banner114

Bakan fırtına gibiydi

1- AYASOFYA: MAZERET YOK MAYISTA BİTECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dün sabah geldiği Trabzon’da  turistik destinasyonları incelemeye aldı. Tarihi Ayasofya Camisi’ni ziyaret eden Bakan Ersoy, gecikmeden dolayı rahatsızlığını dile getirdi. Ersoy, “Ne gerekiyorsa yapılacak. Bahane istemiyorum.” dedi. Yapımcı firmanın “Gelen turistler çalışmayı engelliyor.” demesi üzerine Bakan Ersoy, mayısa kadar Ayasofya’yı ziyarete kapattı.

2- SÜMELA: MAYIS AYINDA SEZONA YETİŞECEK

Trabzon'a Bakan olarak üçüncü kez geldiğini kaydeden Ersoy, Kızlar Manastırı’nı ziyaret etti. Bakan Ersoy, buranın da bir an evvel hizmete açılmasını istedi. Kostaki Konağı’nın restorasyonu için ihale yapıldığını ve 2020 yılı sonuna kadar hizmete açılacağı sözünü verdi. Bakan Ersoy, Sümela Manastırı’nın da sezona yetiştirileceğini ve mayıs ayında orasının da hizmete açılacağını söyledi. 

3- ESKİ KAYMAKAMLIK BİNASI KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

Trabzon'da üç destinasyonu özellikle takip ettiklerini açıklayan Bakan Ersoy, Ayasofya, Sümela ve Kostaki Konağı ile ilgili net talimatlar verdi. Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Müdürlüğüne hizmet binası olarak tahsis edilen Ortahisar eski Kaymakamlık binasını ise Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmete hazırlanacağını sözlerine ekledi.  

Bakan Ersoy, “Sümela Manastırı’nın 2. etabını 2020 yılı mayıs ayında ziyarete açacağız”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığı ile ilgili bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Trabzon’da ilk olarak restorasyon çalışmaları süren Ayasofya Camisi’ni gezerek yetkililerden süren çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

Restorasyonu gerçekleştiren yüklenici firma yetkililerinin camiyi ziyaret eden turistler nedeniyle rahat çalışamadıklarını ifade etmeleri üzerine Bakan Ersoy, Mayıs ayına kadar çalışmaların tamamlanmasını isteyerek “Ne gerekiyorsa yapacaksınız, Bahane uydurmayın” talimatı verdi.

KENTİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKANLARINI GEZDİ

Sabah saatlerinde havayolu ile Ankara’dan Trabzon’a gelen Bakan Mehmet Nuri Ersoy, ilk olarak EYOF Parkı Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde bir kahvaltı yaptı. Kahvaltının ardından beraberindeki Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ile birlikte restorasyon çalışmaları süren Ayasofya Camisi’ne geçen Bakan Ersoy, burada restorasyon çalışmaları ile ilgili yetkililerden bilgi aldı, camiyi gezdi. Restorasyonu gerçekleştiren yüklenici firma yetkililerinin camiyi ziyaret eden turistler nedeniyle rahat çalışamadıklarını ifade etmeleri üzerine Bakan Ersoy, bazı kısımlarını ziyarete kapatarak çalışmalarını ve Mayıs ayına kadar çalışmaların tamamlanmasını isteyerek “Ne gerekiyorsa yapacaksınız, Bahane uydurmayın” talimatı verdi.

Ardından Muhibbi Edebiyat Müze Kütüphanesi’ni ziyaret eden Bakan Ersoy, sonrasında eski Ortahisar Kaymakamlığı olarak kullanılan ve bakanlıklarına tahsis edilen binayı, Trabzon Müzesi olarak kullanılan Kostaki Konağı’nı ziyaret ederek restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. Trabzon gezisinde restorasyonu tamamlanan ancak bir türlü ziyarete açılamayan Boztepe’deki Kızlar Manastırı’nı da gezen Bakan Ersoy, buranın bir an önce ziyarete açılmasını istedi.

Mehmet Nuri Ersoy'a ziyaretlerinde, Trabzon Valisi ismail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu ile diğer ilgililer eşlik etti.

