banner114

750 ikili görüşme gerçekleşti

TRABZON İÇİN İLK ADIM

Trabzon’da gerçekleşen “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi”nin Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda değerlendirme toplantısı yapıldı. Zirvede Trabzon adına çok önemli ikili görüşmeler gerçekleştirildiğini belirten Vali İsmail Ustaoğlu, “750 ikili iş görüşmesi gerçekleşti. Bunlar ilimiz açısından yeni işbirliklerinin, yeni imkân ve fırsatların da ilk adımlarıdır” dedi.

YATIRIM ADASI GÖRÜŞÜLDÜ

Vali Ustaoğlu, “Çin büyükelçisi ve beraberindeki heyet Trabzon Valiliğini, Büyükşehir belediyesini ve TTSO’yu ziyaret etti. Trabzon’da yapılacak olan başta Yatırım Adası ve diğer yapılacak yatırımlarla ilgili birebir görüşmelerimiz oldu. Raylı sistem konusunda da plan ve projelerin yürütüldüğünü de burada güçlü bir şekilde vurguladık.” ifadelerine yer verdi.

İRAN, RUSYA, UKRAYNA CEVAP BEKLİYOR

Zirveye yatırım ve ticari ilişkiler yönünden baktıklarını belirten TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Yatırım yönünden Çin ve İran ön plandaydı. Trabzon’da yatırım konusunda ikili görüşmeler yapıldı.  İran, Rusya Federasyonu ve Ukrayna gerekli notları bırakıp, sonuç beklediklerini belirttiler. Önümüzdeki günlerde hem ticari hem yatırım noktasında bu yansımaları göreceğiz” dedi.  

Geçtiğimiz hafta Trabzon’da gerçekleşen “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi”nin değerlendirilmesi yapıldı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, DKİB başkan yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan katıldı.

TRABZON YENİ HATTA KAVŞAK KONUMUNDA

“4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi”nin tarihi İpek Yolu’nun en önemli kavşak noktalarından biri olan Trabzon’un modern ticaret rotalarındaki konumunu daha da güçlendirdiğini belirten Vali Ustaoğlu, “Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nde Trabzon’un güçlü merkezlerden biri olabileceği bu zirvede vurgulanmış oldu. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi, beraberindeki kalabalık bir heyetle bu zirveye iştirak ederek bölge ve Trabzon’a ne kadar önem verdiğini göstermiş oldu” ifadelerine yer verdi.

750 İKİLİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

Trabzon adına zirvede çok önemli görüşmeler gerçekleştirildiğini belirten Vali Ustaoğlu, “Özellikle Yatırım Adası Endüstri Bölgesinin tanımı açısından bu zirve bizim için çok çok anlamlı oldu. 23 ülkeden zirveye katılan konuklarla 750 ikili iş görüşmesi gerçekleşti. Bunlar ilimiz açısından yeni işbirliklerinin, yeni imkân ve fırsatların da ilk adımlarıdır. Zirveyi gerçekleştirilmesindeki amaç tarihi İpek Yolu üzerinde önemli bir merkez olan Trabzon’umuzda İpek Yolu’nu tekrar canlandırmak, işadamları arasında ticareti geliştirmek ve bölgeye ciddi kazanımlar sağlamaktır.” diye konuştu.

RAYLI SİSTEM BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Trabzon’un lojistik açısından önemli bir merkez olduğunu belirten Vali Ustaoğlu, “Trabzon alt yapı parametrelerini hazırladı. Raylı sistem konusunda da plan ve projelerin yürütüldüğünü de burada güçlü bir şekilde vurguladık. Trabzon’umuz raylı sistemle ulaşılan şehirlerarasında yer alması ülkemize büyük katkı sağlayacak. Trabzon güvenilir yatırım ve ticaret merkezlerinden birisidir. 2019’un ilk dokuz ayında Çin’in İpek Yolu güzergâhındaki ülkelerle 950 milyar dolar tutarında ithalat ve ihracatı oldu.” dedi.

ÇİN’LE YATIRIM ADASI GÖRÜŞÜLDÜ

Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” kapsamında güzergâhındaki ülkelere refah dönemi başlatacağına inandıklarını belirten Vali Ustaoğlu, “Çin büyükelçisi ve beraberindeki heyet Trabzon Valiliğini, Büyükşehir belediyesini ve TTSO’yu ziyaret etti. Trabzon’da yapılacak olan başta Yatırım Adası ve diğer yapılacak yatırımlarla ilgili birebir görüşmelerimiz oldu. Yapılacak yatırımlar ve girişimler ile ilgili görüşmelerimiz devam edecektir” açıklamalarında bulundu.

TRABZON’DA İPEKYOLU ENSTİTÜSÜ KURULACAK

İş dünyasına, bölgedeki yatırımcılara ve ekonomideki tüm aktörlere seslenen Vali Ustaoğlu, “Dünya nüfusunun ve ekonomisinin üçte birinin merkezinde konumlanan bir ülkeye sahibiz. Trabzon’umuzun İpek Yolu üzerindeki konumun güçlendirmek için çalışmalarımız kararlı bir şekilde devam edecektir. Merkezi Trabzon’da olmak üzere ‘İpekyolu Uluslararası Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Enstitüsü’ kurulması amaçlanmaktadır.” dedi.

İRAN, RUSYA, UKRAYNA CEVAP BEKLİYOR

Zirveye yatırım ve ticari ilişkiler yönünden baktıklarını belirten TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Yatırım yönünden Çin ve İran ön plandaydı. Trabzon’da yatırım konusunda ikili görüşmeler yapıldı.  Önümüzdeki süreçte onları burada göreceğiz. İran, Rusya Federasyonu ve Ukrayna gerekli notları bırakıp, sonuç beklediklerini belirttiler. Önümüzdeki günlerde hem ticari hem yatırım noktasında bu yansımaları göreceğiz” diye konuştu.

HABER: Filiz YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rıdvan 10 ay önce

Sayın Vali sayın Murat zorluoğlu Atatürk Üniversitesi öğretmenlik 2010 bitirdim. Anadolu Üniversitesi havacılık yönetimi son sınıfım. Silahlı güvenlik belgesi aldım. Trabzon havlimanı özel güvenlik başvurdum. Adamı olan lise mezunu alındı ben alınmıyorum. Yani gariban içine ne değişti ben merak ediyorum. 750. Kişi ile görüştünüz ama 30 yaşında biri olarak. adamsız işe girebilecek miyim.