ise, 108 adet yapı tespit ettik. 12-13 tane de pasajın yeni yangın talimatına uymuyor. Araştırma yaptım Türkiyenin hiçbir yerinde böyle uygulama yok. Yani Meclisin aldığı karar yok. Bir önceki dosyasında itfaiye raporu varsa özellikle kolaylık sağlıyoruz. Yasada öyle bir şey de yok. 2014ten önce alınmışsa yangın güvenlik raporu isteniyor. Bir önceki İtfaiye müdürüyle çok görüştüm. Hiç konuya yaklaşmadı. İş yerinin aynı şekilde devri yapılacaksa biz kolaylık sağlıyoruz. Aynı nitelikte iş yerinin devrinde yasada olmamasına rağmen inisiyatif kullanıyoruz. şeklinde söyledi.

BELEDİYE OLARAK DAVA AÇALIM

Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, Yönetmelik o kadar açık ki. Meclis kararına gerek yok. Türkiyede örneği yok. Mevcut yapılar tamamlanmış, bu yapılarla ilgili ne yapılacağı da çok net yazıyor. İtfaiye buna uymuyorsa dava konusu yapmamız lazım. Gerekiyorsa belediye olarak dava edelim. Çünkü birçok vatandaşın mağduriyeti var. Büyükşehir insanları şu an zora sokuyor. şeklinde konuştu.

BELEDİYELERİN KARAR ALMA YETKİSİ YOK!

İMO Başkanı Muzaffer Aydın, Trabzonda binalardaki yangın merdivenlerine belediyelerin karar almasının kanuni olmadığını ifade ederek, Belediyelerin o konuda karar alma yetkisi yok. Maalesef buna kimse itiraz etmiyor. Bu durum bütün müteahhitlerin işine geliyor. Olması gereken bir şeyi yapmıyorlar. Belediye de böyle bir çözüm yoluna gidiyor ancak kanuni olduğunu düşünmüyorum. Bu durumu kimse mahkemeye vermez ama birisi itiraz ettiğinde durumu mahkeme bozar. değerlendirmesinde bulundu.

MECLİSİN KARAR ALMASI  MÜTEAHHİTLERİN İŞİNE GELİYOR

Trabzonda belediye Meclislerince alınan kararların yangın yönetmeliğine usulsüz olduğunu ifade eden İMO Başkanı Muzaffer Aydın, yaşananları skandal olarak tanımladı. Trabzonda müteahhitlerin durumdan rahatsız olmadığını ve işlerine geldiği için hiçbir itirazın yapılmadığını dile getiren Aydın, Tabii ki usulsüz. Bu merdivenler imar kanununda açıkça belirtildi. Yangın yönetmeliğinde nasıl olacağı belli. Ortahisar Belediyesinin bu konuda bir yetkisinin olduğunu zannetmiyorum. Büyükşehir belediyelerinin de imar kanunundaki bazı maddeleri değiştirme yetkisi vardır onlar da bellidir. Yangınla ilgili kesinlikle değiştirmekle ilgili bir hak yok. Yangın yönetmeliğine herkes uymak zorunda. Bunu devlet çıkardı. Kimse de buna itiraz etmez çünkü tüm müteahhitlerin işine geliyor. Bu durum skandaldır. Böyle bir karar aldığında Trabzonda uygulanır. Böyle bir yetkileri yok, bugüne kadar kullandılar ve bu işleri hallediyorlardı. Yönetmelikte her şey yazıyor. diye konuştu. >

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.