banner114

Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) düzenlediği 3t (tarım, ticaret, turizm) 12x12 Karadeniz Toplantıları kapsamında “Karadeniz’de Sürdürülebilir Balıkçılık” konulu panel gerçekleştirdi. Kafes balıkçılığının geliştirilmesi öne çıkarken Trabzon’da hamsi dışında balığın adının olmadığı kaydedildi. Bu çerçevede “Bir balıkçı sokağımız bile yok.” eleştirisi getirildi. 

Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) düzenlediği 3t (tarım, ticaret, turizm) 12x12 Karadeniz Toplantıları kapsamında “Karadeniz’de Sürdürülebilir Balıkçılık” konulu panel gerçekleştirdi.

Faroz Balıkçı Barınağı’nda Mavi Saray Gemisi’nde düzenlenen panele Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Trabzon Ticaret Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantının yararlı olacağını ifade eden Ergan, “TTB olarak bölgemizin ve ilimizin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla 3t sloganıyla başladığımız 12x12 toplantıları kapsamında “Karadeniz’de Sürdürülebilir Balıkçılık” toplantısı bunlardan 7.’sidir. Dekara 500 kilo sloganıyla fındık, Tonya’dan dünyaya sloganıyla hayvancılığın geliştirilmesinin yanı sıra yerel turizm imkânlarımızın coğrafi işaretlerimizin dünyanın en natürel olan çayımızı farkındalık yaratan uygulamalarla bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Toplantımızın yararlı ve farkındalık yaratacağına inanıyorum.” diye belirtti.

KAFES BALIKÇIĞI GELİŞTİRİLMELİ

Kafes balıkçılığının geliştirilmesine dikkat çeken Hacısalihoğlu, “En olan burada balığı sağlıklı bir şekilde üretmek. Ve sürdürülebilir üretim gerek iç piyasada gerekse dünya piyasalarında yerimizi almak. Bu doğrultuda avcılığın azaldığı Karadeniz balıkçılığının arttığını bilerek şehrimize ve bölgemize de bu artışı gözlemleyebiliyoruz. Bu süreçte de kafes balıkçılığı önemli miktarda artacaktır. Karadeniz alası somonuyla ilgili kitap hazırladık. Karadeniz somonunu tüm dünyaya tanıtmalıyız.” şeklinde açıklama yaptı.

BALIKÇI SOKAĞIMIZ YOK

Spor oyunlarının maskotu hamsi dışında Trabzon’un maskotu olmadığı söylemlerine cevap veren Ataman, “Bir hamsi kafalı olarak konuşmak istiyorum. Horoz olsa horoz kafalı mı olacaktık. Mutlaka bir logo çalışması yapılması gerektiğini düşünüyorum. Büyükşehir belediyesi olarak hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Konumuza gelecek olursak rastgele ile başlanılan rastgele temennisi bulunan bir sektörü konuşuyoruz. Bu rastgelmenin önündeki engeller nelerdir? Bizim sadece balık yakalamak değil üretimimizin de söz konusu olduğuna göre tüketimin noktasında belediye olarak bize düşen şeylerin olduğu kanaatindeyim. Sektörün de kendisini sorgulaması gerektiğini düşünüyorum. Mesela alabalık dışında iç bölgelerimizde tüketim hemen hemen hiç yok. Gerekse de satış noktalarımız yok. Şehirde balık tüketme bir sokağımız yok. İnsanlar Trabzon’a geldiğinde endüstrileşmiş köfteyle birlikte muhatap oluyorlar. Bizim Karadeniz balığını sadece balıkçıların olduğu bir sokakta bir semtte tükettirme bunda gerekli hizmeti verebilmeli kabiliyetimiz var mı? Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapacağımızı bilmenizi isterim. 50 yaş üstündeki herkesin bildiği bir hikaye vardır. İşte balığı gübre olarak kullanırdık. E tabi ki gübre olarak kullanacaktık. Buzdolabı yoktu ki. Yakalanan balığı tüketmek gerekiyordu. Balık tüketiminde bugünkü teknolojiye rağmen yeterli noktaya geldik mi? Tarım Bakanlığının eski mensubu olarak söylüyorum. Türkiye, tarihinin hiçbir döneminde tarımda kendine yeterli bir ülke olmamıştır. İşte diyorlar biz şu kadar et, yumurta yiyorduk. Satış yapmak için üretiyorduk. O zamanların tüketim oranlarına bakmak lazım. Türkiye, tüketiyor ve üretmek zorunda. Biz balığı sadece rastgeleyle değil üretmeyle beraber kaliteli sularımız kaliteli kaynaklarımızla beraber üretmek zorundayız.” diye konuştu.

DENİZ ÜRÜNLERİNE 3 MİLYON DESTEK SAĞLADIK

Devletin teşvik politikaları uyguladığını açıklayan Ustaoğlu, “Bu şehre geldiğimden beri en çok katıldığım organizasyonların başında Ticaret Borsamızın yaptığı faaliyetler oldu. Farkındalık oluşturma adına fındık olsun, bunun yanında deniz ürünleriyle alakalı ve diğer sektörlerle ilgili zararlı böceklerle mücadele konularında çok güzel çalışmalar yapılıyor. İlimizde 24 ana balıkçı barınağımız var. Bu noktada 12 tane balık işleme tesisimiz mevcut. Bunlardan 5 tanesi yerli ürünlere, 7 tanesi ihracata yönelik tesisler. 2018 itibarıyla ilimizden 5.750 ton balık ihracat etmişiz. Uzak Doğu’ya özellikle Japonya’ya… Tesisler üst kalite standartlarında. Geçen hafta İpekyolu İşadamları zirvemizi yaptık. Uzak Doğu’dan gelen misafirlerimizle deniz ürünleri noktasında neler yapılabilir diye gündeme getirdik. Bu konuda kapasitemizi artırmak adına bizi ileri taşıyacak adımlar atmalıyız. Dün Sürmene Çamburnu’nda suya indirdiğimiz yüzde yüz yerli gemimizin gururunu yaşadık. 2018 yılında deniz ürünlerinde toplamda 3 milyon civarında destek yapıldı. Küçük balıkçılara yönelik de 600 bin TL desteğimizi de göz önüne aldığımızda devletimizin teşvik edici politikalarını olduğunu görüyoruz.2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde deniz ürünleri ve tarımda ciddi bir yer kaplıyor. Bu hedeflere ulaşmak için gerek teşvikler gerekse üretimi, istihdamı artıracak ne varsa bizler de hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” şeklinde söz etti.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Trabzon Ticaret Borsası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim köseoğlu 8 ay önce

Haberi okumadan önerimdir..balıkcıların kredi borcları 2 yıl ötelensin. Faizlerini devlet ödesin. 2 yıl her hangi büyüklük ve şekilde olursa olsun Kesinlikle AĞ ile avlanma yasaklansın. Yunus balıkları avlanılsın. Kesinlikle yeni büyük AĞ ile avlanılan tekneler yapulmasın. Kacak av yapan teknelere el konulsun. Ruhsatı iptal edilsin. Denizlerde kafes balıkçılığına her türlü destek ve teşvik verilsin. Balıkcıları avlanmayı kontrol etme mekanızması kanunla çok kati olacak şekilde düzenlensin. Suistimale göz yuman lar hakkında en ağır yaptırımlar uyğulansın.amatör balıkcılık ciddi şekilde kontrol edilsin