banner114

Bilirkişi kararı öldürüyordu

TMOBB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şubesince, Trabzon'un Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’nde eski bir taş ocağı alanında TRABRİKAB tarafından yapılmakta olan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi ile ilgili Trabzon İdare Mahkemesine yapılan itirazı bilirkişi haksız buldu. ŞPO Trabzon Şube Başkan Ercan Şen, bilirkişinin yanlı ve yanlış tutum sergilediğini ileri sürerek inşa çalışmalarının bölgede heyelana neden olduğunu ve 3 konutun bundan etkilendiğini dile getirdi. ŞPO Başkanı Ercan Şen, bilirkişinin Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelikte 250 metre tampon alan içinde hiçbir konut bulunmaması kuralına aykırı olarak ve insan hayatını hiçe sayarak karar verdiğini söyledi. 

TMOBB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şubesince, Trabzon'un Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’nde eski bir taş ocağı alanında TRABRİKAB tarafından yapılmakta olan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi ile ilgili Trabzon İdare Mahkemesine yapılan itirazı bilirkişi haksız buldu. ŞPO Trabzon Şube Başkan Ercan Şen, bilirkişinin yanlı ve yanlış tutum sergilediğini ileri sürerek inşa çalışmalarının bölgede heyelana neden olduğunu ve 3 konutun bundan etkilendiğini dile getirdi.

“HEYELAN OLDU. KAYALAR KONUTLARA DAYANDI”

TMOBB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Araklı Taşönü Mahallesi’nde TRABRİKAB tarafından yapılmakta olan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi ile ilgili Trabzon idare mahkemesine yaptıkları itirazın haklılığının dava süreci devam ederken başlayan inşa çalışmaları esnasında ortaya çıktığını dile getirdi. Şen, çalışmaların “Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelikte 250 metre tampon alan içinde hiçbir konut bulunmaması kuralına aykırı olarak yapıldığını ileri sürerek inşa çalışmaları sırasında heyelanların meydana geldiğini ifade etti. Yaşanan heyelan neticesinde 3 konutun etkilendiğini ifade eden ŞPO Başkanı Ercan Şen, “Heyelanlar sonucu can kaybının meydana gelmemiş olması tamamen şans eseridir. Konutlara ulaşımı sağlayan yol trafiğe kapanmış, araçlar mahsur kalmış heyelanlarla birlikte kaya kütleleri yuvarlanarak konutlara dayanmıştır.” dedi.

“HEYELAN, İTİRAZIMIZI HAKLI ÇIKARDI”

TRABRİKAB tarafından yapılmakta olan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi inşaatının devam ettiği bölgede yaşanan heyelanla birlikte yaptıkları itirazları haklı sebeplere dayandığının ortaya çıktığını belirten Şen, yaşananların bilirkişi raporunun yanlış olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Şen, “Yaşanan bu olay konu ile ilgili itirazımızın ne denli haklı sebeplere dayandığını bir kere daha ortaya çıkarmakla birlikte taraflı hazırlanan bilirkişi raporunun da ne denli yanlış olduğunu ortaya koymuştur. Bilirkişi raporundaki “Karadeniz Bölgesinin yerleşim tipolojisi nedeniyle 250 metrelik tampon bölgede kalan bireysel konut yapılarının optimum dengenin sağlanabilmesi adına göz ardı edilebilecek sayıda ve nitelikte olduğu” ibaresinin yanlı ve yanlış bir düşünce barındırdığı ortaya çıkmıştır. Bu bakış açısıyla insan hayatının önemsenmediği bir kere daha görülmüştür.” diye konuştu.

PROJEDE DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ

Yapılmakta olan çöp tesisiyle ilgili yetkilileri uyaran ŞPO Başkanı Ercan Şen, “Yetkilileri bir an önce, kamuyu ve vatandaşları daha fazla zarara uğratmadan inşa faaliyetlerini durdurmaya; kamu yararına ve kanunlara uygun kentimizin bugünkü ve gelecekteki ihtiyacını karşılayacak yeni bir Katı Atık Tesisi yer seçimi yapmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Ercan ŞenTMOBBTRABRİKAB
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.