banner114
banner146

Aşı sorunu kalmadı  bu işin altından kalkacağız

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç’le, ülke gündemine ve yerel çalışmalara ilişkin samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Başkan Genç’in günebakış’ın sorularına içtenlikle verdiği cevaplar şöyle:

Türkiye’den konuşalım. Size göre hükümet pandemiyi doğru yönetebildi mi?

Ahmet Metin Genç: Başından beri büyük bir gayret var. Bizim sağlık örgütümüz, sağlık kapasitemizi doğru yönetebilmemizin birinci şartı fiziki kapasite itibariyle ağır hastaları karşılama kabiliyetiniz var mı diye bakmak lazım. Şehir hastaneleri yapılırken itiraz edenler, maalesef çadırlarla beraber pandemi hastanesi yapmaya kalkışanları alkışlıyır. Türkiye’nin şehir hastanelerinin varlığından haberleri yok. Bizim hiçbir zaman İtalya’daki gibi sokakta cenazemiz olmadı. Almanya’daki gibi sokakta cenazemiz olmadı. Veya hiç ulaşamadığımız bir pandemi hastamız olmadı. Veya Hindistan’daki gibi bir duruma düşmedik.  Bu tamamen Türkiye’nin güçlü sağlık yapısıyla ilgili. Başından beri Cumhurbaşkanımızın yönetiminde, şuanda da yine aşılama oranı itibariyle 6. Sıradayız. Bugün Çin aşısının lisansı Türkiye’ye verildi. Bu çok önemli bir gelişmedir. Üretim hakkı Türkiye’ye verildi. Ve Nisanda gelmesi gereken aşı da bugün bu sabah itibariyle geldi. Aşılamayla beraber de güçlü bir şekilde bu sürecin altından kalkacağız. Esnafımız, vatandaşımız zorlandı.  Psikolojilerimiz yoruldu, çocuklarımız yoruldu. Eğitim düzeni değişti. Bunların hepsi doğru. Ama dünya olarak da olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci en iyi yöneten ülkelerden bir tanesiyiz.

Bugün aşılama oranında Almanya’nın önünde veya onunla kafa kafaysa isek böyle bir kıyas yapmak lazım. Türkiye’den daha büyük milli gelire sahip olan bu ülkeyle beraber aynı durumdaysak aşılama konusunda iyi bir durumdayız. Olağanüstü ekonomik etkilenmeler oldu tabi ki bunu görmemiz lazım. Ülkemiz, hükümetimiz bütün gücüyle beraber bu süreçten en az hasarla atlatalım diye büyük bir gayret içerisindeler. Birçok destekle veya bizim kendi imkanlarımızla yapabildiğimiz destekleri yaptık. Çok şükür, dayanışması inancından ve medeniyetinden gelen değerlerle güçlü bir milletiz. Bu sürecin çok daha kötülerini atlatmış durumda bu millet. Bunun da üstesinde geliyoruz.

İYİ Parti ile Çin Büyükelçisi arasındaki atışmanın Türkiye’ye verilmesi planlanan 50 milyon aşıyı geciktirdiği iddialar ve bu anlamda Sağlık Bakanının sitemleri var. Yorum yapmak ister misiniz?

Ahmet Metin Genç: Ben o açıklamayı izledim. Doğu Türkistan ile ilgili eleştirel yaklaşımına karşı. Fakat devletler duygusal davranmaz. Çin’in sırf bu yüzden dolayı geciktirdiğine karşı bir beyanına rastlamadım. Buna yorumlandı. Yani bunların tamamı yorumdan ibaret…

Bakan Bey bu şekilde yorumladı. O bakımdan önemsendi!..

Ahmet Metin Genç: Bakan Bey böyle yorumladı ama resmi bir açıklama yapmadı. Sonuçta yorum. Bu hassas süreçlerde de diplomasiyi iyi kullanmak lazım. Bir yerde haksızlık veya zulüm varsa dünyanın neresinde olursa olsun hesap etmeden Cumhurbaşkanımızda dahil haykıran bir devlet ve milletiz. Şu anda çok olağanüstü bir süreçten geçerken bütün insanlarımızın sağlığını ilgilendiren bir konuda birazcık daha hassasiyet göstermemiz lazım. Bunu bütün siyasiler için söylememiz lazım.

Size göre önümüzdeki süreçte seçim olur mu? 2021-22 seçim yılı olur mu?

Ahmet Metin Genç: Hem Cumhurbaşkanımız hem de Millet İttifakı ortağımız Sayın Devlet Bahçeli Bey ifade ettiler. Seçim zamanında olacak. Ben de zamanında olacağına kati olarak inanıyorum. Şu anda muhalefetin bunu sürekli gündeme getirmesine de çok anlam veremiyorum. Neden şu an da seçim yapacak Türkiye? Niye şu an da seçim yapmalıyız?

Muhalefetin bakışı… Ekonomi kötü ve daha kötü olacak diye böyle düşünüyorlar.

