banner114

Bütçe tartışma yarattı

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı oturumlarında 2020 yılı mali yılı bütçe kesim hesabı ile ilgili müzakereler gerçekleştirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ataman yönetiminde gerçekleşen oturumda bütçe kesim hesabı ile ilgili CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin ve Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu itirazlarda bulundu. Bütçe müzakereleri oy çokluğuyla kabul edildi.

GİDERLER GELİRLERİ AŞTI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 2020 mali yılı bütçe kesin hesabını parasal olarak açıkladı. 2020 yılında gelir, gider bütçesi ve borçlanma maliyeti belli oldu. Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında tahmini gelirini 629 milyon olarak belirlerken, gelirin 526 milyon 564 bin 375 TL olarak gerçekleşti. Gider bütçesi 823 milyon TL olarak tahmin edilirken, 643 milyon 647 bin 910 TL giderin olduğu ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında 194 milyon borçlanma tahmininde bulunurken, 143 milyon 524 bin 912 TL borçlandığı görüldü. Tabloda giderlerin gelirleri aştığı gözüktü. Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı bütçe geliri 526 milyon 882 bin 496, 25 TL iken, toplamda 541 milyon 483 bin 872,30 TL giderleri oldu. Giderlerin en çok mal ve hizmet alımı için gerçekleştiği dikkat çekti. Büyükşehir mal ve hizmet alımında 188 milyon 630 bin 128 TL olduğu görüldü. Ardından sermaye giderlerine 186 milyon 93 bin 99 TL, hizmet alımı gideri için ise 124 milyon 525 bin 917 TL harcandığı belirlendi. Faiz giderlerinin ise yüzde 3,67 oranında yani 23 milyon 645 bin 427 TL olduğu ifade edildi. Büyükşehirde 2020 yılında en çok harcama yapılan birimlerin sırasıyla şu şekilde olduğu gözlendi: İnsan kaynakları ve eğitim dairesi başkanlığına 128 milyon 748 bin 955 TL, Yol yapım ve onarım dairesi başkanlığına 12 milyon 662 bin 85 TL, fen işleri dairesi başkanlığı 88 milyon 430 bin 840, ulaşım dairesi başkanlığı 52 milyon 157 bin 727, makine ikmal bakım ve onarım dairesi başkanlığına 26 milyon 843 bin 436.

BÜTÇEYİ ŞİŞİRDİNİZ BORÇLANMAYI HEDEFLEDİNİZ

Bütçe kesim hesabı sunumunun ardından Belediye Meclis üyeleri szö alarak görüşlerini bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, “Eleştirmeyelim, hiç bir şey demeyelim kabul edelim. Ben 12 yıldan beri kabul etmiş kişiyim. Eksiklikleri demek zorundayım. En azından ilgili arkadaşlarımız kendilerine çeki düzen versin. Bunun ana öğesi bütçe görüşülürken, bu bütçeniz gelir gideriniz denk değil. Afaki bütçe yaptınız. Bütçeyi şişirdiniz borçlanmayı hedeflediniz.” İfadelerini kullandı.

23 MİLYON FAİZE GİTTİ

CHP’li Şahin, 23 milyon liralık faiz giderinin Köprübaşının tüm icraatlarını karşılayacak kadar yüksek olduğunu söyleyerek itirazını dile getirerek, “Sayın Zorluoğlu bana dedi ki, “Borç kriterimiz yüksek.”Şimdi bakalım Turgay Şahin’in dedikleri doğru çıktı mı?  Gelir ne kadar, 823 Milyon TL. Gerçekleşen, reel bütçe ne kadar 640 TL sapma yüzde 78 ne olmuş yüzde 22 sapmış. Tahmini bütçe ile beraber kesin hesaplarda yüzde 5 sapma anlarım. Gider bütçesine bakalım. Giderde istenen ne 629 milyon TL. Gerçekleşen ne kadar 526 Milyon TL. Onda da yüzde 75’lerde gerçekleşme. 2020 yılında ne kadar borçlanmış. 140 milyon TL. Bu para Turgay Şahin’in parası değil. Halkın parası. Bunu sorgulamayalım da ne yapalım? Sen yaparsan bunu karşılığın ceremesini vatandaş verecek! 23 milyon TL faize verdiğiniz para Köprübaşı’nın belki ise bir yıllık icraatının. Bunu yapmayalım” dedi.

