banner114
banner146

Başkan Ekim’in 1010 günü

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde belediye başkanı seçilerek mazbatasını aldığı 6 Nisan gününden bu yana geçen 1010 günlük süreci değerlendirdi. “Şeffaf Belediyecilik” örneği veren Başkan Ekim, düzenlediği basın toplantısında 1010 gün içerisinde yaptıkları çalışmaları anlatırken, ilerleyen zamanda yapılacak olan projeler hakkında bilgiler verdi. Akçaabat’ı marka şehir haline getirmek amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Ekim, “Halkımızın teveccühüne layık olmak için şevkle azimle çalışıyoruz. Şehrimize insanların yaşayabileceği bir yer olması için gayret göstereceğiz.” dedi.

 

“İNSANLARIMIZIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Belediye olarak ‘çevre dostu şehir’ anlayışıyla hareket ettiklerinin altını çizen Başkan Ekim, “Biz şehrimizin tarihi dokusunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Yeşil alanlar oluşturuyoruz. Büyük mahallelerimizde parklar oluşturmaya çalışıyoruz. Çevre dostu şehircilik anlayışıyla insanlarımızın yaşam kalitesini artırmaya çalışıyoruz. Şehrimizde sporun iyi yerlere getirmek için çalışıyoruz. Yaylalarımızda da şehirde yaptıklarımızı yapmaya çalışıyoruz.  İlçelerimizde ki projeler ve yatırımları gerçekleştirmek için Ankara ayağımız var. Sık sık Ankara’ya giderek bunların takibini yapıp tamamlamaya çalışıyoruz. Bazısını gerçekleştirdik bazısı da bitme aşamasına geldi.” şeklinde konuştu.

“AKÇAABAT’IN GELECEĞİNİ PLANLAMAK VE YENİLEMEK İDDİASINDAYIZ”

Akçaabat gibi bir şehrin sorumluluğunun ağır olduğunun altını çizen Başkan Ekim, “Yaşadığımız bu güzel şehrin insanını, coğrafyasını, her gün ayak bastığımız toprağını, toplumsal değerlerini, geleneklerini, beklentilerini, sorunlarını çok iyi biliyorum. Biz Akçaabat’ın geleceğini planlamak ve yenilemek iddiasındayız. Göreve geldiğimiz andan itibaren Merkez- kırsal ayırt etmeksizin tüm mahallelerimizin istek, talep ve eksiklerini tespit ederek imkanlarımız ölçüsünde program dahilinde Mahallelerimize hizmet götürüyoruz. Akçaabat’ın Merkezine hangi hizmet verilmiş ise en ücra Mahallemize de ihtiyacına göre aynı hizmeti götürüyoruz. İlçemize projelerimizi ve yatırımları kazandırmak için her fırsatta Ankara’ya giderek ilgili Bakanlıklarla ve kurumlarla görüşmeler yapıyor, destek talep ediyoruz. Vadettiğimiz projelerin bir kısmını tamamlayıp halkımızın hizmetine sunduk. Bazı projelerimizin inşaat çalışması devam ederken bir kısım projelerimizde de çalışmalarımızı tamamlayarak ihale aşamasına geldik.” dedi.

Projeler;

Başkan Ekim, 1010 günlük süre içerisinde hayata geçirdikleri ve planlamasını yaptıkları projeleri basın mensupları aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.

AKÇAABAT SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

Akçaabat Çarşı Bölgesi’nde cephe sağlıklaştırma çalışmalarımızı ilerletiyoruz. Görüntü kirliliği oluşturan bina cephelerinde, cephe iyileştirme, cephe yenileme, söve boya gibi işlemlerle sokak zemini düzenlemesi aydınlatma işleri yapılıyor. Üst cephelerde çalışmalar tamamlandıktan sonra dükkân cephelerinde çalışmalar tamamlanacak ve tabelalarda standardizasyon sağlanacak. Bu alanın adeta bir açık AVM niteliği kazanıp çarşı bölgesinin turizme kazandırılmasını hedeflemekteyiz.”

ORTAMAHALLE SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

Ortamahalle kentsel sit alanı sokak sağlıklaştırma projesi 1.etap alanında onaylanan projeler doğrultusunda restorasyon çalışmaları hem sokaklarda hem de tescilli yapılarda devam etmektedir. 1.etap proje alanında 17 tescilli yapı, 11 tescilsiz yapının restorasyonu ile bu yapıların bulunduğu sokaklarda niteliğini kaybetmiş taş duvarlar da yapılmaktadır. Çalışmaların devamında sokakların döşeme kaplamaları ile aydınlatma elemanları da

yenilenecektir.”

AKÇAABAT-SÖĞÜTLÜ-YILDIZLI KESİNTİSİZ BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLU PROJESİ

Akçaabat Merkezinden başlayarak Yaylacık-Söğütlü ve Yıldızlı Mahallemizin sonuna kadar devam edecek olan projemizde, kesintisiz yürüyüş ve bisiklet yolu, kafeteryalar, aktivite alanları, aquapark, amfi tiyatro, etkinlik sahaları gibi alanlar yer alacaktır. Projemizin alt yapı zemin çalışmaları belediyemizin imkanları ile tamamlandıktan sonra yapım işi ihale edilecektir.”

