banner114

Aşı mecbur olmazsa  durum daha kötüleşir

 TRABZON’DA günlük vakalar 500’ü, Rize’de 600’ü aşarken aşı karşıtlarının miting için sokağa inmesi sağlıkçıları endişelendirdi. Prof. Dr. Faruk Aydın, “Bulaşıcı hastalıkta bireysel özgürlük olamaz. Çünkü bu hastalık kişinin kendisiyle sınırlı değildir.” dedi. Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Kazım Ekşi ise “Rize’deki bu korkutucu tabloyla başa çıkmada en etkili yöntem en az 960 bin doz aşı yapılmasıdır. Üniversite öğrencilerine aşı zorunluluğu getirilmesidir.” dedi.  

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, aşı karşıtlarının örgütlenerek miting yapmasına ve sosyal medyada güçlenmelerine yönelik açıklamalarda bulundu. Yalnızca Trabzon’da günde 500’ün üzerinde vakaya rastlanan bir ortamda aşı olmamak benim bireysel tercihim demenin yanlış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Bir bulaşıcı hastalıkta bireysel özgürlük yok. Çünkü bu hastalık kişinin kendisiyle sınırlı değil. Sizin etrafınızda yaşayan ve temaslı olduğunuz tüm kişileri riskli hale getiren bir hastalık durumu var. Elimizde şuan tek silah aşı. Aşılanan insanların bulaştırma ve hastalanma oranı çok düşük. İnsanların aldıkları bu tavırla ülkemizi iyi günler beklemiyor” dedi.

SAĞLIK HİZMETLERİNE KARŞI ÇIKIYORLAR

Prof. Dr. Aydın aşı karşıtlarının bir araya gelerek düzenlediği etkinliği eleştirerek, bu karşıtlığı toplum sağlığını riske atan bir suç olarak değerlendirdiğini, “Aşı bir halk sağlığı hizmeti. Bu insanlar bu hizmete karşı çıkarak bir bakıma sağlık hizmetlerine karşı çıkıyorlar. Bireysel özgürlüklerini kullandıklarını düşünüyorum ama başkalarının da aşı olmalarını engelledikleri için bir kamu hizmetini engellemek istiyorlar .Dolayısıyla ben bu bakış açısıyla onların suç işlediğini düşünüyorum. Bu şu demek; okulda eğitim göreceksiniz ve bir grup gelip okulu basarak sizin eğitim görmenizi engelliyor. Bundan bir farkı yok” sözleriyle dile getirdi.

SALGINDA BİREYSELLİK OLMAZ

Aşı karşıtlarının bireyselliği öne çıkarak kullandıkları haklarının toplum sağlığı ele alındığında bir hükmü olmadığını söyleyen Prof. Dr. Kaya, “Bireysel özgürlüğe gelince; bir bulaşıcı hastalıkta bireysel özgürlük yok. Çünkü bu hastalık kişinin kendisiyle sınırlı değil. Sizin etrafınızda yaşayan ve temaslı olduğunuz tüm kişileri riskli hale getiren bir hastalık durumu var. Dolayısıyla siz aşan bir tehlikeyi bireysel olarak ele alamazsınız. Bu bakımdan toplanıp miting yapan insanların dile getirdikleri şeylerden bilimsel açıdan hiçbir haklı gerekçeleri olmadığını gördüm. Aralarında mesafe ve yüzlerinde maske yoktu. Kontrol edilmediler. Ben orada ciddi bir bulaş olduğunu düşünüyorum. O insanlar gittikleri her noktada yeni bulaş kaynakları oluşturmuş olacaklar. Nereden bakarsak bakalım ülkenin biran önce normalleşmesine katkı veren hiçbir şeye hizmet etmiyorlar” diye konuştu.

