banner114

TMMOBB Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şubesinin 13. Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurula tek aday olarak giden odanın mevcut başkanı Fulya Bankoğlu, bugün yapılacak seçimde olağanüstü bir durum olmazsa ikinci dönemine merhaba diyecek. Genel kurula CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Cervatoğlu, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Trabzon eski belediye başkanı Orhan Karakullukçu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Şaban Bülbül, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun yanı sıra STK temsilcileri ve oda üyeleri katıldı.

KAYA: TRABZON’DA ORTAK AKIL İŞLETİLMİYOR

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Türkiye ve Trabzon’da ortak aklın işletilmediğini ifade ederek kentte yerel yönetimlerin mühendis odalarının görüşlerini önemsemediğini ve bunun ceremesini de kentin çektiğini dile getirdi. Ülke, Trabzon ve mesleğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaya, “Ben de bu mesleğin mensubuyum ve gurur duyuyorum. Görev yapan tüm arkadaşlarımla gurur duyuyorum ve teşekkür ediyorum. Genç meslektaşlarımız iş bulamıyor. Benden asgari ücretle iş istiyorlar. Bu acı bir durum. O eğitimi al ama asgari ücretli işe talip ol. Bunu bulan arkadaşlarımız da bundan mutluluk duyuyor. Bunu siyaset anlamında söylemiyorum ama bundan üzüntü duyuyorum. Bu beni çok üzüyor. Biz öncü olmak zorundayız ama bugün Türkiye’nin böyle bir önceliği yok. Şehrim adına da çok ümitli değilim. Şehirde ortak akıl işletilmiyor. Yapılacak işlerde yönetici arkadaşların mühendislik disiplininden gelen odaların temsilcileriyle görüşmeden biz biliriz mantığıyla işler yaptıklarını ve başlanan projelerden görüyoruz. Bunların birçoğu yarım kaldı. Genel kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

GENÇ: BELEDİYE MECLİSİNDE MÜHENDİSLERE ÖZEL YER AYIRDIK

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, TMMOBB Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şubesinde yaptığı açıklamada Ortahisar Belediye Meclisindeki mühendis ağırlığına dikkat çekti. Bütün yardımcılarının mühendis olduğunu da belirten Genç, “Seçim hayırlı uğurlu olur inşallah. Katılımcı anlayışı meclisimize yansıttık. Belediye meclisimizin üye sayısı 37’dir. Bunun da 15’i mühendis, 5 tanesi mimar. Buna çok özen gösterdik. Ben hukukçuyum. Ama o kararın şehir adına doğru netice vermesi için bilimsel temele oturması lazım. Bu da teknik temelden yani mühendislerden geliyor. 5 yardımcım var 5’i de mühendis. Biz buna çok önem gösteriyoruz. Teknik bilgiyle daha hızlı kararlar alabiliriz. ” diye konuştu.

BANKOĞLU: TAKİP ALMAYAN TEK ŞUBE TRABZON!

TMMOBB Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı ve Başkan Adayı Fulya Bankoğlu, Türk Hak tarafından TMMOBB Makine Mühendislerine bağlı 18 şube odasından yalnızca Trabzon’un takip almadığını dile getirdi. Başkan Bankoğlu, meslektaşlarının ve odasının öneminden söz ederek seçimde aday olduğunu şu şekilde açıkladı: “Meslektaşlarımızın hak ve çıkarlarını koruduk. Bu bilinçle meslek alanlarıyla ilgili tüm boyutlarını kavradık. Kamu kurumu niteliğinde olan meslek odamız teknik yönetmeliklere uygun olarak deneyimli uzman ve akredite personeli olarak toplumun can ve mal güvenliğini sağlanması için çalışmaktadır. Ticari kaygı düşünmüyoruz. Çalışanlarımız işlerini titizlikle yapmaktadır. Doğal gaz ve baca temizliğinde tepki alsak dahi toplum sağlığını tehdit edecek biçimde rapor vermemektedir. Türk Hak’tan denetim geçirdik. Bu denetim de Makine Mühendisleri Odasının 18 şubesi içerisinde tek takip almayan Trabzon Şubesidir. Çalışanlarımızı tebrik ediyorum. Katılımlarından dolayı tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

