banner114

Araklı halkı haklıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanvekili Celal Akaç, Trabzon’un Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’ne yapılması planlanan katı atık çöp depolama tesisi ile ilgili açıklamada bulundu.

“Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi sınırları içerisinde eski çimento fabrikası malzeme temin alanında kurulması düşünülen katı atık çöp depolama alanı ile ilgili Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) çalışmaları halkın katılım toplantısında Araklı halkının göstermiş olduğu tepkiyi anlamlı ve haklı buluyoruz.” diyen CHP Trabzon İl Başkanvekili Celal Akaç, “Bu kentin çöp sorununun çözümü kamu idarelerinin yükümlükleri arasında yer almaktadır. Çöpün katı atık olarak depolanıp bertaraf edilmesi sistemine yönelik arayışlarda, bölgemiz topografik koşulları dikkate alındığında alternatif alan oluşturma arayışında sorunlar yaşandığı bilinen bir gerçektir. Bölgemizin her yerinde bu türden tepkilerin oluşması da muhtemeldir.  Öncelikle belirtmek gerekiyor ki bu tür adımlar çöp sorununun kısa vadede çözümüne yöneliktir. Kentimizin ve civar illerin yerel yönetimlerinin, idarecilerinin temel görevi; bölgenin çöp sorununu kalıcı olarak çözecek bir projeyi hayata geçirmek olmalıdır.” dedi. “Taşönü Mahallesi’ndeki eski ocak sahasının hemen mansabında içme suyu kuyuları vardır.” diyen Celal Akaç, “Söz konusu tesiste her ne kadar teknik birtakım önlemler alınacak ise de akarsuyun kirlenmemesinin sağlanması mümkün değildir. Büyükşehir Belediyesi bu çöp depolama alanının mansabında kalan 4 kilometrelik su temin akifer alanının kirlenmesine neden olacak bu proje ile bu su kuyularından artık su temin etmekten vaz mı geçmektedir? İçme suyu temininde güçlüklerin yaşanmakta olduğu bir dönemde önemli bir su akiferinin böylesi bir kirlenme ile karşı karşıya bırakılması kabul edilemez bir durumdur. İlgili kamu kurumları olan Büyükşehir Belediyesi, Arsin ve Araklı Belediyeleri ve DSİ, İller Bankası kuruluşları tanımlanmış bir su akiferi olan Yanbolu Vadisi Akiferini heba edecek bu projeye izin vermemelidir. Her ne kadar alternatif içme suyu temin projeleri gerçekleştirilmiş olsa da potansiyel bir su kaynağının bu şekilde bertaraf edilmesini kabul etmemiz mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

GEÇİCİ DEĞİL, KALICI ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Akaç, “Araklı Taşönü Mahallesi’ndeki eski taşocağı sahasının katı atık çöp depo alanı olarak belirlenmesini teknik ve idari hususlar yönüyle uygun görmüyoruz. Kısa vade için çöp sorununun çözümü açısından alternatif yer arayışı ve sonrasında katı atık depolamadan ziyade çöpleri ayrıştırarak bertaraf eden ve çağdaş dünya ülkelerinde uygulanmakta olan çöpü bütünüyle ortadan kaldıran bir sistemin, proje maliyeti gözetmeksizin hayata geçirilmesi bu bölge için zorunludur. Yerel idare ve kamu yöneticileri ile bölgemiz etkin siyasilerinin böylesi bir projeyi hayata geçirmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.