banner114

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde “Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi”nin isminden Ali Şükrü’nün isminin kaldırılmasına  tepkiler sürüyor.  Dün Trabzon Boztepe’de Ali Şükrü Bey’in kabrinin başında toplanan 25 STK temsilcisi “Ali Şükrü Bey” isimin Beşikdüzü Kültür Merkezi tabelasından kaldırılmasını kınayarak, CHP’li belediyeden  yapılan yanlıştan biran önce dönülmesini istedi. Açıklamada Ali Şükrü Bey’in aziz hatırasının hiçbir siyasi hesaplaşmanın mecra ve mercii olamayacağı kaydedildi.  STK temsilcileri sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde “Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi”nin adının “Beşikdüzü Kültür Merkezi” olarak değiştirilmesine tepkiler sürüyor.  Dün Ali Şükrü Bey’in kabrinin başında toplanan 25 STK temsilcisi “Ali Şükrü Bey” isimin Beşikdüzü Kültür Merkezi tabelasından kaldırılmasını kınayarak, yapılan yanlıştan biran önce dönülmesini istediler. STK temsilcileri sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. I. TBMM Trabzon Mebusu Merhum Ali Şükrü Bey, Boztepe’deki kabri başında dualarla anıldı. Yapılan törene; Trabzon Ali Şükrü Bey İlim İrfan Kültür Cemiyeti ile birlikte; Trabzon İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Zühtü Kalma, Trabzon Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği Başkanı …  Kalıntaş, Mutlu Aileler Derneği, Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ömer Salimoğlu, TÜRVAK Başkanı Osman Erbil, Ensar Vakfı Trabzon Şube Başkanı Ömer Topaloğlu, Yavuz Selim Vakfı, Doğu Karadeniz Akıncılar Derneği, Trabzon Kuran Kursu Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Gürsoy, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Trabzon Şubesi, TÜMSİAD Trabzon Şubesi, Reyhan Kültür Vakfı, Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği, Kültür ve Medeniyet Hareketi Trabzon Şubesi, Medine Vakfı, MÜSİAD Trabzon Şubesi, Vakfıkebir MSY Derneği, Elif Kültür Vakfı, Hak-iş Trabzon Şubesi, Türkiye Sağlık İşçiler Sendikası Trabzon Şubesi, Cihannuma Trabzon Şubesi, MTDB Trabzon Şubesi, 28 Şubat Öğrenci Derneği Trabzon Şubesi, Anadolu Öğrenciler Birliği Trabzon Şubesi, Kültür Memur Sen Trabzon Şubesi ve Özgür-Der Eynesil temsilcileri katıldı.

Ali Şükrü Bey’in kabri başında yapılan açıklamada “Milletin böyle üfulünle senin etmez esef, Makperin sahneyi tarih kefenin şan şeref….Trabzon’umuzun bağrından çıkan, asker, gazeteci, çağının müdrik münevverlerinden, Osmanlı Mebusan Meclisinin altıncı ve Türkiye Büyük millet Meclisi'nin birinci Dönem Milletvekili Şehid-i Muazzez merhum Ali Şükrü Bey'in aziz hatırasına yapılan şe-ni saldırı bizleri hayretler içinde bırakmıştır.”

“Beşikdüzü Belediyesi'ne ait Kültür Merkezine Milli Kahramanımızın isminin yaşatılması gayesiyle Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi ismi verilmişti. Lakin belediyenin yeni yönetimi nasıl bir şaşkınlık içerisine düşmüşse Kültür Merkezi'nin ismini Beşikdüzü kültür merkezi olarak değiştirmiştir. Belediye yönetimi tarafından yapılan bu saygısızlık elbette ki cevapsız kalmayacaktır.”

“Ali Şükrü Bey'in aziz hatırası hiçbir siyasi hesaplaşmanın mecraı ve mercii değildir. Ali Şükrü bey'i ve Muazzez davasını idrak edememiş olanlara Şehidi Muazzez Ali Şükrü Bey'in kim olduğunu bir kere daha buradan hatırlatmak isteriz. Ali Şükrü Bey Din, vatan, millet aşığı; ve istiklal müdâfiidir. Bu ulvi değerlerin müdafaası için elini değil gövdesini taşın altına sokan muhibbanı vatandır. Kısacası Ali Şükrü Bey bir tarih ve adanmışlığın sembolüdür. Bu ulvi değerleri idrakte güçlük çekenler Ali Şükrü Bey'i de anlayamazlar.”

“Ali Şükrü Bey'in ismini taşıyan bir kültür merkezi Beşikdüzü' ne değer katar. Merhumun değeri ise ülke sathında maruftur. Bu kıymetli isme sahip çıkmak Trabzon halkı için bir tarihi vazifedir. Biz üzerimize düşen bu vazifeyi ifa etmekle tarihi mesuliyetin gereğini yerine getirmekteyiz. Umulur ki Beşikdüzü Belediyesi yetkilileri de aynı hassasiyeti gözetir ve bu tarihi sorumluluk hissiyle hareket eder ve vermiş oldukları bu yanlış karardan biran evvel dönerler. Trabzon Sivil İnsiyatif olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

HABER: Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ethem ANGIN 2 ay önce

Rahmetli Ali Şükrü Bey, Beşikdüzünde öldürülmeye devam ediliyor.