banner114

Borcu olanlara güzel haber

SGK Trabzon İl Müdürü Erdem Akbay, sigorta primleri, işsizlik sigortası primleri, genel sağlık sigortası primleri, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, 5510/Ek-5, Ek-6’ncı maddeleri ile 2925 sayılı kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler ile BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacakların yeniden yapılandırılabileceğini söyledi.

SON BAŞVURU TARİHİ 31 AĞUSTOS 2021

Başvuru sürelerinin Kanunun Resmi Gazetede yayınlanması ile başladığını belirten İl Müdürü Erdem Akbay, borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşların 31 Ağustos 2021 tarihine kadar bu tarih dahil başvuruda bulunmaları gerektiğini belirtti.

YAPILANDIRMA BAŞVURULARI İNTERNET ÜZERİNDEN DE ALINABİLECEK

İl müdürü Akbay, işverenlerin başvurularını e-sigorta kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla yapabileceğini; başta BAĞ-KUR sigortalıları olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların ise e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla başvuruda bulunabileceklerini ifade etti.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI İÇİN BAŞVURU ŞARTI ARANMAYACAK

Genel Sağlık Sigortası borçları için başvuru şartının aranmayacağının altını çizen İl Müdürü Erdem Akbay, tüm borçların otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırılacağını söyledi. Akbay, Nisan 2021 ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının otomatik olarak yapılandırılacağını, 31 Aralık 2021 tarihine kadar ana para borcunun tamamının ödenmesi halinde ise bu borçlara ilişkin gecikme cezası ve zamların silineceğini hatırlattı. Vatandaşlarımız, otomatik olarak yapılandırılan GSS borçlarını e-devlet üzerinden veya bankalar aracılığıyla öğrenebilir ve takip edebilirler.

30 KASIM 2021 TARİHİNE KADAR GELİR TESTİ YAPTIRILABİLECEK

Akbay, Gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlardan borcunu ödeyemeyecek durumda olanların 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan vatandaşların borçlarının silineceğini ve primlerinin devlet tarafından ödeneceğini söyledi.

ÖDEMELER PEŞİN VEYA TAKSİTLER HALİNDE YAPILABİLECEK

İl Müdürü Akbay, vatandaşların borçlarını peşin ödeyebileceği gibi, borçlarını taksitle ödemek isteyen kişilerin de Kanundaki vade farkını ödemek suretiyle; 6, 9, 12 veya 18 taksit seçeneğinden birini tercih edebileceğini açıkladı. Taksitlerin ikişer aylık periyotlarla ödeneceğini söyleyen Akbay, örneğin 18 ay taksit seçeneğini tercih eden bir vatandaşımız borcunu 36 ayda ödeyecektir dedi.

FAİZLER SİLİNİYOR

Yapılandırma düzenlemesinin vatandaşlara önemli avantajlar sağlayacağının altını çizen İl Müdürü Akbay, yapılandırma kapsamında borçların faizlerinin silineceğini ve faiz yerine borçların, Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi) ile güncelleneceğini belirtti.

BORÇLARINI PEŞİN ÖDEYENLER KARLI ÇIKACAK.

Akbay, peşin ödemelerde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90, iki taksitte ödemede ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’sinin silineceğini ifade etti.

İDARİ PARA CEZA ASILLARININ YÜZDE 50’ Sİ SİLİNECEK

Yapılandırmaya başvuranların idari para cezalarının yüzde 50’si ile bugüne kadar uygulanan gecikme cezası ve zamlarının tamamen silineceğini söyleyen İl Müdürü Akbay, kalan % 50'lik kısma sadece Yİ-ÜFE uygulanacağını açıkladı.

BAĞ-KUR PRİM BORÇLARI DONDURULACAK

İl Müdürü Erdem Akbay, prim borcu bulunan BAĞ-KUR sigortalılarının borçlarını 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödeyememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırmamaları halinde; 30 Nisan 2021 (Nisan ayı dahil) tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetlerinin durdurularak borçlarının silineceğini belirtti.

PRİM BORCU OLANLAR SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞEBİLECEK

Akbay, Bağ-Kur borcu olanların, ilk taksitlerini ödedikten sonra cari aylarda 60 günden fazla prim borçlarının olmaması halinde, GSS borcu olanların ise son 1 yıl içinde 30 gün prim ödeme gün sayısına sahip olması halinde hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini ve hastaneye gittiklerinde de provizyon alabileceklerini ifade etti.

BU ÇOK ÖNEMLİ FIRSATI KAÇIRMAYIN

Yapılandırma düzenlemesi ile vatandaşlara büyük ölçüde kolaylık sağlandığının altını çizen Akbay, yapılandırılan borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinin uygulanmayacağını, yapılandırmadan önce tatbik edilen hacizlerin yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılacağın, inşaat ve ihaleli iş yerleri için borçlarının peşin veya taksitle tamamının ödenmesi kaydıyla ilişiksizlik /teminat iadesi yazısı alabileceklerini belirtti. Akbay, ayrıca yapılandırmada ilk taksitin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ve tam olarak ödenmesi halinde borcu yoktur yazısı alınabileceğini, yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma taksitlerinin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanılabileceğini söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.