banner114

Bütçe 823 milyon TL

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Belediye Meclisinde görüşülecek olan 2020 yılı bütçesini 823 milyon TL olarak öngördüklerini ifade etti. Zorluoğlu, iddialı bir bütçe hazırladıklarını belirtti. Büyükşehir’in 2019 yılı bütçesi ise geçtiğimiz yıl kasım ayında 711 Milyon TL olarak belirlenmişti. Böylelikle yeni yılda bütçe kabul edilmesi durumunda 112 Milyon TL artmış olacak.

BELEDİYEDE 823 MİLYON TL’LİK DEV BÜTÇE

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bu yıl ki bütçesinin 823 Milyon TL olduğuna dikkat çeken Zorluoğlu, “Bütçeler onaylanmak üzere büyükşehir belediye meclisimizde görüşülecek. Önümüze gelecek olan bütçe, 823 Milyon TL’lik bütçedir. İddialı bir bütçe hazırladık. Gelirlerimizi arttırabileceğimizi hesaplayarak bütçe hazırladık. Yatırım bütçesi yüksek hazırlamaya özen gösterdik. Öz gelirlerimizin arttırılacağını varsayarak bütçe hazırladık. Cari harcamalarından tasarruf etmek suretiyle daha fazla yatırıma olanak verecek bütçe hazırladık.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR KİRA GELİRLERİNİ ALAMIYOR

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bütçesinde öz gelirlerin yüzde 25’i aşmadığını açıklayan Başkan Zorluoğlu, “Şu anda öz gelirler toplamda yüzde 25’i aşmıyor. Bizim Büyükşehir Belediyesinin gelir yapısında Ankara’dan gelen pay yüzde 75’in üzerinde. Bizim öz gelir yaratma kapasitemiz potansiyelimiz var. Yapacağımız çalışmalarla 2020 yılında bu öz gelirleri arttırmayı hedefliyoruz.  Bunu nasıl yapacağız. Bunun kalemlerinden bir tanesi alacakların tahsil edilmesi. Şu anda piyasada emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, işgal harcı, mal hizmet taşınmaz gelirleri, ecri misil gelirleri, taşınmaz kira gelirler, para cezaları olmak üzere 46 Milyon TL alacağımız var. 46 Milyonun içinde 14 milyon lira ile kira gelirlerimiz tutuyor. Yani biz kiraya verdiğimiz mülklerinden zamanında kiralarımızı tahsil edemiyoruz. Üzerinde çalışıyoruz. İcra takibine ağırlık vereceğiz. Bunlar yakından takip edilecek. 2020 yılında tahsil edilecek.” diye konuştu. 

BELEDİYENİN MÜLKLERİNİN KİRALARI, PİYASA ORANINDA ARTIRILACAK

Büyükşehir Belediyesinin kiraya verdiği mülklerde kira bedellerinin rayiç bedeller oranında arttırılacağına belirten Başkan Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyesinin kiraya verdiği mülklerin kira bedelleriyle alakalı. Bu kira bedellerinin rayiç bedelin çok altında olduğunu tespit ettik. Piyasadan uzman SPK belgeli kurulaşa rayiç bedel çalışması yaptırdık. Ticaret odasından emlak odalarından fiyatlar aldık. Büyükşehir belediyesinde komisyon kurularak mevcut ödenen kira ile rayiç bedelleri karşılaştırdık yeni kiraları bu şekilde belirledik. 2020’de kiraladığımız yerleri rayiç bedele yakın şekilde kiralayacağız. Bu mülkler 807 bin Trabzonlu’nun ortak mülküdür. Bu mülklerin piyasada ki değeri neyse ona göre kiralanması gerektiğine inanıyorum.” dedi.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108