banner114

Afet alanı kapsamında

Trabzon Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Kanuni Bulvarı Projesi’nin Boztepe güzergahındaki tünel girişlerinin afet bölgesinde kaldığını ileri sürdü. Şen, “Boztepe tünel girişlerinin olduğu yerde afete maruz bir alan olduğu söyleniyor.  Afet alanları bakanlar kurulu kararıyla tespit edilen yerlerdir. Buralardan yol geçirmeniz, yapılaşmaya açmanız mümkün değildir. Akıl tutulması var galiba!” dedi.  TRABZON Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Kanuni Bulvarı Projesi’nin Boztepe güzergahındaki tünel girişlerinin afet bölgesinde kaldığını ileri sürdü. Şen, “Boztepe tünel girişlerinin olduğu yerde afete maruz bir alan olduğu söyleniyor.  Afet alanları bakanlar kurulu kararıyla tespit edilen yerlerdir. Buralardan yol geçirmeniz, yapılaşmaya açmanız mümkün değildir. Akıl tutulması var galiba!” dedi.

Projenin Boztepe güzergahının afet bölgesi olduğunu söyleyen Şen, “Boztepe tünel girişlerinin olduğu yerde afete maruz bir alan olduğu söyleniyor.  Afet alanları bakanlar kurulu kararıyla tespit edilen yerlerdir. Buralardan yol geçirmeniz, yapılaşmaya açmanız mümkün değildir. Akıl tutulması var galiba! Afete maruz kalan bir yer üzerinden biz yol geçiriyoruz. Bunlar bilimsel olarak tartışılması gereken şeyler. 2010’lu yıllarda kaya düşmesi tehlikesiyle afete maruz bölge diye ilan edilmiş bir alan var. Kanuni Bulvarı güzergahı geçirilirken bu bölge hiç dikkate alınmamış. Karayolları bu yolu geçirmiş o güzergahtan. Afete maruz kararını bakanlar kurulu kararıyla kaldırılabilir. Bununla ilgili öyle bir çalışma da yapılmadı. Kentimizde değişik bir bürokrasi, değişik bir yol izleniyor.” şeklinde çarpıcı detaylar verdi.

PROJENİN BATI AYAĞI GEÇMİŞ

İMAR PLANLARINA DAYANIYOR

Kanuni Bulvarı’nın Batı kısmını oluşturan Beşirli güzegahının geçmiş yıllardaki imar planlarına dayandığını söyleyen Şen, “Kanuni Bulvarı Projesi’nin bir kısmı Yüksek mimar Bülent Berksan tarafından 1989 yılında hazırlanan imar planlarında vardır. Trabzon’un ilk planını yapan imar plancı Lambert’in ‘Fransız Lambert Planı’nda da vardır. Bunlar sadece Kanuni Bulvarı’nın Beşirli tarafındaki kısımdır. Daha sonra yıllar içerisinde imar planlarında revizyon yapıldıktan sonra kısım kısım güzergahlar eklenmiş. Bu yolun son hali de 2002’de yapılan revizyon planından sonra Beşirli’den başladığı görülüyor, Çukurçayır ve Akoluk’tan Erzurum’a giden yol ile birleşecek şekilde düzenleniyor. Kanuni Bulvarı, tek seferde planlarda yok. 2. Tanjant şeklinde bir güzergah var. Kanuni Bulvarı adı altında değil tabi ki. Bunların hepsi revize ilave şeklinde yapılan planlar. Kente yeni alanlar eklendikçe parça parça Kanuni Bulvarı’nın güzergahı da büyütülüyor. En son yapılan düzenlemeyle Boztepe, Çukurçayır, Gölçayır, Kutlugün ve Akoluk tarafına doğru tamamlanıyor. Sonradan eklenmesi de kente ciddi anlamda problem yarattı. Çünkü analiz edilmedi.” şeklinde bilgilere yer verdi.

Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.