banner114
banner146

Bakkalları 20 yıldır bir rant ekibi yönetiyor

Bakkallar ve Sebzeciler Odası Başkanlığına aday olan Ali Çolak,  odanın 20 yıldır aynı zihniyet tarafından yönetildiğini ve bu zihniyetin amacının hizmet etmek değil “Bakkalım A.Ş. üzerinden rant devşirmek” olduğunu söyledi. Başkanlığa aday olduğunda kendisine üye listesinin dahi verilmediğini kaydeden Çolak, “Kaybetmekten o kadar korkuyorlar ki 1500 üyesi olan Oda’ya 150 kişiyle Genele Kurul yapıyorlar. 20 yılı aşkın bir süredir odamızı aynı ekip yönetiyor. Bu sorumsuz bir ekip ve 8-10 kişiden oluşuyor. Her dönem birini başkan yapıp arkasına diziliyorlar. Şimdi de 12 kişilik yönetimin 8’i aynı. Eski yönetim listesi aynen orada. Bunların derdi Bakkallar Odası değil. Bunlar Bakkalım A.Ş.’yi kaybetmek istemiyorlar.  Ama ben yollara düşüp üye arkadaşlarıma ulaşıyorum. İnşallah Bakkallar Odasında yeni bir dönem başlatacağız” dedi.  

Bakkallar ve Sebzeciler Odası Başkanlığına aday olan Ali Çolak,  odanın 20 yıldır aynı zihniyet tarafından yönetildiğini ve bu zihniyetin amacının hizmet etmek değil “Bakkalım A.Ş. üzerinden rant devşirmek” olduğunu söyledi. Başkanlığa aday olduğunda kendisine üye listesinin dahi verilmediğini kaydeden Çolak, “Kaybetmekten o kadar korkuyorlar ki 1500 üyesi olan Oda’ya 150 kişiyle Genele Kurul yapıyorlar. Ama ben yollara düşüp üye arkadaşlarıma ulaşıyorum. İnşallah Bakkallar Odasında yeni bir dönem başlatacağız” dedi.

Bakkallar ve Sebzeciler Odası Başkanlığına adaylığınız ilan ettiniz. Başkan adaylığına neden karar verdiniz?

Ali Çolak: Dört yıldan beri Bakkallar Odası yönetimindeyim. Orada görev aldığımız süre boyunca gördüğüm kadarıyla insanların ayağına gidilip, sıkıntıları dinlenmiyor. Çözüm noktasında hiçbir çalışma yapılmıyor. Böyle bir ihtiyacı olduğundan dolayı adaylığımı koydum. 20 yılı aşkın bir süredir orada bir ekip yapısı odayı teslim almış vaziyette. Bu sorumsuz ekibin değişmesi ve güçlü esnafla iç içe olması gereken yeni bir yapının orada olması gerektiğini düşünerek bu yola çıktık. 20 yıldan fazla aynı ekip orayı yönetiyor. Şimdi aralarından bir arkadaşımızı daha aday olarak çıkardılar. Diğerlerini yine arkasına dizdiler. Bu arkadaşımızın yaptığı 9 asıl yönetici, 3 denetimcinin olduğu 12 kişilik yönetim listesinin 8 tanesi eski yönetimden. Eski yönetim listesi aynen orada.  Sadece Başkanı değiştirmişler. Bahsettiğim kişiler orada bir yapı kurmuşlar. Aynı yapı Bakkalım A. Ş.’de de var. Bunların esas derdi Bakkallar Odası mücadelesinden daha çok Bakkalım A.Ş.’yi kaybetmemek. Bütün mesele aslında para.

Bakkal ve sebzeci esnafı bu olaya nasıl bakıyor?

