banner114

Büyükelçiler basından kaçtı

BÜYÜKELÇİLER BASINDAN KAÇTI

AB büyükelçilerinin Trabzon ziyareti en başından beri basın kontrol edilerek gerçekleştirilmek istendi. Basın mensuplarından oluşturulan whatsapp grubu en başta fonksiyon icra etse de daha sonra programlar whatsapp grubuna da iletilmedi. En başından beri basın toplantısı bekleyen basın mensuplarına “Basın toplantısı yapılmayacak.” dendi.

SADECE TRT, İHA ve AA ÇAĞRILDI

AB büyükelçileri her konuştuklarında basın özgürlüğünden bahsederken Trabzon’da ise basından kaçtı. Özellikle günebakış’ın basın toplantısı talebi karşısında sadece Anadolu Ajansı, İHA ve TRT davet edilerek soru sormayacak gazeteci seçtiler. Sorulardan kaçan AB büyükelçilerinin basın özgürlüğü bir kez daha ortaya çıktı.

TRT, İHA VE AA O KADAR SORDU!

AB büyükelçileri basın toplantısında, Türkiye-AB ilişkileri, mülteciler sorununu anlattı ve Trabzon’u çok sevdiklerini söylediler. Ayrıca idam konusunda görüşlerini dile getirdiler. Soru olarakta yalnızca Bürüksel’deki toplantıda 12 aylık yol haritasının ne olduğu sorusunu aldılar. günebakış’ın yayınlarından hoşnutsuzlarını iletmekle yetindiler. *

