banner114

Bakan’a 6 sorun iletildi

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Trabzon Milletvekilleri, Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile video konferans yöntemiyle görüştü. Zorluoğlu, görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada Trabzona yeni bir kültür merkezi istediklerini, Sümela Manastırının UNESCO listesine alınmasını, kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını, Türk Hava Yollarının Körfez ülkelerine doğrudan uçuş yapmasını ve Körfez ülkelerinde Karadeniz Bölgesi’nin tanıtımını istediklerini kaydetti.

AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu, Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi bugün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Trabzon Valisi ismail Ustaoğlunun ilerleyen saatlerde katıldığı toplantıda Trabzon turizminin talepleri ve sorunları masaya yatırıldı.  Toplantıyla ilgili konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu,  Bakan beyle görüşme yaptık.  Kültür Merkezi ve Kütüphaneyi tek bir projede bakan beye ilettim. Dedim ki, Sayın Bakanım, Türkiyede Kültür Bakanlığının Kültür Merkezi olmayan ender şehirlerinden bir tanesi Trabzon. Hamamizade artık bu yükü kaldıramıyor. Ya siz ya da ikimiz Kültür Merkezini hayata geçirmemiz lazım Bir de Trabzonda ciddi bir Ortaokul ve Lise çocukları için Kütüphane problemi var. Biz şimdi proje çalışması başlatıyoruz. Kültür merkezi belki Kütüphane aynı alanda. Yeri biz bakacağız. Daha onun vaktine var. Avam projeyi yapıp onun programa alınmasını sağlamak istiyoruz. Önümüzdeki yıl da yapımını yapmak istiyoruz dedi. 

Sümela Manastırının UNESCOnun kalıcı Dünya Mirası Listesine alınması için çalışma başlatacaklarını kaydeden Zorluoğlu, Sümela Manastırı UNESCOnun geçici dünya mirası listesinde. Bizim Sümela Manastırı da yanlış hatırlamıyorsam 2000li yılların başında geçici listeye kondu. Esas kıymetli olan, esas zengin ülkelerin, batılı turistlerin dikkate aldığı liste geçici liste değil. Türkiyeden kalıcı listeye en son 2018 yılında Göbekli Tepe alındı.  Bizim şehir olarak ciddi bir çalışma yaparak Sümela Manastırının geçmişini, bugününü yarını, neden önemli olduğunu belgeleriyle, hocalarıyla, bilimsel çalışmaları ortaya koymamız gerekiyor.Kültür Bakanlığının Türkiyeden bunu teklif edip gidip Fransada Unescoda çalışmalar yapmamız gerekiyor. Kültür Bakanımız 2022 olabilir dedi. Ben ondan şunu istedim. Belediye olarak liderliğini yapalım ama Kültür Bakanlığı bu süreçle ilgili yöntem konusunda tecrübelerini bize aktarsın, yol göstersin. Kısa zamanda yol mesafe alalım, size önerelim, siz de UNESCOya. Bunda mutabık kaldık. Kalıcı miras listesine Sümelanın dahil edilmesi demek, bugün hasretini çektiğimiz turistin çeşitlenmesi konusunda bize avantaj sağlar. Batılı, Uzakdoğulu turistler bu listeler bakarak kültürel gezileri yapıyorlar. Buda büyükşehir önderliğinde yapmamız gereken çalışma, bunun da startını veriyoruz dedi.

 Karadenizde sertifikasyon konusunda ilgilinin çok az olduğuna dikkat çeken Başkan Zorluoğlu, Sertifikasyon meselesi. Bizden Karadenizden ve Trabzondan çok az müracaat olmuş. Bu sertifikasyon olmadan bu sene kaliteli turist veya turist bulma şansınız yok. Gelenlerde burada hastalanırsa ciddi sorun oluştururOda bizden istedi ki yerelde bu sertifikasyon konusunda otel ve restoranlar gereken müracaatları yapsın, sertifika alsınlar. Bu sadece pandemi dönemiyle ilgili değil, bundan sonra da sertifika almış turizm tesisleri çok daha güvenilir tesis olarak ön plana çıkacak dedi. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor diye konuştu. 

Kısa Çalışma Ödeneğinin turizm tesisleri için uzatılması isteği ile ilgili de konuşan Başkan Zorluoğlu, Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını arz ettik. O da bir bütün olarak bunun Maliye Bakanlığının değerlendirmesinde olduğunu söyledi dedi. 

Türk Hava Yollarının, Körfez Ülkelerinden doğrudan Trabzona uçuş yapmasını istediklerini kaydeden Zorluoğlu, bu sene Ajans marifetiyle Karadenize reklam ve tanıtım için ağırlık verileceğine işaret etti. Zorluoğlu, Türk Hava Yolları ile körfez ülkelerinden doğrudan uçuşun Trabzona gelmesini istedik. O konuda milletvekilleriyle hep beraber çalışma yapacağız.

Ajans marifetiyle Karadenize yönelik reklam ve tanıtıma ağırlık vereceklerini söyledi. Normalde o ajansı planlananın çok altında kaynak gidecek ama oradan tanıtıma ağırlık verilecek. Bir oran veremedi şu anda şu kadar kişi gelir gider ama ne olursa olsun bunun için mücadele ettiklerini ifade etti. Bizde yerelde bu çabalara güç vererek bu seneyi sıfır olarak geçirmek istemiyoruz. Geçen sene kadar olmasa belli bir oranda yabancı yerli turistin gelmesini amaçlıyoruz diyerek sözlerini bitirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.