banner114

Bakan M. Nuri Ersoy Sümela’da...

Trabzonda restorasyonda olan Ayasofya Camisi ve Sümela Manastırı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın telekonferansla katıldığı törenle eş zamanlı olarak açıldı. Sümeladaki açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu gerçekleştirdi.

Bakan Yardımcıları Ayasofyada...

Ayasofya Camisinin yeniden açılışına ise Bakan Yardımcıları Ahmet Misbah Demircan ve Nadir Alparslan Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Vakıflar Bölge Müdürü İsmet Çalık, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofyanın dışı için de restorasyon talimatı verdi.

Trabzonda restorasyonda olan tarihi turistik yerlerden Sümela Manastırı ve Ayasofya Camisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın telekonferansla katıldığı törenle eş zamanlı olarak kullanıma açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Sümelada açılışı gerçekleştirirken, Bakan Yardımcıları Ahmet Misbah Demircan ve Nadir Alparslan Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Vakıflar Bölge Müdürü İsmet Çalık, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç Ayasofyada açılışı yaptı.

SÜMELA’NIN TAMAMI 2021 TEMMUZ’DA AÇILACAK

Bakan Ersoy, Sümelanın yüzde 65lik kısmının restoresinin tamamlandığını, yüzde 35lik hiç ziyarete açılmamış alanların 1 Temmuz 2021e kadar restoresinin bitirilerek açılmasının planlandığını söyledi. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Bakan Ersoy, 1. Etapta 11 milyon, 2. Ve3.etapta 44 milyon harcayarak 55 milyon lira rakamla restorasyon çalışmasını tamamladık. UNESCOnun geçici miras listesinde yer alan Sümelanın kalan kısımlarını tamamlayarak gelecek yıl kalıcı miras listesine girmesi için çalışmaları başlatıp kalıcı miras listesine girmesini hedefliyoruz. dedi.

AYASOFYANIN DIŞ CEPHESİ RESTORE EDİLSİN TALİMATI

Ayasofya tarihiyle ilgili bilgi paylaşan Ersoya ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofyanın dış cephesinin de restore edilmesi konusunda talimat verdi.

SÜMELA’YI DÜNYA KÜLTÜR MİRASINA KAZANDIRMAK  İÇİN  UĞRAŞIYORUZ

Açılışa telekonferans yöntemiyle bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, O yamaçlarda nasıl çalıştıklarını gördünüz. Bütün zorluklara, tehdit edici unsurlara rağmen o çalışmalar yapıldı. Sümela Manastırı ülkemizin tanıtımının önemli sembollerinden biridir. Bin 600 yıllık mazisi olan bu eser, bugüne gelmiştir. Bu eser en parlak dönemlerini 19. YY yaşamış, Rus işgalinin ardında boşaltılarak mahzun kalmıştır. Bu güzel yapıda ki eserlerin bir kısmı Yunanistana götürülmüştür. Bu esere de biz sahip çıktık. Altındere Vadisinin gerdanlığı olarak nitelenen bu eseri dünya kültür mirasına kazandırmak için uzun yıllardır çalışmalar yürütüyoruz. diye konuştu.

TARİHİ AYASOFYA 750 YILLIK ESER

Cumhurbaşkanın sözlerinin devamında şu önemli başlıklar yer aldı: Türkiyenin toprakları üzerinde ki her türlü medeniyet mirasına nasıl sahip çıktığını, koruduğunu somut örneği olan bu çalışmayı ülkemizi eleştirenlerin dikkatine sunuyoruz. Tarihi eserleri koruma noktasında batılı hiç bir devletin bize söz söyleme hakkı yoktur. Ayasofyayı cami olarak yeniden hizmete açmamız rahatsızlık sebebi olmamalıdır. Tam tersine bu mabede sahip çıktığımız için teşekkürü hak ettiğimize inanıyoruz. Bugün Ortahisar Ayasofya Camii için de aynı durum geçerli. 750 yıllık bu eser ecdadın elinde daha güzelleşerek günümüze ulaştı. Ortahisar Ayasofya Camiinde, Rus işgali sırasında depo haline getirilerek mabet vasfına aykırı şekilde kullanıldı. Yalnızca bu örnekleri kimlerin mabetlere, tarihi eserlere saygılı, kimlerin hoyrat davrandığını göstermesi kafidir.

AYASOFYA BAHANESİYLE  KİNLERİNİ KUSTULAR!

İstanbulda ki Ayasofya Caminin açılışı, ülkemiz ve dünyada hakka ve hukuka saygılı olanlar ile zihni ve kalbi kararmış olanları ayıran bir turnosol kâğıdı işlemi görmüştür. Milletimizin Anadoluda ki bin yıllık bağlarını kabul edemeyenler, Ayasofya bahanesiyle kinlerini kustular. Milletimizin değerlerine, kültürüne husumet duyanlar yine Ayasofya üzerinden geçerek niyetlerini ortaya koydular. Bu kesimlerin Sümela Manastırı ve Ortahisar Ayasofya Camii konusunda diyecekleri bellidir. Bunlar için ne tarihin ne kültürün bir kıymeti vardır. Türk milletine ve İslam düşmanlığını açıkça dile getiremedikleri için bu tür konulardan kendilerini konumlandırıyorlar. Milletimiz kimin nerede durduğunu gayet iyi biliyor. Biz bu hakikatleri BM kürsüsünden temsilcilerin gözlerinin içine baka baka söyledik, söylüyoruz. Özellikle batılı ülkelerin, dünyanın kalanını kanı, gözyaşı, acısı, sömürüsü üzerine kurulu refah düzeninin sonunun geldiğini açıkça ifade ediyoruz.

15 AĞUSTOSTA  AYİN YAPILABİLECEK

Özellikle bu sene 15 Ağustosta Ortodoks vatandaşlarımızın Sümela Manastırında Restorasyon döneminde ara verilen Meryem Ana Ayinini gerçekleştirebileceklerini de bu vesileyle duyurmak istiyorum.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş... 1 hafta önce

sümela manasıtırı neden "yatılı kız imam hatip lisesi" yapılmıyor....