banner114
banner146

Yomra’da dün garip şeyler oldu. Yomra’nın yerel milletvekilleri hükmündeki Belediye Meclis Üyelerinin bir bölümü Meclis toplantısını boykot etti Daha açık ifadeyle çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti grubu Meclis toplantısını boykot etti. Siyaset tarihi böyle bir şey görmedi. Azınlık, boykotu protesto yöntemi olarak kullanabilir. Bunun örnekleri de var. Ancak çoğunluğun Meclisi boykot ettiği görülmemiş bir örnek. Öyleyse bu skandal gelişme nereden kaynaklandı? Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran AK Parti gurubu Meclisi neden boykot etti?

En son söyleyeceğimiz sözü en başta söyleyerek devam edelim. Meclis Üyelerinin iradesi İl Teşkilatı’na rağmen ipotek altına alındı. Kızacaklarını biliyoruz. “İrademize kimse ipotek koyamaz” diyeceklerini de biliyoruz. Ancak buradan açık ve net söylüyoruz. İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu’yla bu konuyu enine boyuna konuştuk. Kendileri de aynı fikirde. Eylemin İl Teşkilatına karşı yapıldığını ve Meclis Üyelerinin teşkilat yerine başka yerlere boyun eğdiğini düşünüyor. Şimdi dilerseniz gelelim boykot hikayesine…

Yomra’nın en işlek caddesi olan Hükümet Caddesi’nde değeri yüksek bir benzin istasyonu var. 4 bin 963 metre karelik istasyon alanı ve üzerindeki istasyonun Yomra Belediye eski Başkanı İbrahim Sağıroğlu döneminde…  2017 yılında Meclis kararıyla satışına onay verilmiş. İstasyon satılarak belediyenin borçları ödenecekti. Hani bizim Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, O. Fevzi Gümrükçüoğlu’nun bıraktığı ne varsa borç ödemek adına satıyor ya!.. (Katlı otopark, terminal yeri vb.) Ancak nasıl oluyorsa Sağıroğlu döneminde satış gerçekleşmiyor. Satış onayı alınan istasyon kararı öylece bekliyor. İYİ Partili mevcut Başkan Mustafa Bıyık, geçtiğimiz yıl temmuz ayında istasyonu satışa çıkarıyor. Ancak bir hata yapıyor. İhale, istasyonu işleten firmanın isteğine göre hazırlanıyor. Doğru dürüst fiyat değerlendirmesi de yapılmıyor. Hatta bir anlamda istasyonu işleten firma dışında ihaleyi kimsenin alamayacağı belli oluyor. Kimine göre de 30-35 milyon değerindeki istasyon 14 milyona gidiyor. AK Partili Belediye Meclis Üyeleri değerinin altında ve işletmecisine yönlendirildiği gerekçesiyle satışı mahkemeye götürüyor. Mahkeme bozuyor. Belediye, Danıştay’a kadar itiraz ediyor. Danıştay da yerel mahkemenin kararını onuyor. İşte bu arada Yomra’nın çoğunluğu elinde bulunduran AK Partili Belediye Meclis Üyeleri istasyon yeniden satılmasın diye 2017 yılında alınan satış kararını iptal ediyor. Belediye borç batağında faizli alacaklılar kapıda. AK Partili Belediye Meclis Üyeleri istasyon satılıp borçlar ödenmesin istiyor. ‘Bıyık batsın’ istiyorlar. Ama Bıyık’la beraber Yomra’nın da battığını görmüyorlar. Ya da göremiyorlar.

AK Partili Belediye Meclis Üyelerinin iki ay önce mart ayında iptal ettikleri satış olayı başkan Bıyık tarafından kanuni hakkı kullanılarak Meclise iade ediliyor. İşte dün bu konu karara bağlanacaktı. AK Parti İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu, “Bizim meselemiz Yomra’dır. Yomra’nın borçlarının ödenmesi, halkın parasının faize gitmemesidir. Onun için grup kararı alınıp  satış yönünde oy kullanılmasını istedik. Ancak Meclis Üyelerimiz bizi de şaşırtarak toplantıya gitmedi.” biçiminde açıklama yaptı.

Bundan sonra ne olacak? Karar cuma günü Mecliste yeniden ele alınacak. Bize göre karar geçecek. Yani istasyonun satışına onay verilecek. AK Partili Belediye Meclis Üyelerinin ya tamamı ya da aralarındaki kişileri değil partiyi önemseyenler, kişilerin değil İl Teşkilatı’nın isteği doğrultusunda oy kullanacak. Diğerleri ise disipline yollanacak. Olması gereken de bu. Hiç kimse kişisel hırslarını Yomra ilçesinin menfaatlerinin önüne koyarak siyaset yapamaz. AK Parti Yomra’da iki kez hata yaptı.1Üçüncüsüne tahammülü yok. Gözler Yomra Belediye Meclisi’nde…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.