banner114

Aşılanma oranları vakaları etkiliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemallettin aydın 100 bin kişiye düşen vaka oranlarının gösterildiği haritayı yorumladı. Prof. Dr. Aydın ikinci doz aşı oranlarının vaka yoğunluğunda olumlu yönde etkileri olduğunu söyleyerek. Karadeniz Bölgesi ile ilgili, “Karadeniz’e geldiğimizde Trabzon ve Rize’de ikinci doz aşı oranı yüzde 70’in altında vaka oranı 500’ün üzerinde. Hemen yanında Giresun ve Ordu gibi illerde aşı oranı yüzde 70’in üzerine çıkmış vaka oranları da 200’lere inmiş. Kısacası iki haritaya baktığımızda toplum ne kadar aşılamaya uymuşsa o kadar vaka oranı düşük oluyor” dedi.

HERKES ÜZERİNE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRMELİ

Vaka haritasının aşılanma haritasıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın,  “Vaka haritasına tek başına bakmak gerekiyor. Aşılama oranlarının olduğu haritalarla yan yana bakmamız gerekiyor. Yan yana bakarsan haritanın ne demek olduğunu anlarız. Haritada vakaların çok olduğu iler ve az olduğu iller var. Örneğin İzmir, Aydın, Muğla, Çanakkale, Yalova ve Balıkesir gibi illerde yüz binde vaka oranı yüzün altında. Ama aşılama oranındaki haritaya bakarsanız bu saydığım illerde de ikinci doz aşılama oranı yüzde yetmişin üzerinde. Yani bir iliniz ne kadar yüksek aşı oranına sahip ise o kadar düşük vaka oranına sahip oluyorsunuz. Demek ki bizim şuanda İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da aşı oranlarımız yüzde altmışlarda. Hatta Güneydoğu Anadolu’nun bazı bölgelerinde yüzde 45 ile yüzde 50 arasında. Doğal olarak aşı oranının düşük olduğu illerde vaka oranı 200 ile 500 arasında. Karadeniz’e geldiğimizde Trabzon ve Rize’de ikinci doz aşı oranı yüzde 70’in altında vaka oranı 500’ün üzerinde. Hemen yanında Giresun ve Ordu gibi illerde aşı oranı yüzde 70’in üzerine çıkmış vaka oranları da 200’lere inmiş. Kısacası iki haritaya baktığımızda toplum ne kadar aşılamaya uymuşsa o kadar vaka oranı düşük oluyor. Öyleyse vaka sayısı yüksek olan illere düşen şu. Eğer bizde aramızda dolaşan hasta sayısını azaltmak istiyorsak hemen en yakın sağlık birimine giderek üzerimize düşen sorumlulukla aşıyı uygulamalıyız. Bir sonraki hafta kendi illerindeki vaka sayısı azalsın” diyerek herkesi üzerine düşen görevi yerine getirmeye davet etti.

AŞI OLMASAYDI GÜNDE 100 BİN VAKA OLURDU

Prof. Dr. Aydın, Türkiye’nin aşılanma durumu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Eğer bu yıl Türkiye Cumhuriyeti aşıyı temin etmeyip 110 milyon aşı uygulamasaydı biz kışa girdiğimiz bu dönemde bugünlerde 25 bin ile 30 bin arasında görmüş olduğumuz rakamları rahatlıkla 100 binler civarında görürdük. Binler ve üzerindeki rakamlarda ölümleri görürdük. Burada aşının bize ne kadar büyük bir katkı sağladığını ama katkıya rağmen devam eden bir enfeksiyon durumu görüyoruz. Burada aşıya uyum problemi biraz tedirginlikle, biraz endişeyle olduğunu görüyorum. Çok az bir miktarda aşı karşıtı bulunuyor. Onların tedirginliklerini giderebilecekleri yerler sosyal medyada kendilerinin duygularını kemiren alanlar değil. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda en güvenilir kaynak kendi sağlık otoritenizdir diyor. Sağlık otoritesi 85 milyona hile, yanlış yapma şansı olabilir mi? Böyle bir şey asla mümkün değil. Ne meslekleri, ne kültürleri, ne inançlarıyla böyle bir şey yapamazlar. Özellikle Bilim Kurulu ortaya aşıyı koydu ve bu aşıyı tartışmamakta ve aşıyı yaptırmakta da fayda var” şeklinde konuştu.

AŞI KARŞITLARI KUL HAKKINA GİRİYOR

Aşı karşıtlarını aşı olmayarak salgın sürecini devam ettirdikleri sürece kul hakkına girdiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Avrupa’da en çok aşının yapıldığı birinci ülkeyiz. Dünyada 7 sıradayız. Önümüzdeki ülkeler aşıyı üreten ülkeler. Bu nedenle aşı temininde ve aşıyı ulaşılabilir kılmakta hatta çeşitlendirilerek aşıya alternatif bulunması noktasında Sağlık yönetimine ve sistemin ana yöneticisi olan Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek gerekiyor. Bir de vebal ve kul hakkı sorumluluğunu da aşı yaptırmayarak salgını devam ettirenlere virüsün mutasyonla daha dirençli hale gelebilmesine neden olan aşı karşıtlarına da düşen sorumluluk ve inancımızın gereği salgın döneminde virüsü başka yerlere ulaştırmanın kul hakkına girmek olduğunu hatırlatarak kendilerinin dikkatini çekmek isterim”  diyerek aşı karşıtlarına seslendi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.