banner114

Çöpler Tesisten Köylere Dağılıyor

 TRABZON’UN Araklı ilçesinde kurulan Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisinde yapılan vahşi depolama, bölge halkının isyanını sürdürüyor. Tesise gelen kuş sürülerinin bahçelerine çöp taşıdığını dile getiren çevre sakinleri, sadece kötü koku yüzünden değil etrafa dağılan çöpler yüzünden de mağdur olduklarını kaydetti.  Fındık bahçesine taşınan onlarca çöp arasında tuvalet fırçası bile bulduğunu kaydeden bölge sakinlerinden Ömer Yakupçebioğlu, yaşadıklarına isyan etti.

Tehdit Gibi Açıklamalar Yapıldı

 EN dikkat çeken tepki ise Belediye Meclis Üyesi Baki Malkoçoğlu’ndan geldi. Malkoçoğlu, “Bize, ‘Siz ne derseniz deyin. Bu çöp tesisi burada duracak’ diyorsanız yaşamak için yaşatma felsefesini bundan sonra hayata geçireceğiz. Bundan da sizin bilginiz olsun. İnsanlar tetikte bekliyor ve şiddete eğilimli. Çünkü insanı duvara sıkıştırırsan yüzünü tırmalar. Yüzünüzü tırmalandırmayın bize. Yeter! Böyle her gün yaşamaktansa bir gün adam gibi yaşar, adam gibi çeker gideriz.” dedi. 

Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Taşönü Mahallesi’nde kurulan Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’nde yapılan vahşi depolama, bölge halkının isyanını sürdürüyor. Tesise gelen kuş sürülerinin bahçelerine çöp taşıdığını dile getiren çevre sakinleri, sadece kötü koku yüzünden değil etrafa dağılan çöpler yüzünden de mağdur olduklarını kaydetti. Fındık bahçesine taşınan onlarca çöp arasında tuvalet fırçası bile bulduğunu kaydeden bölge sakinlerinden Ömer Yakupçebioğlu, yaşadıklarına isyan etti.bağ ve bahçelerin çöplüğe döndüğünü dile getiren Yakupçebioğlu, “Böyle bir durum bu halka reva mı? Hani bu tesis çevre dostu bir tesis olarak hizmet verecekti!” serzenişinde bulundu.

“SİZİ BİR HAFTA  MİSAFİR EDELİM”

En dikkat çeken tepki ise Belediye Encümeni Baki Malkaçoğlu’ndan geldi. Tesise çözüm bulunması için çağrı yapan Malkoçoğlu, “Bir iki hafta önce perişanlığımızı belli etmek için eylem yaptık, sesimizi duyurmaya çalıştık. Sayın Vali, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı sizlere özellikle sesleniyorum. Sizler bizleri ne olarak görüyorsunuz? Önce bunun cevabını kendinize verin sonra bize ona göre muamele yapın. Bu köyde insan yaşar mı? Bu köyde tarım olur mu? Bu köyde fındık, çay olur mu? Olursa, bu köydeki insanlara bunu layık görüyorsanız gelin sizi bir hafta misafir edelim. Buranın havasını teneffüs edin. Sizi zorla o teneffüse maruz bırakanlar için ne düşünüyorsunuz, bize adam gibi bunun cevabını verin. Ne yapmamız gerekiyor bize onu söyleyin.” ifadelerini kullandı.

“O KOLTUKLARI TERK EDİN”

İstifa çağrısında da bulunan Malkoçoğlu, şunları kaydetti: “Bizim devlete boynumuz kıldan ince. Devlet yetkililerine sesleniyorum. Siz o mukaddes, o kutsal koltuklarda boşu boşuna insanlara yarayışlı olmadıktan sonra fuzuli meşgul etmeyin. O koltukları terk edin. En azından vicdanen rahat olun. Karabataklar, o martılar, buradan aldıkları çöpleri getirip şehir merkezine kadar bırakıyor. Buradan akıtılan zehirli suları, Yanbolu Deresi’nden denize kadar yüzdürüyor. Denizden balıklarla beraber sizlerin sofrasına geliyor.  Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım sizlere sesleniyorum. Bunu bir şekilde Cumhurbaşkanımıza kadar iletin. Güzelim köyü perişan ettiniz. Sadece çöp tesisinin bulunduğu alan değil martıların taşıdığı çöplerle bütün alan pisliklerle dolu. Bu pislikler gıda olarak insanların sofrasına geliyor. Allah’ınız yok mu sizin! Biz işin son demine, son safhasına geldik. Biz eylemimizi yaptık. Gerekirse yine yapacağız. O birinci etaptı. Onda belki şiddet anlamında bir şey görmediniz… Bizi mi öldüreceksiniz? Öldürün. Zaten öldük. Zaten ölüyoruz. Böyle yaşamaktansa bir kere ölürsün. Her gün ölmekten daha iyidir.”

“YAŞAMAK İÇİN YAŞATMA  FELSEFESİNİ BUNDAN SONRA HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Yaşadıkları sorunun hem Araklı hem de Arsin’i etkilediğini de dile getiren Malkaçoğlu, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı: “Buna katlanmak zorunda mıyız, size katlanmak zorunda mıyız? Artık biz sizi uyarıyoruz. Size defalarca dil döküyoruz.  Cumhurbaşkanımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sağlık konusundaki hassasiyetini bildiğimizden dolayı ona sesleniyoruz. Çin’den bir hastayı sağlığına kavuşturmak için getirten Cumhurbaşkanı burada binlerce insanın ölümüne seyirci kalamaz, kalmaz.  Bir ay dediniz bir ay bekledik. İki ay dediniz iki ay bekledik. 5 ay dediniz 5 ay bekledik. Ölüyoruz, ölüyoruz!.. Burada Arsin-Araklı köyleriyle 7-8 köy bundan etkileniyor. Bu insanlara yazık değil mi? Bu insanların, tarımına, mahsulüne yazık değil mi? Diyorsanız bize, ‘Siz ne derseniz deyin. Bu çöp tesisi burada duracak’ yaşamak için yaşatma felsefesini bundan sonra hayata geçireceğiz. Bundan da sizin bilginiz olsun. O kadar söylüyorum. İnsanlar tetikte bekliyor. Şiddete eğilimli. Çünkü insanı duvara sıkıştırırsan yüzünü tırmalar. Yüzünüzü tırmalandırmayın bize. Yeter! Böyle her gün yaşamaktansa bir gün adam gibi yaşar, adam gibi çeker gideriz. Sesimizi duyurduğumuzu sanıyoruz. Artık bu eylemler bitmeyecektir.

haber:Songül MAZLUM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.