banner114

Afgan göçmenler  AB’nin de sorunu

KTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Koçer Afganistan’da yaşanan gelişmeleri ve Türkiye’ye gelen göç dalgasını değerlendirdi. Koçer, göç dalgasının uluslararası bir sorun haline geldiğini söyledi. 

KTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof .Dr. Gökhan Koçer Afganistan’da yaşanan gelişmeleri ve Türkiye’ye gelen göç dalgasını değerlendirdi. Göç dalgasının uluslararası bir sorun haline geldiğini söyleyen Dr. Koçer, “Afganistan’dan gelen göç dalgası uluslararası soruna dönüşmüş durumda. AB, NATO, Rusya bu sorunla şuanda ilgili gözükmüyor. Beni ilgilendirmiyor gibi bir bakış açısına sahipler. Türkiye AB’nin sınır komşusu. Dolayısıyla bu sorun AB’yi de yakından ilgilendiriyor. AB ne kadar görmezden gelmek istese de nihayetinde AB’nin sınırındalar. Herkes şeriatla yönetilen, demokrasiden yoksun yapılar içerisinden kaçarak Türkiye’ye ve Avrupa’ya gitmek istedi. İnsanlar daha özgür yaşamak istiyorlar ve Türkiye bu noktada onlara cazip geliyor” dedi.

AB İÇİN KAÇINILMAZ BİR SORUN

Prof.Dr Koçer Afganistan’da Taliban’dan kaçan insanların oluşturduğu göç dalgasının yalnızca Türkiye’nin değil AB’nin de önemli bir sorunu olduğunu dile getirdi. Koçer, “Afganistan’dan gelen göç dalgası uluslararası soruna dönüşmüş durumda. Afganistan gelen insanlar yoğunluklu olarak Türkiye’ye geliyorlar. Şuanda rota Türkiye. Daha önce Pakistan’a, Bangladeş’e, İran’a da göç ettiler. Birden fazla devleti ilgilendirdiği için uluslar arası bir sorun. AB, NATO, Rusya bu sorunla şuanda ilgili gözükmüyor. Beni ilgilendirmiyor gibi bir bakış açısına sahipler. Sorun şuanda bu şekilde seyrediyor. Elbette ki bu kadar insan bir yerlerde yaşayacak. Bir coğrafya zorlayacaklar. Türkiye’deki Suriyeliler nasıl uluslararası bir sorun oluşturduysa bu da onun gibi sorun oluşturacaktır. Türkiye AB’nin sınır komşusu. Dolayısıyla bu sorun AB’yi de yakından ilgilendiriyor. AB ne kadar görmezden gelmek istese de nihayetinde AB’nin sınırındalar” ifadelerini kullandı.

TALİBAN’I ABD KURDU

Afganistan’da Taliban’ın kuruluşunun ABD eliyle gerçekleştiğini söyleyen Koçer, Afganistan için bundan sonra yalnız bırakılma politikası izlenebileceğini ve Taliban’ın terör örgütü ilan edileceğini söyleyerek, “Bu kadar insan bu yolları kat ederek Türkiye’ye geliyorsa ve bu insanların terörle ilişkisi sorgulanıyorsa bu ciddi bir sorun. Taliban siyasi bir hareket aslında. Henüz bir terör örgütü olarak tanımlanmıyor birçok ülke tarafından. El Kaide gibi değil. El Kaide Taliban’a bağlığını sürdüren bir terör örgütüydü. Ama potansiyel olarak terör örgütüne dönüşme olasılığı da var. Bu anlamda tehlikeli bir yapı.  Bu örgütleri oluşturan kendileri değildi. ABD’nin ilgili kurumları bu yapıları Sovyetler Birliğine karşı bir direniş coğrafyası oluşturmak için kuruldu. İslam güçlü bir bağ oluşturur komünizme karşı bir güç oluşur düşüncesindeydiler. O günden bu güne kadar çok şey değişti. O zamandan bugüne ABD’nin kullandığı bu örgütler o gün için mücahitti sonra terörist ilan edildi. Çok kısa bir zamanda Taliban’da bir terör örgütü ilan edilecektir. Bu da çok ciddi bir sorun olarak dünyanın karşısına çıkacaktır. Ya da Afganistan yalnızlığa mahkum edilecek. Hiçbir devletin muhatap almayacağı bir devlet olacak. Afganistan içerisinde Taliban liderliğinde şeriata dayalı bir yapı kurulabilir” şeklinde konuştu.