SÜMELA MANASTIRI 2020 MAYIS AYINDA TURİZME AÇILACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sümela Manastırı’nın 2020 yılı Mayıs ayında tamamının ziyarete açılacağını belirterek “İnşallah hava muhalefetine takılmazsak 2020 Müzeler Haftası’nda ikinci etabını da açarak tamamıyla Sümela Manastırı’nı ziyaret edilebilir hale getirmek istiyoruz” dedi.

Sabah saatlerinde geldiği Trabzon’da bakanlığı ile ilgili bir dizi gezi ve incelemelerde bulunan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki Sümela Manastırı’nda süren 2. etap restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

İncelemesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, bu sene Trabzon’a 3. kez geldiğini hatırlattı. Bakan Ersoy “Burada uzun zamandır devam eden Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları vardı. Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün de çalışmaları vardı. Bu sene itibariyle hizmet almaya başladık. Özellikle geçen Müzeler Haftası’nda 1. etabının söz verdiğimiz gibi 18 Mayıs Turizm Haftası hizmete aldık. Şimdi 2. etap çalışmaları sürüyor. Onlar da çok hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah hava muhalefetine takılmazsak (yağmurlarda çalışmak çok zor. Çalışma şartlarını görüyorsunuz) 2020 Müzeler Haftası’nda ikinci etabını da açarak tamamıyla Sümela Manastırı’nı ziyaret edilebilir hale getirmek istiyoruz” dedi.

“2020 YILINDA TRABZON’DA TAKİP ETTİĞİMİZ 3 TANE YER VAR”

2020 yılında özellikle Trabzon’da Bakanlığı tarafından takip edilen 3 tane yer olduğunu belirten Bakan Ersoy “Bu 3 önemli yapıdan Sümela Manastırı’nı inşallah hizmete alacağız. İkinci önemli konsantre olduğumuz tescilli binalardan Ayasofya. Ayasofya’yı da hızlandırma kararı aldık. Onu da inşallah 2020 yılı Mayıs ayı içinde hizmete alacağız. Sezona yetiştirmiş olacağız. Yine Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından restore edilmekte orası. Biz onun hızlandırılması talimatını verdik ve Mayıs ayına yetiştireceğiz. Yine Trabzon Müzesi olarak kullanılan Kostaki Konağı’nı da restorasyon kapsamına aldık. Yarın yer teslimi yapılacak, ihalesi tamamlandı. İnşallah 2020 yılı sonuna kadar orayı da hizmete alacağız. Yine bakanlığımıza yeni tahsis edilmiş olan eski Ortahisar Kaymakamlık binası var. Orayı da kültür ve sanat merkezi yapmaya karar verdik. Oranın da restorasyonunu bu hafta içinde hızlandıracağız, ihale edeceğiz, hızlı bir şekilde sonuçlandıracağız. Böylece sadece bölgelerdeki yapıların restorasyonunu değil şehir merkezinde hareket getirecek esnafın da fayda göreceği yapıları ve kültür sanat faaliyetlerini harekete geçirilmesini sağlıyoruz. Bu açıdan Trabzon iyi bir örnek teşkil edecek. Buradan da Rize’ye geçerek yayla turizmi kapsamında neler yapabiliriz onlara bakacağız” ifadelerini kullandı.

"GEÇİCİ BİR BİR ZİYARETE KAPATMA UYGULAYACAĞIZ"

Ayasofya Camisi’nin restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılacağı ile ilgili soru üzerine Bakan Ersoy “Eğer Mayıs’a kadar orayı yetiştirmek istiyorsak ziyarete kapatmamız gerekiyor. Düşük bir turizm sezonuna, ziyaretçinin çok azaldığı bir döneme giriyoruz zaten. Mayıs ayına kadar ziyarete geçici olarak kapatacağız ki restorasyonda aksama olmasın, sezona yetişsin. Esas olan önümüzdeki Mayıs ayında sezona yetişmesi. O açıdan geçici bir kapatma uygulayacağız. Birkaç aylık sürede restorasyonu hızlandırıp gerekirse fazla mesai yaptırıp Mayıs ayına kadar mutlaka yetiştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.