banner114

Birçok öğretmen korona oldu

Türk-Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber 2021-2022 eğitim sezonunun yüz yüze başlamasının ardından oluşan sorunlara yönelik açıklamada bulundu. Dilber, “Üç haftayı bulan yeni dönemde birçok sınıfımız eğitime ara vermiş, birçok öğretmenimiz de malum hastalığa yakalanmıştır. Ancak bu algoritma çok uygulanabilir görülmemektedir. Zira sınıflar karantina ya alınırken, öğretmenler ve aynı mekânları kullanan diğer sınıflar devam etmektedir” dedi.

SİSTEMDE KİLİTLENMELER OLACAK

Eğitimin yüz yüze açılmasının herkes tarafından özlenen bir durum olduğunu söyleyen Dilber, eksikliklerin bir an önce tamamlanması gerektiğini söyleyerek, “Üç haftayı bulan yeni dönemde birçok sınıfımız eğitime ara vermiş, birçok öğretmenimiz de malum hastalığa yakalanmıştır. Ancak bu algoritma çok uygulanabilir görülmemektedir. Zira sınıflar karantina ya alınırken, öğretmenler ve aynı mekânları kullanan diğer sınıflar devam etmektedir. Bu durumda; temaslı durumundaki öğrenciler ve eğitim çalışanları günlük hayatlarına devam etmektedir. Bu da riski artırmaktadır. Şimdilik sadece sınıf kapatma şeklindeki bu uygulama, ilerleyen zamanlarda hastane yatışları veya vefatlar halinde çok daha tartışılacaktır. Bize göre doğru bir uygulama değildir. Bu haliyle gidilirse birkaç hafta içinde sistemde kilitlenmeler oluşacaktır” ifadelerini kullandı.

SEYRELTİLMİŞ SINIF UYGULAMASINA GEÇİLMELİ

Dilber, pandemi dolayısıyla kalabalık sınıfların seyreltiş sınıfa dönüştürülmesi gerektiğini söyleyerek, “Salgınla ilgili tedbirlerin alınması noktasında tüm okullarımızın aynı imkânlara sahip olmadığı açıktır. Bu nedenle tüm okullarımız, özellikle dezavantajlı okullarımızın ekonomik olarak daha çok desteklenmesi gerekir. Bu kapsamda özellikle destek personeli konusundaki sıkıntı acilen giderilmelidir. Pek çok okulumuzda hizmetli yoktur. İş-kur üzerinden çalıştırılan personel sayısı çok azdır. Trabzon’da İş-kur üzerinden çalıştırılan personel sayısı okul sayısının neredeyse üçte biri kadardır. Bu da okulların ekonomik yükünü artırmakta, hijyen sıkıntısı oluşturmaktadır. Bu konu ilimiz için ivedi olarak çözülmelidir. Karantina kapsamındaki sınıflarımızın derslerinin online veya uzaktan mı yoksa hepsi birlikte mi yapılarak yürütüleceği konusu netleştirilmelidir. Bu noktadaki kararsızlıklar ve soru işaretleri giderilmelidir. Okullarımızda sınıflarımız oldukça kalabalıktır. Önümüzün kış olduğu dikkate alınırsa, sınıflardaki öğrenci sayısını azaltacak bir kısım tedbirlere ihtiyacımız olacaktır. Bu konu üzerinde çalışılmalıdır” sözlerini kullandı.

İMKANLARI KISITLI ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ VAR

Geçtiğimiz yıl uygulanan online metodundan hareketler çok sayıda öğrencinin yeterli imkanı olmadığını söyleyen Dilber, “Öğretmenlerimizin bazı sınıfları karantina bazı sınıfları da yüz yüze eğitimde olunca, karantinadaki sınıflara online canlı ders anlatma ve takibinde yüz yüze eğitim sınıflarında derse girme ihtimali zorlaşacaktır. Zira her okulun teknik donanımı aynı anda birden fazla öğretmenin online ders anlatmasına imkan vermemektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki halen daha online ders için gerekli imkanlara sahip olmayan çok sayıda öğrencimiz ve aile vardır. Online ders yaygınlaştıkça bu durum daha çok dikkate alınmalıdır” diyerek online dersler ile ilgili açıklamada bulundu.

ÖĞRETMENLERİN AŞISIZ OLDUĞU ALGISI YANLIŞ

Dilber, eğitim camiasında çoğu kişinin aşılı olduğunu söyleyerek, bu konuda algı yapanlarla ilişkin, “Öte yandan, eğitim camiası içi aşı ile ilgili yürütülen algı eğitimcileri rencide edecek duruma ulaşmıştır. Halbuki ülkemizde hizmet veren kamu çalışanları veya diğer gruplar açısından en yüksek aşılanma oranında bulunan eğitimcilerin sanki aşı karşıtı gibi gösterilmesi ciddi bir haksızlıktır. Bu kapsamda yapılan uygulamalar durdurulmalı ve eğitimcilerin hak ettiği itibar iade edilmelidir. Aksi takdir de bu konu üzerinden başka tartışma alanları açılacak ve kutuplaşmalar oluşacaktır. Buna mahal vermemek gerekir. Zira aşılanma oranı çok daha düşük olan kesimler, öğrenci velilerinin aşılanma oranları gibi pek çok konu gündemi işgal edecektir” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.