banner114

Büro Emekçileri Sendikası Trabzon Şubesi tarafından organize edilen açıklamayı Şube Başkanı Metin Kaymak yaptı. Kaymak şunları kaydetti: “Bugün öncelikle 15-16 Haziran 1970 yılında sendikal bürokrasiye ve gasp edilmek istenen haklarına ilişkin işçi sınıfının gerçekleştirdiği büyük işçi direnişinin yıldönümünü kutluyor direnişlerini selamlıyoruz.Bizlerde kamu emekçileri olarak fili ve meşru bir hatla direne direne kurduğumuz sendikalarımızın tüm baskılara rağmen emek, barış ve demokrasi mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini bu anlamlı günde ülke genelinde insanca bir yaşam talebi ile alanlara çıkarak dosta düşmana bir kez daha gösteriyoruz.Mutlu bir azınlığın sürekli olarak servetine servet kattığı, on milyonun üzerinde yurttaşımızın işsiz olduğu, milyonlarca emekçinin açlık sınırı altında asgari ücrete mahkûm edildiği, çiftçinin mahsulünün tarlada kaldığı, esnafın kepenk kapattığı bir düzende haklarımıza sahip çıkmak taleplerimiz için mücadele etmekten başka bir seçeneğimizin olmadığını biliyoruz.Döviz kurlarındaki artış karşısında doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarına dövize endeksli olarak her ay zam yapılırken maaşlarımız her ay erimeye devam ediyor. Son yirmi yıl içerisinde ortalama memur maaşı geleneksel ölçü birimimiz olan çeyrek altın karşısında da maaşlarımız da gerileme devam ediyor. 20 yıl önce maaşımızla 25 çeyrek altın alabiliyorken bu gün 6 çeyrek altın bile alamadığımız bir süreci yaşıyoruz.Bir an önce sözde "enflasyon artışı "oranına göre yüzdelik ücret artışı politikasından vazgeçilerek gerçek enflasyon artışı ve ekonomik büyümeden kaynaklı refah payı üzerinde pay verilmesi uygulamasına geçilerek, bütün ücretler yoksulluk sınırının üzerine çekilmelidir.

  • Bugün ülke genelinde alanlardayız, eğer bu ülke gerçekten ilk çeyrekte %7 büyüdüyse bu büyümeden hakkımızı istiyoruz!

  • Mülakatı kabul etmiyoruz, Kamuda Liyakat istiyoruz!

  • Kamusal emeklilik sisteminin güçlendirilmesini istiyor, Bireysel Emeklilik dayatmasına son verilmesini istiyoruz!

Her türlü ek ödemenin emekli maaşlarına dâhil edilmesini istiyoruz. 666 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile elimizden alınan tüm ekonomik haklarımız geriye dönük olarak telafi edilmesini istiyoruz!

  • Haksız ve hukuksuz bir şekilde keyfi olarak ihraç edilen büro emekçilerinin işlerine iade edilmesini istiyoruz!

  • Kamuda mobbing uygulamalarının son bulmasını istiyoruz!

  • Vergi dilimi marifetiyle maaşlarımızın erimesinin önüne geçilecek bir düzenleme istiyoruz!

  • Kamuda yoksulluk sınırı altında maaş uygulamasına son verilmesini istiyoruz!

  • Eşitlik, özgürlük, adalet demokrasi ve insanca bir yaşam istiyoruz!

Buradan bütün kamu emekçilerine sesleniyoruz Başka bir sendikaya üye olsalar da hiçbir sendikaya üye olmamış olsalar da tüm kamu emekçilerini bu talepler etrafında birleşmeye, geçim derdine, hayat pahalılığına, adaletsiz vergi sistemine karşı emeğin haklarını korumak için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.