banner114
banner146

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Kahramanmaraş’tan Şanlıurfa’ya giden işçileri taşıyan otobüs devrildi. 5 işçinin can vermesi sonucu Trabzon’daki programda eğlenceler iptal edildi, Giresun ve Gümüşhane’de halaylar çekildi, Artvin’de sanatçılar sahne aldı, Rize’de kortej yürüyüşü yapıldı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon, Rize, Giresun, Artvin ve Gümüşhane'de de etkinlikler düzenlendi. 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere Kahramanmaraş'tan Şanlıurfa'ya giden işçileri taşıyan otobüs devrilmesi ve 5 işçinin yaşamını yitirmesi sonucu bazı şehirlerde eğlenceler iptal edildi.

TRABZON’DA EĞLENCELER İPTAL EDİLDİ

Trabzon’da birçok sendika, dernek ve siyasi partilerin katıldığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla kutlama yapıldı. Renkli görüntülere sahne olan işçi bayramı, tulum eşliğinde sloganlar atarak eski TEDAŞ önünden başlayan yürüyüş 15 Temmuz Şehitleri ve Hürriyet Parkı’nda toplanmayla son buldu.  Kutlamada Türkiye İşçi Sendikaları (Türk-İş) Trabzon İl Temsilcisi Gökhan Gedikli, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüsü Engin Nur,  Birleşik Kamu-İş Trabzon Şubesi Başkanı Tamer Özlü ve Trabzon Kadın Platformu adına Nuray Yeşilaraz konuşma yaptı. Şanlıurfa’da işçileri taşıyan aracın kaza yaptığını açıklayan Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi Gedikli, “Bugün 1 Mayıs… Buruk olarak işçi bayramını kutlayacağız. Elbistan’dan Şanlıurfa’ya giden işçileri taşıyan otobüs kaza yaptı. 5 işçi arkadaşımız vefat etti. 14 işçi arkadaşımız ise yaralı, bu anlamda ölen işçi arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet kederli ailelerine, işçi sınıfına ve emek sınıfına başsağlığı diliyorum.” dedikten sonra eğlencenin iptal edildiğini duyurdu.

MART AYINDA 108 KİŞİ İŞ KAZASINDA ÖLDÜ

Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismar konularına değinen Gedikli, “Kadınlara yönelik erkek egemen söylem ve eylemler son bulmalı, kadınların çalışma hayatına uzun vadeli katılımını sağlayacak sosyal politikalar geliştirilmelidir. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve kötü muamele engellenmelidir. Çocuk istismarına karşı suç işleyenler, insanlıktan nasibini almayanlar, en ağır suçla cezalandırılmalıdır. İşçi cinayetleri durmak bilmiyor. Sadece mart ayında 108 arkadaşımız iş cinayetine kurban gitti. Ama insan yaşamının, insan onurunun hiçe sayıldığı çalışma koşulları bizlere sunulmuş bir lütuf gibi kimi çevrelerce hala savunuluyor!”  eleştirilerinde bulundu. Terörü lanetleyen Gedikli, “İşçi sınıfının örgütlü gücü olarak bugün 1 Mayıs alanlarından haykırıyoruz! FETÖ, PKK, PYD, YPG terör örgütüdür. Her türlü terörü lanetliyoruz. Kim ki Gazi Mustafa Kemal önderliğinde, şehitlerimizin kanıyla bedel ödenerek alınan bu vatanın çakıl taşına, yine şehitlerimizin kanıyla boyanmış ay yıldızlı bayrağımızın tozuna dokunmak isterse, biz emekçileri, her zaman olduğu gibi karşılarında bulmuşturİ bulmaya da devam edecektir. Yakın tarihte 15 Temmuz’da olduğu gibi.... Nasıl devletimiz yanında olduysak terör örgütlerine karşı her zaman devletimizin yanında olacağız.” ifadelerini kullandı.

SOSYAL HİZMETLERİN PARALI HALE GETİRİLMESİNE KARŞIYIZ

Sosyal devlet uygulamalarının budanmasına karşı çıktıklarını belirten Gedikli, “Tüm dünyada emekçiler, daha dün kölelik koşullarında çalışmaya karşı çıkarken, 8 saatlik çalışma uğruna canlarını verirken, bugün, hala birçok ülkede benzeri çalışma koşullarının var olmasını kabul etmiyoruz. Ülkemizdeki işsizliğe, yoksulluğa, güvencesiz çalışmaya, baskılara karşı çıkıyoruz, Sağlığın, eğitimin, sosyal güvenlik hizmetlerinin paralı hale getirilmesine karşı çıkıyoruz. Yalnızca sosyal yardımlarla sınırlı tutulmasına karşı çıkıyoruz. Eğitimli gençlerimizin işsizliği toplumsal bir felakete davetiye çıkarıyor. İşsizliğe çözüm bulunması için, insanı ve çalışmayı, yatırımı ve üretimi temel alan programlar uygulanması gerekmektedir. Asgari ücret bireye göre değil, aileye göre hesaplanmalıdır.” diye konuştu.

