banner114
banner146
banner122

Bu ödülle hava atması doğru mu?

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Sağlıklı Yaşam Endeksi dalında Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin ikincilik ödülü aldığını belirtti. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu ödülle hava attığını ileri süren Söğüt, İnsani Gelişme Endeksi sonuçları incelendiğinde aslında Büyükşehir Belediyesi’nin kazanırken kaybetmiş olduğunu ifade etti.

“TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİR ÖDÜL ALMIŞ ÇOK MU?”

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Sağlıklı Yaşam Endeksi dalında ikincilik ödülü aldığını belirten Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, İnsani Gelişme Endeksi sonuçları incelendiğinde aslında Büyükşehir Belediyesi’nin kazanırken kaybetmiş olduğunu söyledi. Söğüt, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi ‘Trabzon Büyükşehir’e Bir Ödül Daha’ başlığıyla duyurdu. 2020 yılı İnsani Gelişme Ödülleri sahiplerini buldu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 30 büyükşehir belediyesi arasında yapılan değerlendirmede Sağlıklı Yaşam Endeksi dalında ikincilik ödülü aldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi yaptığı bu açıklamayla, 30 büyükşehir arasında ikinci olmuşuz intibahı yaratmaya çalışsa da, İnsani Gelişme Ödülleri sonuçları incelendiğinde, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin her ne kadar bir ödül almış olsa bile aslında kazanırken kaybetmiş olduğu görülecektir. Nasıl mı? İnsani Gelişmişlik Endeksi’ni belirleyen dokuz alt endeks var. Dokuz ayrı endeksin, her biri için ilk beşe ödül verilmiş. Yani dağıtılan tam 45 ödül var. Belediye sayısı 30, ödül sayısı 45. Büyükşehir Belediyelerinden; Ankara 7, İstanbul 7, İzmir 6, Muğla 3, Antalya 3, Eskişehir 3, Bursa 2, Konya 2, Sakarya 2, Denizli 2 ve Adana 2 ödül birden alırken, Trabzon Büyükşehir Belediyesi bir ödül almış çok mu?” dedi.

“TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BU ÖDÜLLE HAVA ATMASI DOĞRU MU?”

Sağlıklı Yaşam Endeksi sıralamasında göz önüne alınan değişkenlerin iyileştirilmesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir katkısı olmadığını öne süren Söğüt, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin dereceye girdiği endeks Sağlıklı Yaşam Endeksi. Sağlıklı Yaşam Endeksi sıralaması belirlenirken göz önüne alınan değişkenler on binde kişiye düşen doktor, yatak ve ambulans sayısı ile bebek ölüm, intihar ve kaba ölüm hızı. Bu değişkenlerden hiç birinin iyileşmesinde bir katkısı olmayan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu ödülle hava atması doğru mu? Ve en önemlisi, aslında en acısı ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu dokuz endeks bir araya getirilerek oluşturulan ana endekste (İnsani Gelişme Endeksi), ortalamanın altında kalmış olması. 30 Büyükşehir Belediyesi’nin değerlendirildiği listede, ilk üç sırayı İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyeleri almış, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ortalamanın altında kalarak 17’nci olmuştur. Hiç kimsenin İnsani Gelişme Ödülleri nedir diye bakmayacağını düşünerek, sadece aldıkları ödülden bahsedilmesi ne o makamlara yakışır, ne de Trabzon halkının saf yerine koyulması affedilebilir.” açıklamalarında bulundu.

HABER:Kübra Nur KOTAMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemil 1 ay önce

Atmin. Pizim yollarımız camur meytanda asfalt varken kene asfalt dokiyler. Bizim yollarımız camur. Cukurcayir bu şehirte değilmi