banner114
banner146

Balık çiftliği kirlilik riski oluşturmaz

GİRESUN’UN çeşitli ilçelerinde balık çiftlikleri kurmak isteyen iş insanlarının Bakanlıklardaki izin talepleri eski Bakan Nurettin Canikli tarafından ‘kirlilik’ oluşturduğu gerekçesiyle engelleniyor. Canikli’nin “Balık çiftlikleri kirlilik riski oluşturuyor” yaklaşımını KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz’e sorduk. Erüz, kıyıdan 2,5 kilo metre uzaklıkta ve 50 metre derinliği olan bölgeye taşınan balık çiftliklerinin denetlenmesi halinde risk oluşturmayacağını söyledi.  

KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, Karadeniz’de kurulacak balık çiftliklerinin taşıdığı riskin kanalizasyondan daha düşük olduğunu açıkladı. Erüz, “Risk her zaman vardır. Önemli olan denetlemek. Şuan ki balık çiftlikleri kıyıdan 2,5 km uzaklıkta, su derinliği ise 30 metreden 50 metreye çıkarıldı. Kıyıya etki edecek noktalardan oldukça açığa taşındılar. Kanalizasyondan daha düşük risk var.” dedi.

BALIK ÇİFTLİKLERİ KIYIYA ETKİ EDEMEYECEK UZAKLIKTA

Trabzon merkezli kurulması beklenen balık çiftliğinin Karadeniz kıyılarında kirlilik yaratıp yaratmayacağı konusunda değerlendirme yapan Erüz, “Trabzon’da 10-15 tane tesis aktif olarak zaten var. Yeni tesislerin yapılması için Tarım Bakanlığı tarafından yer tahsisleri yapıldı. Hangi ortamlarda suyun ya da ortamın uygun olduğuna bakılarak Bakanlık tarafından alanlar belirlenir. Önce ÇED raporu hazırlanır. Ekolojik olarak çevresel kirlilik yaratıp yaratmayacağı önce ÇED raporuyla ispatlanır. Sonra her yıl standart olarak çevresel açısından su analizleri yapılarak yasa ve yönetmeliklere göre her hangi bir limitleri aşan durum söz konusu olursa işletmeye düzeltme talep edilir. Aksi durumda işletmenin kapatılmasına kadar bir süreç söz konusudur. Dolayısıyla ‘çiftlik kirlilik yaratır mı?’ demekten ziyade ciddi bir kontrol ve denetimle yapılan hesaplamalara uyulursa kirlilik yaratmaması gerekir. Elbette ki her türlü insan faaliyetinin yetiştiricilik dahi olsa kirlilik yaratmama riski yoktur. Önemli olan riski minimuma düşürmek. Ve doğanın kabul edebileceği limitlerde atık üretip onu kontrol altına almaktır. Yasa ve yönetmeliklerle kontrol altına alınan bir sistemden bahsediyoruz. Kontrol ve denetim devletin yetkisi altındadır. Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, belediyelerin, Tarım Bakanlığı ve il müdürlüklerinin uhdesi altında.” şeklinde konuştu.

KANALİZASYONDAN DAHA DÜŞÜK RİSK

Erüz açıklamalarının devamında kontrol ve denetime vurgu yaparak “Risk her zaman vardır. Önemli olan denetlemek. Riski öngörüp kanun ve yönetmeliklerle doğanın kabul ettiği limitlerde onu kontrol altında tutmaktır. Şuan ki balık çiftlikleri kıyıdan 2,5 km uzaklıkta, su derinliği ise 30 metreden 50 metreye çıkarıldı. Kıyıya etki edecek noktalardan oldukça açığa taşındılar. Kanalizasyondan daha düşük risk var. Denetim ve kontrol yapılırsa balık çiftliklerin bölgede faydalı olacağını düşünüyorum.” diye belirtti.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Nurettin Canikli
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.