PULATHANE BULVARI İNŞAATI DEVAM EDİYOR

“Uzun yıllardan beri Akçaabat’ın en önemli sorunlarından olan trafik sorununu çözüme kavuşturmak için çeşitli yatırımları takip ediyoruz. Bu kapsamda Pulathane Bulvarı inşaatı çalışmalarının hızlı bir şekilde tamamlanması için girişimleri yapıyoruz. Şehrimizin ulaşımı için kısa vadede Pulathane Bulvarı’nın inşaatının tamamlanması, uzun vadede ise güney çevre yolunun hayata geçmesi için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz.”

AKÇAABAT BELLEK MÜZESİ

“Akçaabat Tarihi Merkez İlkokulu binası restore edilerek Akçaabat Kent Müzesi olarak şehrimize kazandırılacaktır. Tarihi binanın önündeki okul binası ise yıkılarak 200m içeride belediyemize ait bir alanda 24 derslikli olarak yeniden inşaa edilecektir. Hem tarihi binanın restorasyonu için, hem de okul binasının yeniden yapımı için maddi destek sağlayan Vakıfbank genel müdürü Akçaabatlı hemşehrimiz Sayın Abdi Serdar Üstünsalih’e şükranlarımızı sunuyoruz.”

AKÇAKALE KALESİ’NİN RESTORASYONU

“Gerek bulunduğu konum, gerekse plajlarının zenginliği ile özellikle yaz aylarında çok tercih edilen bir tarihi yerleşim yeri olan Akçakale Mahallemizde bulunan Akçakale Kalesi’ndeki arkeolojik kazılar devam ediyor. Kazı işlemlerin tamamlanmasından sonra Akçakale Kalesi bölge turizmine kazandırılacaktır.”

AKÇAHASAT YÖRESEL ÜRÜNLER

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından desteklenecek olan projenin 1.800.000,00 TL’si tarafımıza bakanlık tarafından hibe edilecek, kalan 493.444,00 TL ise belediyemiz tarafından karşılanacaktır. İlçemizdeki istihdama katkıda bulunmak ve çiftçimize destek olmak amacı ile Yaylacık Mahallemizde, çiftçilerimiz tarafından yetiştirilen tarım ürünlerinin işleneceği, paketleneceği ve satışının yapılacağı bir tesis kuruyoruz. Bu tesislerde satılacak olan Akçaabat’ımıza özgü ürünler için yine Akçaabat’a has bir marka ve logo çalışmalarımızı tamamladık. “AKÇAHASAT” adı ile tescil ettirdiğimiz markamız şehrimize hayırlı olsun. İnşallah AKÇAHASAT markası ürettiğimiz kaliteli  ürünler ile ülkemizin sayılı markaları  arasında yerini alacaktır.”

AKÇAABAT KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ İMAR PLANINA İŞLENDİ

“Akçaabat - Düzköy yolu üzerinde Kentsel Servis Alanı içerisinde yaklaşık 65 hektarlık alan; Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı (KDKÇA), Küçük Sanayi Alanı (KSA), Toplu İşyeri, Toptan Ticaret ve Depolama Alanları planlanmıştır. Alan üç etap olarak planlanmıştır. 1. Etap 217 dükkan, 2. Etapta 92 dükkan, 3.Etapta ise 218 dükkan olacak şekilde toplam 527 dükkandan oluşacak Küçük Sanayi Sitesi’nde dükkanlar, bu dükkanlara ait teknik birimler, sosyal birimler, otoparklar ve Akçaabat Oto Galericiler sitesi yer alacaktır.”

AKÇAABAT’IN GÜNEYİNDEN GEÇEN YOL PROJESİ

“Pulathane Bulvarının Dürbinar Mahallesi ve Ortamahalle’deki çalışmaları devam ediyor. Bu alanlardaki kamulaştırma işlemleri tamamlanınca yolun bağlantıları yapılacak. Pulathane Bulvarı inşaatı devam ederken şehrimize kazandırmak istediğimiz, bizim için olmazsa olmazımız, kırmızı çizgimiz olan Güney Çevre Yolu’nun Akçaabat Geçişinin yapılmasıdır. Akçaabat’a Güneyden geçen bir yol kazandırdığımızda; hem şehirler arası trafik rahatlayacak hem de şehir merkezine dikine yollar açılmak suretiyle de şehir içi ulaşım ve trafik sorunu çözüme kavuşmuş olacaktır. Güney çevre yolunun proje ihalesi 2022 yılının ilk 6 ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır”.