Ahmet Metin Genç: Beklesinler o zaman. Madem daha kötü olacağını umuyorlar. En kötü zamanda seçim istesinler.

Özellikle Ortahisar Belediyesinin arkasında bırakacağı en önemli vizyon projelerinden biri ve simge proje olarak nitelendirilen Tünel Akvaryum. Farklı perspektiften nereye geldik?

Ahmet Metin Genç: Tüne Akvaryumumuz şu anda hızlı bir şekilde devam ediyor. Süresi de Eylül sonu…Hedefimiz, süresinde bitirilmesi. Şu andaki çalışma itibariyle oraya doğru gidiyor. İnşallah onu şehre kazandıracağız. Seyir terasının projesini tamamladık. Finans konusunda da hiçbir sıkıntı yok. Yapımcı geldi. 12 Ocak’ta da yer teslimini yaptık ve takır takır yürüyor. Seyir Terası Projesi’nin de planı bittikten sonra projeyi kuruldan geçirip onu da başlatacağız. Yüzme havuzumuz devam ediyor. Kara yollarından aldığımız iki parkımızın uygulama projelerini bitirdik ve ihalesine çıkıyoruz. Hem Erdoğdu hem de Beşirli’de… Şehir için çok güzel olacaklar. Yap- işlet-devret ile de meclisten karar aldık. Çukurçayır da yoğun yapılaşmadan dolayı yaşam alanları kısıtlı. Orada da 5 dönümlük bir parkı inşa ediyoruz. Şu anda bunlar üzerinde çalışıyoruz. Geçen hafta Hasan Paşa Hamamı’nın yapımı ile ilgili Vali Bey’i ziyaret ettim. O da bizim kültür paylarımızdan bize destek verecek. Orayı da bir yaşam alanı yapacağız. Yoğun çalışacağımız konu üst yapı konusu. Altyapı bittikten sonra üstyapıda Büyükşehirle birlikte sorumluluğun atına girdik. Birinci sorumlu değiliz bunda ama girmemiz lazımdı. Sorumluluk almak lazım. Çünkü biz o sorumluluğa girmeseydik belki o proje yarım kalacaktı. Hibe projeydi ve geri gidebilirdi

Altyapı projesini biraz anlatabilir misiniz?

Ahmet Metin Genç: Proje içerisinde altyapı var. Altyapı yapılırken yıkıp yapılıyor ve üstününde yapılması gerekiyor. O maliyet konulmamış. Cadde ve sokaklarımızın üstyapısını eski standarttın da hatta daha güzel ve modern hale getireceğiz. Hemen Uzun Sokağımızdan başlamak üzere çalışacağız. 3-4 senedir kaldırımlara deforme olmalarına rağmen dokunmadık. Bunu beklemeye mecburduk. Yoğun tempo burada çalışacağız. Pelitli, Yalıncak gibi merkez mahallelerimiz de bu dönem çok yoğun bir üstyapı çalışması yapacağız.

Bölgeleriniz belli mi? Hangi bölgeleri siz yapacaksınız?

Ahmet Metin Genç: Bölgelerimiz ve iş alanlarımız belli. Çalışma alanlarımız ve kimin ne yapacağı da belli. Büyükşehir Belediyemizle o konuda bir mutabakatımız var. Bunu güzel bir şekilde hayata geçireceğiz. Şehir bizden bunu bekliyor. Diğer mahallerimizde ciddi bir asfalt maliyetimiz var. Buralarda zaten üstyapı belli. Şehri güzel bir hale getireceğiz. Belediye başkanları çok yer altını sevmezler. Buradan Orhan Karakullukçu’yu şükranla anıyoruz. Onun zamanındaki yer altı yatırımlarının değişmesi farz olmuş. Yarın ‘Sende burada belediye başkanıydın. Neden bu işe girmedin.’ denir. Bu vebale giremezdik. Çünkü her belediyenin en önemli sorunu bütün işlemlerde azı ya da çoğu, kötüsü veya güzeli olabilir. Fakat birincil görevi temiz su ve temiz havadır. Bunu vatandaşıma temin etmemiz gerekirdi. Bu konuda güzel bir çalışma yapılıyor. 105 bin metreyi geçildi. İçerisinde bazı mahallerimizde ki yağmur suyu, kanalizasyon sorunu gidermiş olacağız. 100 kilometre kanalizasyon işi de var içinde. Hem yer altı sistemi ile hem de su tesisatı konforu ile beraber Trabzon’u daha güzel bir hale getireceğiz.

Çalışmalar ne zaman bitecek?

Ahmet Metin Genç: Hedefimiz bu çalışmaları 2024 yılında tamamlamak. Bizim stratejimiz Ramazan ve pandemiyi değerlendirip sirkülasyonu yoğun alanları yani İskenderpaşa ve postaneyi aşağı geçen Kahramanmaraş Caddesi ve Uzun Sokak’ı aradan çıkarmak. Tamamlamak.

Teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.

Anahtar Kelimeler:
AşıAhmetmetingenç
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.