Ali Çolak: Trabzon’un her yerini hemen hemen gezdim. Bana üye listesini vermediler. Sayın Başkan Başaran Maraba’dan özellikle kendim talep ettim. Kendisine, “Siz aday değilsiniz. Listeyi diğer adaya vermişsiniz benim de listeyi almak doğal hakkım. Bana da verir misiniz?” Fakat listeyi bize vermediler. Ben de yollara düştüm. Ulaşabildiğimiz herkese birebir giderek çayını içtim, sohbetimi ettim. Şuana kadar esnafımızdan bir Allah’ın kulu bize ‘sen nereden çıktın, nereden bu işe aday oldun, senin başka işin yok mu?’ demedi. Hepsinde sanki bir beklenti vardı. Birileri çıksın da bunların önüne geçsin diye beklentileri gördüm. Hepsinden Allah razı olsun.

Toplam kaç üyeniz var? Kaç kişi genel kurula katılıyor?

Ali Çolak: 1500 üyesi var. Bir önceki kurulda rakip olmasına rağmen 200 kişi ile genel kurul yapılmış. Şunu da ben rakip olarak her gittiğim yerde söylüyorum. “Güzel kardeşim ben senin oyuna talibim. Beni beğenmeyebilirsin, projelerime karşı olabilirsin ama lütfen gel oyunu kullan. Sandıktan çıkan arkadaşımız güçlü çıksın” Bu benim için de geçerli diğer arkadaşımız için de geçerli. Oraya gelen arkadaşlar bizi temsil edecekler. Gelin oyunuzu kullanın diye özellikle de ricada bulunuyorum.

Anti demokratik bir seçimle karşı karşıyasınız. Liste verilmiyor… Karşı taraf elindeki bütün gücü size karşı kullanıyor. Belli ki para güçleri de var ve belki başka şeyler yapacaklar. Sizin de bütün gücünüz arkanızda ne kadar esnaf durursa oradan gelecek. Bakkal esnafı arkanızda mı?

Ali Çolak: Tarihte daha önce olmamış bir şey söylemek istiyorum size. Sayın Başkan ve ekibi 50 bin liraya Trabzonspor forması yaptırarak genel kurulda dağıtacaklar. Ben bizzat kendilerine dedim ki; “Bu yaptığınız etik değil. Üyenin 2 TL parası eksik diye buradan gider makbuzu vermediniz. Kredi çekecek kişiye 280 TL borcu var diye ona üyelik formu vermediniz. 50 bin lira Trabzonspor formasına vererekten kendinize çıkar ve menfaat sağlayacaksınız. Vatandaşın parasını heba ediyorsunuz.” Ama oralı olmadılar. Bu tip insanlarla mücadele ediyoruz. Çok şükür esnafımız bunu görüyor. Bizzat kendisi beni arıyor. ‘Geleceğim, oy vereceğim’ diyor. Yemin ediyor ki oyum senindir diye. Bu bize ayrı bir motivasyon ve ayrı bir sorumluluk yüklüyor.

Yani bu güne kadar 20 küsur yıldır oraya çöreklenen yapıyı bakkal ve sebzeci esnafı kabul etmiyor. Onlar da değişimden yana. Peki siz neler yapacaksınız? Projelerinizde neler var?

Ali Çolak: Biz şunu hedefledik bir kere. En büyük projelerimizden bir tanesi şu. Biz odayı hep birlikte yöneteceğiz. Bugün ben ziyaretler gerçekleştirdiğimde gördüm ki öyle genç arkadaşlar var ki, onların bana verdiği fikirlere baktığım zaman benden çok çok üste olduklarını görüyorum. Onlardan Oda olarak yararlanacağız. Öyle zehir gibi gençler var. Onlara da özellikle şunu söylüyorum. Biz bu odayı beraber yöneteceğiz. Çünkü bizim ekmeğimiz bir. Birlikte daha başarılı olacağız.

Genç ve yetenekli arkadaşlar derken bakkal esnafı içindeki arkadaşları kastediyorsunuz değil mi?

Ali Çolak: Evet, hepsi esnaf. İnternetten satış yapıyorlar, farklı projeler üretiyorlar. Fakat bu gençler STK işlerini pek sevmiyorlar. Bende diyorum ki gel sohbet edelim, konuşalım. Sende bize fikrini söyle. Farklı şeyler nasıl üretebiliriz noktasında hep beraber yapalım. Çünkü bizim ekmeğimiz ortak, derdimiz ortak. Bu şehir hepimizin. Bu oda hepimizin.

