banner114

2023’te hedef 200 bin öğrenci

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı desteği ile İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde 5. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nin açılışı gerçekleştirildi. Yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler, tez çalışmalarını kongre süresi boyunca 7-9 Kasım tarihleri arasında sunacak.

Kongreye İlmi Etüdler Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Taha Eğri,Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf , Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Trabzon Ticaret Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve öğrenciler katıldı.

17 BİN BURSLU ÖĞRENCİ VAR

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, kongrenin açılışında, her dönem bir öncekinden ders alarak daha iyiyi hedeflediklerini ve daha iyi programları uygulamaya çalıştıklarını söyledi.Başkanlıklarının yaklaşık 150 ülkeden öğrenciye burs imkanı tanıdığını vurgulayan Yusuf, "Şu anda 17 binin üzerinde burslu öğrencimiz var. Geçtiğimiz yıl 167 ülkeden 146 bin başvuru aldık ve bunu çok ince eleyip sık dokuyarak yaklaşık 3 bin civarında öğrenciyi burslandırdık." dedi.

2023’te 200 BİN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ HEDEFLENİYOR

Yabancı uyruklu öğrencileri Türk üniversitelerinde artırılması hedeflendiğini açıklayan KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar ile İlmi Etüdler Derneği’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu ve Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin lisansüstü sosyal bilimler kongresine biz de 5.’sine ev sahipliği yaptık. Lisansüstü ve Doktora öğrencileri tarafından 108 bildiri sunulacak. Hukuktan ilk sırada tarihten sosyolojiye beşeri bilimlerin tüm alanlarını kapsayan bir kongredir. Dolayısıyla KTÜ olarak uluslararasılaşmada 20 üniversite arasında böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapma sebebimiz bu alana katkı yapmak. 2023’te 200 bin yabancı uyruklu öğrencileri Türk üniversitelerinde eğitim almasını sağlama hedefi var. Bu istikamette ilerliyoruz. Burada üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Şuan yabancı uyruklu öğrenci 50 bin seviyelerindedir. Daha dörtte bir noktasındayız. Ancak bu periyoda son 3-5 yıl içerisinde hızla yaklaşıldı. Bunun için bu tür etkinlikler öğrencilerin kendi ülkelerine döndüklerinde çevrelerini etkileyip Türkiye’ye olan ilgilerini, alakalarını yükseltmelerinde çok önem arz ediyor. Bunların tertip edilmelerinin sebebi de budur. KTÜ’de şuan bin 496 yabancı uyruklu öğrenci var. Yurtdışı Türkler Ve Akraba Topluluklar tarafından bursla desteklenen öğrenci sayısı 516’dır. Diğerlerini biz sınav yaparak ve kendi puan değerleriyle müracaatlar sonucu üniversitemize alıyoruz. Kongrede sunulan bildiriler 800 müracaattan seçilerek 148’e düşürüldü. Bildirileri bilim değerlendirme kurulu tarafından değerlendirildi ve sunuma değer bulunan öğrenciler davet edildi.” şeklinde belirtti.

“GURUR VEREN BİR ORGANİZASYON”

"Sosyal Bilimler Nasıl Çalışmalı?" konulu sunum gerçekleştiren Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, “Sosyal Bilimler Kongresinin çok etkileyici olduğunu söylemem gerekir. Türkiye’de yüksek lisans yapan, yurtdışından gelen öğrencileri gördüm. Çok istekli, arzulu, zeki ve parlak öğrenciler. Doğrusu burada öğrenciler bir araya gelerek yüksek lisans ve doktora tezlerini tartışacaklar. Birileriyle tanışacaklar. Ülkemiz açısından gurur kaynağı sayılabilecek organizasyon. Konuşmamda da ifade ettiğim gibi ilim sosyalleşmeyle olan bir şey. İşte bu toplantılar sosyalleşmeyi sağlıyor. Gerek ülkemizin sosyal bilimlere yaptığı katkıyı artırmak açısından gerekse burada uluslararası öğrencilere eğitim-öğretim vermek gibi önemli bir hizmeti yerine getirmek bakımından birkaç gün idrak edeceğiz. Bu toplantıyı düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Katılımcılara da başarılar diliyorum.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Dün başlayan program bugün öğrenci bildirilerinin sunumu ile devam edecek. Yarın ise yapılacak olan gezi programı ile kongre sona erecek.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.