AKÇAABAT ŞİNİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

“Şinik OSB’nin yer seçimi 2007 yılında yapılarak bölgenin kuruluş protokolü 2008 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

OSB’nin 1.Etabı  yaklaşık 88  Hektar büyüklüğünde olup tamamı yaklaşık 14.000.000 TL bedelle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca kamulaştırılmıştır. Halihazırda Akçaabat Şinik OSB’de 41 fabrika faaliyet göstermektedir. Toplamda 1000 civarında istihdam mevcuttur. 1. etaptaki bütün parseller dolu olduğundan 2. etaptaki 27 yeni parselde kamulaştırma çalışmaları başlamıştır.”

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

“Geçmiş dönemlerden Yıldızlı ve Söğütlü mahallelerimize gelen doğalgaz hattını şehir merkezine kavuşturmak için AKSA Doğalgaz firmasının çalışmalarını takip ediyoruz.

Kalanima Deresi ve Düzköy karayolunun geçişi tamamlanarak Yaylacık Mahallemizin büyük bir kısmında vatandaşlarımız doğalgazla buluşmuştur. Doğalgazın şehir merkezine bir an önce ulaşabilmesi için girişimlerimizi sürdürüyoruz. İnönü Caddesi’nin orta kısmına kadar doğalgaz hattı ulaşmıştır.”

AKÇAABAT ET KOMBİNASI

“Arsası Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen alanda hayata geçirilen Trabzon Et Kombinası, 70 büyükbaş ve 200 küçükbaş hayvan kapasitesine sahip olacaktır. İhtiyaç olması durumunda kapasitesi artırılacak. 410 ton depolama alanı bulunacak olan Trabzon Et Kombinası’nın hizmete girmesiyle 60 kişiye istihdam sağlanacak.”

Başkan Ekim, hayata geçirdikleri ve geçirmeyi planladıklarını projelerinin sunumunun ardından gelen soruları yanıtladı.

DSİ’DEN GÖRÜŞ ALMADAN HİÇBİR ŞEY YAPMIYORUZ”

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat’ta yapılan Et kombinasının dere yatağına yapıldığı ve tehlike arz ettiği iddialarını yanıtladı. Bu konuda DSİ’nin onayı olmadan bir işlem yapılmadığını belirten Ekim, “Dere yataklarına yapılan yapılarla ilgili olarak et kombinasının olduğu bölge var. Bu konuda DSİ Bölge Müdürlüğümüzle koordineli planlama yapılıyor. Kurum görüşleri alınıyor. Bu yapılar yapılabilir mi, yapılması için şartlar nedir, diye soruluyor. Yapılan rapora göre bu yapılar yapılıyor. Bu şekilde de inşaatın yapımı gerçekleştiriliyor. Aynı şartlar diğer yapılar için de geçerli. Biz DSİ’den görüş almadan dere yatağı ve dere yatağına yakın bölgelerde hiçbir şey yapmıyoruz.” cevabını verdi.

HAÇKALI BABA KAVŞAĞI’NDA SON DURUM

Ekim, Haçkalı Baba Kavşağında yeni bir düzenlemenin olup olmayacağı yönündeki soruya ise şu cevabı verdi: “Kavşak düzenlemesiyle o bölgedeki bazı yerlerden trafik akışının kapanması o trafiği rahatlattı. Dönüşlerde trafik kazalarının azaldığı görüldü. Emniyet raporlarında kuralsız U dönüşü yapanlar kazaya neden oluyordu. O bölge için yine çalışmalar yapılıyor. Yine Nihat Usta kavşağı ve mevcut ana kavşaklarda da hızlı dönüştürmek için projelerde çalışılacak. Şehir içerisinde trafik için küçük pansuman işler olacak ama asıl hedef Güney çevre yolunun bitmesi.”

“TRABZON ÜNİVERSİTESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Başkan Ekim, Trabzon Üniversitesi’nin Akçaabat’tan taşınması yönündeki tartışmalara da son noktayı koydu. Başkan Ekim “Bir şey Akçaabat’ın içerisinde olduğu süre içerisinde kapanır, Akçaabat dışında açılır” şeklinde esprili bir cevap verirken, “Şu anda bir problemimiz yok. Şehrin mevcut durumundaki üniversitenin konumunda bir çalışma yapılıyor üniversite yönetimi tarafından. Olursa orası olacak, olmazsa şehrin batısında olacak. O süreci takip ediyoruz. Üniversite konusunda kırmızıçizgilerimiz var.” dedi.

AKÇAHASAT İLE BİNLERCE KİŞİYE İSTİHDAM

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, AKÇAHASAT Projesi ile ilgili gelen soruya ise AKÇAHASAT’ ile yapılacak olan tesisler neticesinde Akçaabat’ta ikamet eden ve gelir düzeyi düşük kadın işçilerin iş bulması konusunda büyük bir avantaj sağlayacak olduklarını söyledi. Ekim, “Bu konuda yaptığımız araştırmalar neticesinde AKÇAHASAT tesislerinde kuracak olduğumuz kurutma alanları ve soğuk hava depolarıyla 12 ay çalışan bir Akçaabat planlıyoruz” dedi.

HABER:Nesrin BAYRAM

Anahtar Kelimeler:
AkçaabatOsman Nuri Ekim
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.