Bakkal esnafı Oda’ya nasıl bakıyor?

Ali Çolak: Sosyal etkinlik noktasında birlik ve beraberlik içinde olmak adına hiçbir etkinlik yapılmadığı için odayı sadece bir aidat toplama merkezi olarak görüyorlar. Kendilerinden para istenecek bir yer olarak görüyorlar. Zaten odaya gittikleri zaman şimdiye kadar hiçbir üye bir yöneticiyle muhatap olamıyor. Bizim birinci şartımız olmazsa olmazımız gelen üyemizin çalışan insanla bir işi olmayacak. Gelecek yöneticinin yanında çayını içecek, yönetici onun işini yapıp, gülüp ağırlayarak derdini dinleyip gönderecek. Biz ‘Esnaf Kart’ uygulaması düşünüyoruz. 1500 üyemiz var. Bunu dört ile çarptığımızda 7 bini geçiyor demektir. Gerek özel hastanelerde, gerek otoparklarda, gerek dershanelerde, gerek Trabzonspor’a gidip indirim isteyeceğiz. Diyeceğiz ki bizim bu kadar üyemiz var ve bunlara uygun indirimlerden faydalandıracak çalışmalar yapmak istiyoruz. Bunlar aslında çok kolay ve basit şeyler. Yapacak olduklarımızdan bir tanesi de esnafın ayağına gidip ziyaret etmek. Adam 30 yılı geçmiş oda başkanlarının yanına gidip bir kere muhabbet etmemiş, bir çayını, bir kahvesini içmeye gitmemiş. Biz onları da onure edeceğiz. Sosyal medya ağımız var. Ne bir cenaze haberi verirler, ne bir düğün haberi verirler. Ne de son dönemde olan pandemi süreciyle alakalı bir şey söylerler. Ali Bey… Bakın size daha çarpıcı bir şey söyleyeyim. Bir buçuk yıldan beri Başkanın Bakkalı yok. Bugün sorun bir ekmek fiyatı kaç liradır. Bir depoyu adres göstermişler. Orda adres belli, Bakkal diye bir depo... Bakkalı bilmeyen insan piyasayı bilmez zaten. Benim en çok üzerinde durup da yapacağım şeylerden bir tanesi iş adamlarımızın ayağına gitmek. İş adamlarımızın ayağına gitmemişler. Gerek TÜSİAD, gerek MÜSİAD ile görüşerek yardım yapmalarını sağlamak istiyoruz. İş adamlarımız ve bu büyük odalarımız üç harfli marketlerden yardım kolisi alarak çevrelerindeki yardıma muhtaçlara veriyorlar. Biz buna da talip olacağız. Gidip iş adamlarından isteyeceğiz. Biz Trabzon’daki bütün bakkallar olarak bu işe talibiz diyeceğiz. Bunları Allah nasip ederse gerçekleştireceğiz. En büyük yapmak istediğimiz şey bakkalın vatandaş özelinde güvenini sağlamak için ortak hareket etmek istiyoruz. Biz eğer ki 1500 bakkalı arkamıza aldığımız zaman bugün bir firmaya gideceğiz. Benim 1500 bakkalım senden şeker alacak ve ucuz sattıracaksın, kampanya düzenleyeceğiz. Sen bize kaça vereceksin diyeceğiz. Fiyatı aldık mı direk üyelerimize mesaj çekeceğiz. Fakat burada denetlemeyi de yapacağız. Bütün yöneticilerimizle sokağa ineceğiz. Ben şekeri ucuza aldırıp da eskisi gibi normal fiyatından sattırmayacağım. Ucuz fiyatından sattıracağım. Eğer biz bunu böyle yaparsak şimdi ki gibi sadece birkaç bakkal üzerinden değil tümü üzerinden bu şekilde satacağız. Bu sefer vatandaş da bakkala gelmeye başlayacak. İnşallah hep beraber başaracağız. Yepyeni bir ekiple başaracağız.

Anahtar Kelimeler:
Bakkal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.