12 MİLYON LİRA FAZLALIK İDDİASI

Bağmışız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu bütçe konusunda itirazlarını dile getirirken personel harcamalarındaki rakamın kanunda belirtilen miktarın üzerine çıktığını söyleyerek,  “Geçen yıla baktığımızda 203 milyon, 2019 yılında gerçekleşen gelir 529 Milyon. Yeniden değerlendirme oranıyla gelirler 649 Milyon. Bu rakamları baz aldığımızda personel harcamalarında ki rakamın kanun amir hükmüne muhalefet ettiğini görüyoruz. Bu oranın en fazla yüze 30’u geçmemesi gerekir. Yüzde 32 gibi gerçekleme oranı var. 12 Milyon civarında bir fazla söz konusu. Bunu niye söylüyorum. Yine aynı kanunun devamında ki maddeye de bakıldığında bu rakam Belediye Başkanına zimmet çıkartılır, usulsüzlüğe dayalı değil hesapla olan bölümüdür. Buradan şunu sormak istiyorum: Bizim belediyenin bünyesinde bu işleri yapan arkadaşlar belediye başkanımızı yüzde 30’u aştığı yönünde uyarıları olmuş mudur? Denetmezlermiş yapan arkadaşlarımız bunu fark edememiştir. Sayıştay denetlemelerinden ne tür cevaplar veriliyor da devam ediliyor” şeklinde konuştu. Çakıroğlu’nun bu iddialarına karşılık Başkanvekili Ataman, yarın bu konu hakkında cevap vereceğini söylerken denetleme komisyonu iddiaların doğru olmadığını söyleyerek, “Denetleme Raporu sonucunda personel giderlerinin yüzde 30’u aşmadığı yüzde 26 oranında olduğu görülmüştür. Denetleme Komisyonu Başkanı burada açıklama yaparken sağlıklı dinlemediği kanaatindeyim. 2021 yılında yeniden değerlendirme oranı değiştiğinden dolayı, eski değerlendirme oranına göre hesaplandığında böyle bir fark çıkmış olabilir.” şeklinde cevap verdi.

PARANIN HARCANDIĞI YER TRABZON

Başkanvekili Ataman Şahin ve Çakıroğlu’nun sorularına cevap vererek, “Bütçenin yüzde 83 gerçekleşme oranı. Büyükşehir Belediyesinin, gerek sosyal politikalarında, iş ve icraatlarında gayet iyi performans gösterdiğine tanıklık ettik. Bunlar daha iyi olmaz mıydı olurdu! Ülkenin durumu belli. Kamu kurum ve kuruluşlarına baktığınızda iş yapacaksanız, finans kaynağına ihtiyaç var. Ödeyebileceğiniz kredi varsa, alıp kar etmek isterim. Ödeyebileceğiniz borçla hizmet yapıyorsunuz. Bu paranın harcandığı yer Trabzon. Kendi adıma belediyemizin yaptığı çalışmaların, bunca sıkıntıya rağmen ki hep birlikte yaşıyoruz. Esnafa nakdi kredi vermek dahil olmak üzere, pek çok sağlıklı ve doğru iş yaptığınız görmek durumundayız.” sözlerini kullandı.

190 MİLYON BORÇLANACAĞIM DEMİŞSİN

Ataman’ın sözleri üstüne konuşan Şahin “Kredi kullanımına bizde oy verdik. Benzerdiniz demiyorum. Siz borç yaptınız diyorum. Bütçeyi yaparken gelir ve gideri denk oluşturmadığı için 2020 bütçesinde 190 milyon borçlanacağım demiştin. Tamamını borçlanmamışsın. Benim anlatmak istediğim şu: Hizmet yapıyoruz, pandemi var şu. Yapma demiyorum. Buraya bu idare bunu yapmak için gelmiş. Bunu yapan insanlar maaş karşılığı yapıyor. Bizde yaptık maaş aldık. Siz şunu demeniz lazım: Doğru arkadaş 2020’de 140 gelirse, 2021’de şu gelirse. Bizim gelirimizin toplamı kadar bütçe açığı yapacağız. Gelirler belli. Gelirlerin reel artışı yüzde 12 artmış. Eskiden ne oluyordu? Eskiden hükümette vardı. Hibeler geliyordu. Bağışlar ve hibeler adı altında bütçede fasıl vardı. Bu şekilde dönüyordu. Şimdi dönmüyor. Gerekirse kredi almayacaksın. Pandemi var. Esnaf destekleri, kira indirimleri, kirada mahsuplaşmamak bunlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

ALLAH AŞKINA NEYİ YAPMAYALIM

Ataman, “Borçlandığımız doğru. Ölçeğinde borçlandığımız da doğru. Borçlanmanın ne olacağı belli. Allah aşkına hangi işi yapmasaydık. Yolları mı yapmayalım, esnafa mı yardım etmeyelim, suyu mu yapmayalım. Bu belediye çalışacak. Borçlanıp çalışacak. Bir detay var. Rahmetli babamdan naklen söylüyorum. Ayağına yorganına göre uzat ama CHP döneminde yorgan da yoktu” dedi.

HABER: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.