KARAKULLUKÇU: MÜHENDİSLER ÜLKENİN KALKINMASINDA ÖNEMLİ ROLLER OYNADI

Trabzon Belediyesinin 1984-89 yılları arasında başkanlığını yapan makine mühendisi Orhan Karakullukçu, TMMOBB Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şubesinin kurucu başkanı olarak konuşma gerçekleştirdi. Karakullukçu, “Mühendisler liderdir ve toplumlara önder olmalıdır. Bu sözleri defalarca söyledim ve arkasındayım. Mühendisler Türkiye’nin gelişiminde önemli roller oynamıştır. Biz bu odayı 5 kişi açtık. Şimdi ise en önemli noktalarda mühendisler yer alıyor.” dedi.

OYMAN: KARADENİZ’DE ÜRETİM DAHA ÇOK DESTEKLENMELİ

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Karadeniz’de üretimin daha çok desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Mühendisler ve ortaya koydukları ülke ve insanlık adına hayati önem taşıyor. Üniversitelere bakıldığında puanlar düşüş gösterdi. Üniversitelerde yeterli eğitim gösterilmiyor. Teknolojiye uygun hareket edilmiyor. Üretim sahalarımız konusunda destek görmemiz gerekiyor. Karadeniz’de üretim daha çok desteklenmeli. Yeni göreve gelecek arkadaşlarımıza hayırlı olsun diliyorum.” diye konuştu.

BÜLBÜL: MESLEĞE SAHİP ÇIKMAYA DAVET ETTİ

TMMOBB Makine Mühendisleri Odasının eski başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Şaban Bülbül, meslektaşlarını mesleklerine sahip çıkmaya şu sözlerle davet etti: “Orhan Karakullukçu başkanlığında odamız 5 kişiyle bir araya geldiler. Şimdi 2 bin 223 kişi odaya üye. 13 metre kare alandan şimdi çeşitli illerde odamızın binaları var. 13 metre kare yerden buralara geldik. Mesleğimizi irdelemeliyiz. Mesleğimizin itibarına karşı olan bir düşüş yaşandı. Mesleğimizin itibarını her ile mühendislik fakültesi açarak düşürdük. Baktık ki diploma peşine gidilmeye başlandı. Yetkin mühendislik gerekiyor.  Çok fazla diploma olunca işsizlik had safhada oluyor. Biz çocuklarımıza kolay para kazanmanın yolları neyse ona yönlendiriyoruz. Bir ara bu inşaat mühendisliği idi şimdi hukuk. Biz işimizi iyi bilmeliyiz.”

HACISALİHOĞLU: TRABZON İÇİN ÇALIŞIYORUZ

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un kalkınması ve meslektaşlarının da bunlardan yararlanması adına çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, “Ülkenin kalkınması noktasında detaylı çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar sadece bizlerin gayretleriyle olacak işler değil. Karar vericiler siyasilerdir. Siyasilerin de iletilen konuları da ne kadar anladıklarını belirtmek istiyorum. Bizler üretim sektörünün gelişmesi durumunda oda olarak şehrimizde yaptığımız çalışmalarda OSB’lerin kurulması noktasında TTSO her zaman yüzde 30 katılımcı ortak olarak öncülük yapmaktadır. Meslektaşlarımızın meslek sahibi olarak hayatlarını sürdürmeleri noktasında bir taraftan çalışan olarak ve kendi işini kuracak olan girişimciler olarak baktığımızda gerçekten odaların payları büyük. Şehrimizde şu anda 4 tane OSB var. Hepsinde TTSO’nun ortaklığı ve imzası var. Görevimiz bitince ayrılıp kendi ayakları üzerinde durmalarını istiyoruz. Ülkemizde üretime dönük hepimizin malumu Yatırım Adası projesi de TTSO’nun projesi olarak yürümektedir. Bu projenin esası tam teknolojik üretim merkezi olması adına son olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda kanunu çıkartıldı. Bu kanuna bağlı olarak projesi yapıldı. İhalesi devam etmekte. Proje tamamlandıktan sonra da altyapı oluşturma aşamasına gelecek. Meslektaşlarımızın iş bulması adına bir altyapının hazırlanması noktasında bu altyapıyı bir taraftan hazırlıyoruz. Meslektaşlarımız girişimci olmalı. Konumuz girişimci ve sanayici yaratmaktır.” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.