NEDEN TÜRKİYE’YE GELİYORLAR?

Koçer, göçmenlerin neden Türkiye’yi tercih ettiğini, “Bu kadar insanın kilometrelerce yolu aşarak Türkiye’ye gelmesini anlamak çok mümkün değil. İlk etapta bütün bu coğrafyada en önemli ülke Türkiye. Türkiye AB’nin sınırında. AB’ye geçtiniz mi bir anlamda hayatınız kurtuluyor. Onların coğrafyasında olmayan her şey orada var. Yenilik, refah, insan hakları, demokrasi vs insanların bulamadığı her şey var. Suriye’den kaçan insanların hiçbirisi kendi kültürlerinden, kendi dillerinden, kendi dillerini konuşan insanların olduğu toplumlardan, uyum sağlamada daha rahat olacakları bir ülkeye gitmek istemediler. Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt gibi ülkelere gitmek istemediler. Herkes şeriatla yönetilen, demokrasiden yoksun yapılar içerisinden kaçarak Türkiye’ye ve Avrupa’ya gitmek istedi. Artık Türkiye’de yetmiyor onlara. İnsanlar daha özgür yaşama istiyorlar ve Türkiye bu noktada onlara cazip geliyor. Afgan ordusundan kaçtığı söylenen binlerce kişi var. Bunlar doğruysa Afganistan’da resmi olarak askerlik yaptıkları ordudan kaçıyorlar. Bu da Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından cevaplanması gereken, mutlaka üzerinde politikalar üretilmesi gereken bir konu. Gelenlerin arasında kadın ve çocuk yok denecek kadar az. Bunların potansiyel terörist olarak değerlendirmesi uluslar arası kamuoyunda ve Türkiye’deki insanlar tarafından gerçekleşiyor. Sokaktaki vatandaş bundan rahatsızlık duyuyor” şeklinde açıkladı.

TÜRKİYE’NİN İZLEYECEĞİ YOL ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye’nin Afganistan’daki varlığına nasıl devam edeceği konusun çok önemli ve hassas olduğunu söyleyen Koçer, “Taliban hemen hemen tüm Afganistan’da yönetimi ele geçirdi. Taliban tamamen egemenliği ele aldıktan sonra Türkiye Kabil Uluslararası Havalimanının korunması konusunda nasıl hareket edecek. Türkiye’nin burada izleyeceği yol çok önemli. Çok kolay olmayacak bir durum. Türkiye 20 yıldır orada. Birçok hizmet verdi. Ancak şuanda durum tamamen değişti. Bu gelişmelerden sonra Türkiye’nin buradaki varlığını nasıl sürdüreceği ile ilgili yeni gelişmeler olacaktır. Çok hassas bir konu. Afganistan’da ne işimiz var sorusunu soran kamuoyuna tatmin edici bir cevap verilmesi gerekiyor. Afganistan Türkiye için çok önemli bir ülke. Milli Mücadele sürerken bile Türkiye’ye öğretmen, asker ve yardım göndermiş bir ülke Afganistan. Gelinen bu noktada sınırları tamamen kapatıyorum, kimseyi alamayacağım demek çok mümkün değil. Sınırlar zorlanıyor. AB’ye doğru bir kayma olacak. Toplumlar sınırlarını çok koruyucu önlemler almış durumda. Avrupa’da milliyetçilik yükselişi var. Belki de ileride bu konular yüzünden ciddi bir sıcak çatışmaya gidilecek belki yirmi yıl sonra. Bu demografik bir silah olarak ülkeler tarafından kullanılabilir” şeklinde konuştu. 

HABER. Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.