banner114

Afet yönetimimiz yok

TRABZONLU Afet Uzmanı Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kubilay Kaptan, bir haftadır ülkenin güneyini esir alan ve söndürülemeyen orman yangınları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaptan, “Türkiye’de afet yönetimi diye bir şey söz konusu değil. Afet yönetimi söz konusu olmadığı, tatbikat yapılmadığı için, kurumlar arasında yaygınlaştırılmadı ve kurumlar arasında koordinasyon olmadığı için panik halinde yangının yönetimi yapılamadı. Sadece sönmesi bekleniyor.” dedi. 

Trabzonlu Afet Uzmanı Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kubilay Kaptan bir haftadır ülkenin güneyini esir alan ve söndürülemeyen orman yangınları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaptan, “Türkiye’de afet yönetimi diye bir şey söz konusu değil. Afet yönetimi söz konusu olmadığı için, tatbikat yapılmadığı için, kurumlar arasında yaygınlaştırılmadı ve kurumlar arasında koordinasyon olmadığı için panik halinde yangının yönetimi yapılamadı. Sadece sönmesi bekleniyor” dedi.

“YILLARCA UYARDIK”

Daha önceki senelerde de yangınlar yaşandığını ancak uzamanlar tarafından yapılan açıklamaların dikkate alınmadığını söyleyen Kaptan, “Bir afet yönetiminden aciz, kaos içindeki bir sistem ve koordinasyondan yoksun olarak sadece bazı görevlileri afet olan yere gönderip duygusal olarak işi çözmeye çalışıp sürünceme yada zamana bırakarak işi yumuşatmaya çalıştılar. Tabii bu o kadar fazla ve sık tekrarlandı ki en kötüsü oldu. Artık halkta bu tür afetlere karşı bir kabul, alışılmışlık meydana gelmeye başladı. Bu yangın 6 gündür devam edip oldukça can yakıcı bir duruma geldi. Çabuk kapatılamadı. Çabuk kapatılamamasının nedenleri belli. Çünkü yıllardır böyle bir yangın silsilesinin olacağını söylüyorduk. Hem ısınan havalar, hem geçen senenin yağışlarındaki düşüklükler ormanların daha kuru hale gelmesi, aynı anda farklı yerlerde başlayabilecek yangın uyarısı ki bunun terör, sabotaj gibi sebepleri olabilir. Bunun önümüzdeki yıllarda daha da artacağını söylüyoruz. Fakat bu yangınlara mevcut anlayışla, mevcut kapasiteyle kesinlikle müdahale edemeyeceğimizi defalarca söyledik. Bundaki en büyük eksiklik yılardır bilinen, yangınlara müdahale konusunda en ufak bir adım atmamamız. Teknolojik yeterliliğimizi yerine getirmemiz. Oryasyon konusunda büyük eksikliklerimiz, orman köyleri veya orman yasaları konusunda yaptığımız hatalarımız. Herhangi bir şekilde uluslararası camialarla ortak yapamadığımız projeler” ifadelerini kullandı.

AFETLERE HAZIR TEK KURUM TSK

Kaptan orman yangınlarında gelinen noktada kullanılamayan teknolojiler yüzünden yangının daha da büyüdüğünü ifade ederek, “Geldiğimiz noktada elinde olmayanlarla böbürlenen ama elimizde olmadığı için kullanılamayan teknoloji yüzünden yanan ormanlarımız var. Yangının ikinci gününde yetkililerden şunu rica ettim. Defalarca Türkiye’nin farklı kurumlarını ziyaret ederek hangi kurumun afetlere ne kadar hazırlıklı olduğunu inceledim. Bunun sonucunda Türkiye’de afetlere hazır diyebileceğim tek bir kurum olduğunu gördüm. O da Türk Silahlı Kuvvetleri. TSK her zaman afetlere yardım ederdi. Ama ne acıdır ki ufak tefek şeyler haricinde TSK da dört gündür çağrı yapmamıza rağmen hava ve deniz gücü kullanmıyor. Uluslararası yardım konusunda akıl yitirmesi yaşayanların nerdeyse ülkemiz işgal edilecek, biz bize yeteriz yazdığını görüyorum. Bu konular zaten bu zamana kadar gelmeden devletlerarasında çözülür. Bu ABD, Yunanistan, İngiltere, Türkiye fark etmez. Böyle bir afet durumunda saf insanlık yaşanır. Herkes herkese yardım eder. İnsanlar arası dayanışmayı çoğaltır. Bazılarının garip propagandaları sonucunda neredeyse zorla alınabildi. İşin daha da trajik yanı İspanya’nın, Hırvatistan’ın gönderdiği 3 uçak bizim THK’nın hangarda çürütmeye bırakılan uçaklarının aynısı” şeklinde konuştu.

AFETLER NASIL YÖNETİLMELİ

Türkiye’de afet yönetimi konusunda oldukça yetersiz olunduğunu söyleyen Kaptan, afet planlaması konusunda nasıl davranılması gerekildiğini açıklayarak, “Afet yönetimi diye bir şey söz konusu değil. Afet yönetimi söz konusu olmadığı için, tatbikat yapılmadığı için kurumlar arasında yaygınlaştırılmadı ve kurumlar arasında koordinasyon olmadığı için panik halinde yangının yönetimi yapılamıyor. Sadece sönmesi bekleniyor. Her şeyden önce afet konusu özel şirketlere devredilmeyecek kadar önemli bir konudur. Devlet kendi kurumları güçlendirecek. AFAD sadece bir arama kurtarma olarak değil aynı zamanda düşünce, plan, proje üreten ve bunu uygulayan bir kurum haline gelecek. Kendine bağlı kurumları güçlendirecek. Yangın ayları ve daha riskli alanların neresi olduğu biliniyor. Bu alanlar ve bu zamanlarda kesinlikle havadan ve karadan 24 saat devriye görevi yapılacak. Eskiden yapıldığı gibi. Eskiden THK bunu üç uçakla yapıyordu, bugün 20 uçakla yapacak. Çünkü risk büyüdü, yangınların olduğu yerler genişlemeye başladı. Aynı zamanda terör ve sabotaj gibi ek maddeler gelmeye başladı. Yerden ve havadan devriye yapılması şarttır. Şuanda bunu yapacak düzeyimiz yok. Çünkü yurt dışında Rusya ile yapılan sözleşme içinde böyle bir madde yok. Böyle bir maddeyi kullanmaya kalksak saati milyonlarca lira olduğu için çekiniliyor. Uçaklar doğal olarak sadece yangın çıktığı için geliyor. Zaten çok az sayıda uçak vardı. Onunla bu yangınları söndürmek mümkün mü? Bundan sonrakileri söndürmek için bu denetim muhakkak yapılmalı. Aynı zamanda son derece basit bir şeklide yangınların durumunu gösterecek kaynaklar olmalı. Yurtdışındaki kaynaklara bakıyoruz. Bu bile ne kadar az şey yaptığımızı gösteriyor. Üniversitelerin daha fazla şey yapmaları lazım. Muhakkak eş zamanlı yangın izlemeyi gerektiren uydu teknolojilerini kullanmamız lazım. Bunlar inanın son derece az paralarla yapılabilecek şeyler” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

HABER : Fatoş BATMAN

Anahtar Kelimeler:
AfetTSKKaptan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.