banner114
banner146

Bilimsel kazılarla Ermeni çetelerinin katliamları

Ermeni çetelerinin Birinci Dünya Savaşı sırasında silahsız sivillere yönelik katliamları, toplu mezar kazılarıyla gözler önüne serildi. Kazılarda elde edilen bulgular, Ermeni çetelerin Müslüman ahaliyi insanlık dışı işkencelerle katlettiğini kanıtlıyor.

28 Şubat 1986'daki kazıda Iğdır'ın Oba Köyü'nde Ermeni çeteler tarafından topluca katledilen Türkler'e ait kemikler görülüyor.

Bilim adamları tarafından söz konusu toplu mezarların 15'inde kazı çalışması yapılarak, Müslüman Türklerin katledildiği bilimsel olarak ortaya çıkarıldı.Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi'nce ilk kazı 1986 yılında Van'ın Zeve ve Erzurum'un Alaca köylerinde gerçekleştirildi.

Ardından, 1986 yılından günümüze kadar Erzurum, Bitlis, Giresun, Ardahan, Kars, Iğdır başta olmak üzere bazı illerde yapılan 15 kazıda 5 bin Müslüman Türk'ün cenazesine ulaşıldı.

Prof. Dr. Kürkçüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cephe gerisindeki savunmasız sivil Müslüman Türklerin, Ermeni çeteleri tarafından katliama uğradığını belirterek, bunu kazılarla ortaya koyduklarını söyledi.

İlk kazıyı Van'ın Zeve köyünde yaptıklarını ifade eden Kürküçoğlu, "Aynı yıl Erzurum Alaca'da da kazı yaptık. Zeve'de 370, Alaca'da ise 278 şehide ulaştık. Diğer illerde de kazılar gerçekleştirdik" dedi.

 Doğu ve Güneydoğu'da toplam 185 toplu mezar tespit ettiklerinin altını çizen Kürkçüoğlu, Diyarbakır, Bitlis, Muş, Ardahan, Erzurum, Iğdır, Erzincan, Van başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu'daki bazı illerde toplu mezarlar olduğunu tespit ettiklerini vurguladı.

"Kazıları bilim ışığında yaptık"

Toplu mezarların 15'ini bilim dünyasına kazandırdıklarını anlatan Kürkçüoğlu, "Biz, Müslüman Türklere Ermeni çeteleri tarafından katliam yapıldığını kazılarla ortaya koyduk. Bilim ışığında yapılan kazılarda Müslüman Türk insanının kendi köyünde, kendi kasabasında Ermeni çeteleri tarafından katledilmesini ortaya koyduk. Bu katledilenler tamamen savunmasız, cephe gerisindeki kadınlar, çocuklar ve yaşlılardır" diye konuştu.

 Kürkçüoğlu, kazı çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayarak, Erzurum'un Börekli Mahallesi'nde kadınların ve erkeklerin katledildiği alanı tespit ettiklerini ve kazı için bunun ön raporunu hazırladıklarını ifade etti.

1986'dan günümüze yapılan kazılar

Ermeni çetelerince katledilen Müslüman Türklere ait toplu mezar kazıları, Van'ın Zeve ve Erzurum'un Alaca köylerinde 1986 yılında gerçekleşti.

Daha sonraki yıllarda Erzurum'da 7 Ekim 1988'de Yeşilyayla, 15 Haziran 2010'da Tepeköy'de, Iğdır'ın Hakmehmet Köyü'nde 6 Ekim 1999'da, Tuzluca ilçesinde 27 Mayıs 2003'te, Kars'ın Derecik köyünde 20 Haziran 2003'te ve Arpaçay ilçesi Küçük Çatma köyünde ise 20 Ağustos 2010 tarihinde bilimsel kazılar yapıldı. Bunların yanı sıra 19 Ekim 2010'da Van ve Ardahan, 23 Ekim 2010'da Giresun, 3 Ekim 2010'da Bitlis illeri ile 25 Nisan ve 13 Mayıs 2007 tarihlerinde Azerbaycan'ın Guba ilçesinde toplu mezar kazıları gerçekleşti.

1915 olayları için Türkiye’yi hedef alan ABD’nin tarihi katliamlar, soykırımlarla dolu! İşte dünden bugüne ABD'nin katliamları...

Amerika kıtasının keşfedildiği süreçte 70 milyon Kızılderili kendi topraklarında katledildi. ABD bu katliamlar üzerine kuruldu.

16’ncı yüzyılla 19’uncu yüzyılın ortalarına kadar toplamda 15 milyon Afrikalı köleleştirilerek Amerika Kıtası’na getirildi. Otuz beş milyon Afrikalı işkence ve kötü muamele neticesinde hayatını kaybetti.

 ABD, 1945 yılında Japonya’ya iki atom bombası atarak 350 bin kişinin ölmesine ve binlerce insanın da sakat kalmasına sebep oldu.

 1945 senesinde Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nin başkenti olan Dresden kentine üç gün süreyle havadan bomba yağdıran ABD, çocuk ve kadınların çoğunlukta olduğu 200 bin kişiyi öldürdü.

 1950’de Amerikan savaş uçakları tarafından üç sene boyunca bombalanan Kuzey Kore’de dört milyona yakın insan öldü.

1950 yılında Guatemala’da CIA, destekli darbe sırasında 200 bin sivil Guatemalalı öldürüldü.

1955 yılında Endonezya, Laos, Kamboçya’da çok sayıda CIA operasyonu düzenlendi.

1950-1959 yılları arasında Küba’da 60 bin kişi ABD destekli Batista birliklerince katledildi.

 1962-1975’de ABD, Vietnam Savaşı boyunca üç milyon Vietnamlı sivil hayatını kaybetmesine sebep oldu. Vietnam savaşında ABD, sivil halk üzerinde zehirli portakal gazı kullanarak soykırım yaptı.

ABD, 1991 yılında Birinci Körfez Savaşı olarak adlandırılan savaşta Irak’ı işgal ederken çok sayıda katliama da imza attı. Irak’a altı haftada 85 bin ton bomba atıldı. Savaşta 113 bin sivil Iraklı öldü. 1991’den 1998’e kadar, kötü beslenme ve hastalık nedeniyle yarısından fazlası çocuk olan bir milyonun üzerinden Iraklı hayatını kaybetti.

11 Eylül 2001 tarihinde Dünya Ticaret Merkezi, Pentagon ve Beyaz Saray’ı hedef alan saldırılardan sonra Amerika, Afganistan’ı işgal etti. 2001 yılında el-Kaide’nin saldırısına karşılık olarak Amerika, bu işgal sırasında Afganistan’da 150 bin sivilin ölmesine yol açtı.2003 yılında Irak’ı işgal eden ABD bir milyondan fazla Iraklıyı katletti.  ABD’nin saldırıları sonucu 4,7 milyon Iraklı evini terk etti. ABD bu katliamlarına ‘Irak’ı Özgürleştirme Operasyonu’ adını verdi.ABD’nin yardım sağladığı ve silahlandırdığı İsrail hükûmeti, yüz binlerce Filistinliyi öldürdü. İsrail, ABD desteğiyle Filistinlilerin üzerine korkunç bir ırk ayrımı ve yerleşim rejimi dayatmaya devam ediyor.2011-2018’de ABD, Orta Doğu politikası kapsamında Suriye ve Irak için silahlandırdığı PKK-PYD ve DAEŞ terör örgütlerini kullanarak bölgede yüz binlerce insanın ölmesine ve beş milyonu geçen Suriyelinin evlerini terk etmesine sebep

oldu.

Anahtar Kelimeler:
SoykırıMKatliamErmeni
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.