1 AYDA 10 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Prof. Dr. Aydın, aşılanma oranlarında aktif nüfusun çok önemli olduğunu söyleyerek okulların açılmasıyla birlikte bulaş riskinin arttığını söyledi. Aşı karşıtlığının sonucunda ülkemizi her alanda kötü günlerin beklediğini kaydeden Prof. Dr. Aydın, “Ben bunu sürekli söylüyorum. Aşı karşıtlığı bir suçtur. Şuanda bir salgın hastalık var. Ben mikrobu aldım ve biriyle oturdum ona bulaştırdım. Bende hafif seyreden hastalık onda ağır seyretti ve hayatını kaybetti diyelim. Burada vebal var. Onun hakkına giriyorsunuz. 1 Ağustos’tan bu güne 10 bin kişi hayatını kaybetti. Bu 10 bin kişinin ailesinin haline baksınlar. Sapa sağlam yakınlarımı kovid’ten kaybeden bir insan olduğum için sürekli söylüyorum aşı,aşı, aşı. Elimizde aşı’dan başka bir silah yok. Türkiye’de 200’den fazla sınıf karantinaya alındı. Ben bunun daha da artacağını düşünüyorum. İnsanlar böyle bir ortamda nasıl vurdumduymaz davranabiliyor? Ben okulların 15 gün sonra etkilerini göreceğimizi söyledim. Bir hafta sonra 500 okul olacak. Eğitim çok değerli ama biz şunu düşünmeliyiz; biz bu virüsün varlığında eğitim sektörünü, yeme-içme sektörünü, alışveriş sektörünü nasıl yaşatacağız? Hangi kurallara uyacağız? Umarım ben yanılırım ve okullar kapanmaz. Sadece Trabzon’da her gün 500 vaka pozitifliği var. Aşı sayısının önemi yok. 65 yaş üstünü aşıladık onlar evde duruyor. Önemli olan aktif nüfusun aşılanması önemli. Üniversiteler açılana kadar inşallah aşılanma oranı yükselir. Elimizde şuan tek silah aşı. Aşılanan insanların bulaştırma ve hastalanma oranı çok düşük. İnsanların aldıkları bu tavırla ülkemizi iyi günler beklemiyor” diyerek aşı karşıtlarının tutumlarından vazgeçmesi için çağrıda bulundu. Fatoş BATMAN

RİZE’DE KORONAVİRÜS TABLOSU VAHİM

Artvin-Rize Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Kazım Ekşi, en riskli iller arasında yer alan Rize’de günlük vaka sayılarının 600 olduğunu ölümlerin ise 10 kişinin üzerinde seyrettiğini açıkladı. Rize’deki bu korkutucu tabloyla başa çıkmada en etkili yöntemin en az 960 bin doz aşı yapılması ve üniversite öğrencilerine aşı zorunluluğunun getirilmesi olduğunu söyledi.

KOVİD SERVİSLERİ DOLDU, ÖLÜMLER ARTTI

Hastanelerde kovid servislerinin artırıldığını ve normal hasta almadıklarını belirten Ekşi, “Eylül ayında birinciliği kimseye kaptırmayacağız. Normal servislerimiz kovid servisi oldu. Mecburi hastalar dışında hasta almıyoruz. Acil servisteki yoğun bakımlar dışındaki yoğun bakım servislerimiz kovid vakalarına ayrıldı. Günlük vaka sayılarımız 100 binde 600’ün üzerinde. Ölüm oranları da günlük 10 kişinin üzerinde. Delta varyantı şuan yoğun bir şekilde görülüyor.” diye konuştu.

TEK ÇÖZÜM AŞILANMA

En hızlı çözümün aşı olduğuna dikkat çeken Ekşi, “Şuana kadar alınan önlemlerde en etkilisi kapanma oldu. Yeni bir kapanma olmayacağı için yapacağımız en etkili çözüm hızlı bir şekilde aşılanmadır. Aşılamada yüzde 80’leri geçtik. Ancak yeterli değil. En az 960 bin doz kullanmamız lazım ki yüzde 80 aşılama olsun. Rakamsal bir kandırmaca var. Toplumun en az yüzde 75’inin 3 doz aşısını mutlaka yaptırması gerekir.” şeklinde belirtti.

DENETİMSİZ HAREKETLİLİK VAKALARI ARTIRDI

Denetimsiz hareketliliğin bölgede vakaları tetiklediğini dile getiren Ekşi, “Dışardan gelenlere sadece bağlamak doğru olmaz. Geçen yıl da şehir dışından bir göç oldu. Özellikle yurt dışındaki vatandaşlarımızın denetimsiz bir şekilde şehirlerimize gelmesi, Akdeniz’in turistler açılmasıyla yerli turistlerin Karadeniz’e akın etmesi vakaların artışının başlangıcı oldu.

AŞI ZORUNLULUĞU GETİRİLSİN

Dağ fare doğurdu. Üniversite için dışardan yüzlerce öğrenci geliyor. Yurtlarda kalacak öğrenciler için sağlık raporu isteniyor. Bu sağlık raporuna aşı zorunluluğu getirilse yeni oluşacak vakaların önüne geçilmiş olur. Aşıyı da gönüllülük esasına bıraktılar. Yurtlarda vaka görülmeye başlayınca önerimizi dikkate alacaklar. Şuanda sürü bağışıklığına bırakıldı. Vatandaş kendi kendisini korumayı bilsin. Vatandaşın kedi vicdani kurallarına uysun. “ ifadelerine yer verdi.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.