KAMU ÇALIŞANLARI TEHDİT ALTINDA

Her yıl emeğin, özgürlüğün, eşitliğin ve dayanışmanın mücadelesinin verildiğini söyleyen KESK Dönem Sözcüsü Engin Nur ise, “Küresel egemenler ve onların yerli işbirlikçileri hep bizi ezmeye, sömürmeye yönelik vahşi baskı politikaları uyguluyorlar. Etnik, dinsel, mezhepsel farklılıklarımızı istismar edip bizleri kutuplaştırıyorlar. Bu kutuplaşmadan kendilerine iktidar gücü yaratıp kendi geleceklerini, kendi düzenlerini güçlendirmek istiyorlar. Kamu çalışanlarımız vahşi siyasi kadrolaşma, sürgün, açığa alma ve ihraç tehdidiyle baskı altına alınmak isteniyor. Çocuk işçiliği had safhada, çocuk gelinler yaygınlaşmakta, çocuklara yönelik taciz ve tecavüz olayları çeşitli cemaat ve vakıf yurtlarında ayyuka çıkmış durumdadır.” açıklamalarında bulundu.

EMEĞİMİZ GÖRÜNMEZ OLMASIN

Kadın Platformu adına konuşma yapan Nuray Yeşilaraz da, “Kentlerden, köylerden, mahallelerden, üniversitelerinden isyanıyla umuduyla 1 Mayıs alanını dolduran tüm kadınlar hepiniz hoş geldiniz. Çoğu zaman aynı işi yapıp erkeklerden daha az ücret almamız, ev işinin iş sayılmaması, bakım işlerinin kadınların sırtına yüklenmesi, harcadığımız duygusal emek artık görünmez olmasın. Emeğimizin hakkını savunalım. Ekonomik krizin yükünü taşımayalım.” şeklinde konuştu. Kadın cinayetleri ile ilgili konuşan Yeşilaraz, “Şiddete sessiz kalmadık. Bir kişi daha eksilmemek için kadın dayanışmasını büyüttük. Şule Çet için adalet istedik, Rabia Naz’ın ölümü aydınlatılsın dedik ve iktidarıyla, diyanetiyle, evdeki adamlarla hayatımızın kuşatan kadın düşmanlığına direndik. Kazandığımız hakları, çocukların yaşamını, birbirimizi savunduk.” ifadelerini kullandı. Rabia MOLLAOĞLU

GİRESUN’DA HALAYLAR ÇEKİLDİ

Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Giresun’da coşkuyla kutlandı.  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında, emek ve meslek örgütü üyesi, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri Debboy Mevkiinden Osman Ağa Meydanı'na yürüyüş düzenledi.  Katılımcıların sıkı güvenlik kontrolünden geçirilerek meydana alındı. Davul, zurna eşliğinde halaylar çekilerek kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı KESK Giresun Şubesi Dönem Sözcüsü Ergün Önal’ın yaptığı konuşma ile sona erdi. Önal, “İnsani yaşam koşulları ve çalışma koşulları ortadan kaldırılmış, bu ülkede çalışan işçi öldürülüyor, eğitimciler öldürülüyor, sağlıkçılar öldürülüyor, kadınlar öldürülüyor, Rabia Naz’larımız öldürülüyor, çocuklar tacize, tecavüze uğruyor.” dedi.

GÜMÜŞHANE’DE 1978’DEN SONRA BİR İLK

Gümüşhane'de, CHP İl Başkanlığınca "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" dolayısıyla etkinlik düzenlendi. CHP İl Başkanı Bedri Ağaç, Fatih Parkı'nda gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada, 1 Mayıs'ı Gümüşhane'de 1978'den beri ilk defa kutladıklarını söyledi. Emek ve Dayanışma Günü'nün korku ve şiddet günü olmadığını ifade eden Ağaç, "1 Mayıs ne solcuların bayramıdır ne de korku ve şiddet günüdür. 1 Mayıs, hangi partiye oy verirse versin, hangi politik yaklaşımı savunursa savunsun dini, dili, ırkı ne olursa olsun ayrımsız tüm çalışanların, emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Barış, dostluk, kardeşlik günüdür." dedi. Ağaç, konuşmasının son kısmında, “Gönlümüz isterdi ki Gümüşhanemizdeki sendikalar, onların temsilcileri, çok üyeyle övünen sendikalar başta olmak üzer ekendi günlerine sahip çıksınlar. Ama maalesef bu yük bizim sırtımıza kaldı.” değerlendirmesinde bulundu.  Ağaç’ın konuşmasının ardından çalan müzik eşliğinde partililer ve emekçiler halaylar çekip, horonlar oynadı.

ARTVİN’DE ASGARİ ÜCRETLİLERİN SORUNLARI GÜNDEMDE

Artvin'de ise kutlamalar Ata Park'ta başladı. Sendikalar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, sloganlar eşliğinde Halitpaşa Meydanı'na kadar yürüdü. Buradaki etkinlik, iş kazalarında yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. Elçin, 1 Mayıs'ın işçilerin bayramı olduğunu vurgulayarak, "Bugün bizim şölenimizdir. İşçi mücadelemizdir, sermayeye, kapitalizme başkaldırışımızdır. Bugün burada hep birlikte omuz omuza duruyorsak, hep beraber 1 Mayıs şarkısı söyleyebiliyorsak, Türkiye işçi sınıfının azminin sonucudur." diye konuştu. DİSK Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin ise bugün işçi sınıfı olarak emek ve demokrasi mücadelesi vermek için alanlarda olduklarını söyledi. Bilgin, işçilerin 2 bin 20 lira asgari ücretle geçinemediklerini dile getirerek, "Asgari ücretin insan onuruna yakışır seviyeye çıkarılmasını istiyoruz. Bizim bir diğer gündem maddemiz, kıdem tazminatının fona devredilmesi konusudur.  Kıdem tazminatlarımıza dokundurtmayacağız." ifadelerini kullandı. Kutlamalar, sanatçıların sahne almasının ardından sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.