banner114
banner146
banner122

3.tünel tartışması sürüyor

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, İçişleri Bakanı Danışmanı Mazhar Yıldırımhan’ın Kemerkaya Tüneline açıklamalarına yönelik eleştirilerini sıraladı. Kuru, STK’ları eleştiren Yıldırımhan’a ortak akıl vurgusu yaparak Karayollarını şehrin değerlerini baz almadan proje üretmekle eleştirdi.

Yıldırımhan’ın kaleme aldığı yazıda eleştirdiği noktanın STK’lar mı yoksa meclis kararı mı olduğunu soran Kuru, “Trabzon’un tarihine ışık tutacak çok sayıda çalışmalar vardır. Tarihi miras ve kültürel kimlikle Trabzon’un varlıklarına karşı mevcut sorumluluklarımızı ne kadar yapmaktayız? TÜRKAV, öteden beri sivil toplumu ifade ederek gelmekte iken, Kemerkaya-Çömlekçi tünelinin projesine danışman vasfıyla değerlendirmede bulunulduğu ve başka gündemle STK’lar eleştirilerek yerel yönetime açıklama yapılmıştır. Ve basında yer alan haberinde belediyeyi STK’lar üzerinden eleştirmiştir. Belediye meclisinin kararını mı? STK’ların açıklamalarını mı?  Eleştirdiği net olmalıdır.” diye açıkladı.

“STK TEMSİLCİLERİ SEÇİLİR ATANMAZ”
Siil toplum kuruluşlarının önemine değinen Kuru, “Danışman olarak amacınız objektiflikle anlaşılamamıştır?  Yerel yönetimlere; STK’lar gibi düşünemezsiniz ne demek? Böyle bir anlayış olabilir mi? Sivil Toplum Kuruluşları gibi konulara bakmaması gerektiği şeklinde uyarmasının da anlaşılabilirliği yoktur. Danışman hangi özelliğiyle bu açıklamayı yapmaktadır. Demokrasinin önemli değeri sivil toplum kuruluşları seçimle göreve gelmektedir. Atanmış değillerdir.” şeklinde belirtti.
TÜRKAV’IN ÇALIŞMALARI GÖRMEMEZLİKTEN GELİNDİ
Yıldırımhan’ı popülist olmakla eleştiren Kuru, “Karayolları, kamu hizmeti görevini yerine getirirken, vatandaşın hizmetinde olan kamu çalışanlarınca yerine getirildiği bilinmektedir. Kısa adı TÜRKAV (Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı), Kamu hizmeti ve hizmeti yerine getiren kamu çalışanlarının temsilidir. Kamu çalışanı olan danışman, TÜRKAV’ in demiryolu güzergâhı, lojistik merkez, Tabakhane Köprüsü, kültür varlıkları, şehir kimliği, restorasyon ve müze şehri gibi… Çalışmalarını görmemezlikten gelmiştir. Popülist yaklaşımın uygulayıcısı olarak gündeme gelmiştir. ‘…STK’lar gibi düşünülmemesi gerektiğinden’ açıklamalısıyla popülistlik içinde olduğunu göstermiştir. Amacı üzümü yemek olmamıştır.” dedi.

KARAYOLLARI DEĞERLERİ BAZ ALMADAN PROJE ÜRETİYOR

Şehir projelerinin ortak akılla yapılması gerektiğine vurgu yapan Kuru, “Karayollarınca projelendirilip Çömlekçi-Kemerkaya Tüneli Trabzon’un trafiğini rahatlatacak olması ayrı bir değerlendirme konusudur. Ancak, Trabzon’da yapılması gereken bu hizmetler ortak akılla yapılmalıdır. Karayollarına buradan ifade ediyoruz ki; tarihi araştırmaların önemli yerleşim yerleri, sanat eserleri, etnografı eserler, maddi ve kültür varlıkları oluşturduğundan projelerde önemli yere sahip olmalıdır. Saha çalışması, yüzey araştırmaları ile tespit edilebilmektedir. Trabzon’da ve çevresinde birçok kale bulunmaktadır. Yolu ve stratejik bir alanı korumak için yapıldıkları tarihi bir gerçektir. Sürmene kalesinin, Of kalesi, Çaykara kalesi gibi değerlerin araştırması önemli olacaktır. Yarılan Boztepe tüneli gibi. Örnekleri çoğaltabiliriz…” ifadelerine yer verdi.

Anahtar Kelimeler:
KuruTünelTrabzonTürkav
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.