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, idam cezası ile ilgili konuyu yakından takip ettiklerini belirterek, “Avrupa Birliği’nin bu husustaki pozisyonu son derece net. Üye devletler idam cezasının Avrupa Birliği değerler sisteminin bir parçası olmadığını dile getiriyorlar.” dedi.
Trabzon’da bir dizi ziyaretlerde ve incelemelerde bulunan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, beraberindeki büyükelçilerle birlikte basın toplantısı düzenledi. Trabzon’da bir otelde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Berger, Türkiye’nin farklı kentlerine 6 ayda bir ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Sonuçta baktığımızda Türkiye son derece renkli büyük bir ülke, çok şey vadeden bir ülke. Ankara’dan çıkıp farklı bölgelere gitmek bizim için son derece faydalı oluyor. Trabzon, AB-Türkiye iş birliği bakımından son derece güzel bir örnek teşkil eden şehir. AB tarafından finanse edilen birçok proje var Trabzon’da uygulamaya geçirilen. Farklı iş birliği alanlarımız var tarım, eğitim gibi. AB-Türkiye ilişkileri bakımından baktığımız zaman Trabzon büyük bir ticaret kenti olarak da bu anlamda büyük önem taşıyor. Sonuçta AB, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı. Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 50’si AB ile gerçekleştiriliyor. Kentte çok ciddi kara yolu inşaatı olduğunu gördük. Bunun da AB-Türkiye iş birliğine önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Perşembe günü Brüksel’de önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Burada da Türkiye ile ilişkilerin ilerletilmesi gerektiğine dair önemli mesajlar verildi. Bunun da örneklerini önümüzdeki birkaç gün içerisinde göreceğimizi, bu anlamda birtakım toplantılar yapılacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Bir gazetecinin “Avrupa Birliği’nin Brüksel’de yaptığı toplantıda 12 aylık yol haritasında neler olduğu?” sorusuna Bergel, “Perşembe günü yapılan toplantı gerçekten önemli bir amaca hizmet etti diye düşünüyoruz. Son aylarda siyasi gerginlik tırmanmış durumdaydı, bu da karşılıklı olarak konuşmanın gerektiğini, diyaloğun gerekli olduğunu bizlere gösteriyordu. Brüksel de bu amaca hizmet etti. AB-Türkiye ilişkilerinin önemli olduğu ve ilerletilmesi gerektiği konusunda fikir alışverişi yapıldı. Önümüzdeki günler bizlere ne tür toplantılar yapılacağını gösterecek. Bunların detaylarına açıkçası hâkim değilim. Türkiye’deki basın bu anlamda benden daha çok hâkim diyebilirim. Yapılan toplantılarla birlikte biz de detayları yavaş yavaş önümüzdeki günlerde göreceğiz.” yanıtını verdi.
MÜLTECİLERE DESTEĞİN TAMAMI YIL SONUNA KADAR AKTARILACAK
Avrupa Birliği tarafından mültecilere verilecek desteğin tamamının yıl sonuna kadar aktarılacağını kaydeden Bergel, “Enerji konusuyla ilgili olarak ayda bir enerji alanında diyaloğumuz var. Önümüzdeki aylarda da enerji konusunda bir toplantı gerçekleştirilecek, görüşmeler yapılacak. Bununla ilgili muhataplarımızla hangi detayların üzerine eğileceğimizi görüşmekteyiz. Mültecilere destek konusunda 3-5 milyar avro tutarında bir desteğin sağlanması konusunda mutabık kalmıştık. 2016-2017 döneminde bu miktar temin edilecek. Bu miktarın 2,8 milyar kadar kısmının tam olarak nereye aktarılacağını biliyoruz ve yıl sonuna kadar tamamen aktarılması, uygulamaya geçirilmesi söz konusu. 1,5 milyar avroluk kısmı için sözleşmeler yapılmış durumda. Yıl sonuna kadar kalan kısmı için tamamlanması bekleniyor. Bu sözleşmesi imzalanan projelerin uygulanmaya geçirilmesi kısmı içinde bunun zaman alacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla ödemeler de zamana yayılacak. Ama 2016-2017 yılı için tam olarak bu parayla ne yapılacağını biliyoruz. 3 ayda bir Brüksel’de toplantılar gerçekleştiriyoruz. İş birliği içerisinde bu paraların nerelere aktarılacağı konusunda kendilerine danışarak bir plan hazırlamaya, görüş alışverişi yapmaya çalışıyoruz. Haziranda da bu toplantılardan bir tanesi gerçekleştirilecek. Sonuç olarak yıl sonuna kadar bu miktarın hepsinin sözleşmeye bağlanması planlanıyor.” diye konuştu. Mülteciler konusunda iki proje yürüttüklerini söyleyen Bergel, “Bu projeleri Sağlık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı ile yürütüyoruz. Sağlık Bakanlığı ile ilgili olan özellikle mültecilere yönelik sağlık hizmetlerinin sunulmasına ilişkin ve bu kapsamda da bir hafta önce klinikler açıldı. Millî Eğitim Bakanlığı ile yürütülen projeler kapsamında eğitimlerin verileceği alanların, okulların açılması söz konusu. Aynı şekilde öğretmenlere yönelik desteklerin sağlanması planlanıyor. Suriyeli öğretmenlere ve öğrencilere Türkçe, Arapça ve Avrupa dillerinde eğitilmeleri amacıyla eğitim verilmesi amaçlanıyor.” ifadelerini kullandı.
AVRUPA BİRLİĞİ’NİN İDAM KONUSUNDA POZİSYONU SON DERECE NETTİR
“Avrupa Birliği için Türkiye, terörle mücadele konusunda son derece önemli bir ortaktır.” diyen Bergel, “Üye devletler için de bu alanda iş birliği yapmak son derece önemli. Yabancı cihatçıların sınırlardan geçirilmesinin engellenmesi her iki tarafın da faydasına olacaktır. Bu anlaşmada zaten Avrupa Birliği ve Türkiye arasında düzenli diyalog sürdürülmektedir. Bakanlıklardan yetkililer bir araya gelmekte, dolayısıyla bu alanda yakın bir iş birliği içerisinde olduğumuzu söyleyebiliriz. İdam cezası ile ilgili olarak da bu konuyu yakından takip ettiğimizi ifade etmek isterim. Avrupa Birliği’nin bu husustaki pozisyonu son derece net. Üye devletler idam cezasının Avrupa Birliği değerler sisteminin bir parçası olmadığını dile getiriyorlar. Bize yakın ülkelerden de aynı şeyi bekliyoruz. Türkiye içerisinde yürütülen bu tartışmaların detayına hâkim değiliz. Ama bildiğimiz kadarıyla Meclise ulaştırılmış bir yasa teklifi yok. Bu şartlar altında herhangi bir spekülasyonda da bulunmak istemem.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.