banner114

Verilen sözler tutulsun

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM’de düzenlediği basın toplasında Trabzon- Gümüşhane- Erzincan demiryolu projesiyle ilgili açıklamada bulundu. Milletvekili Kaya; verilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesi gerektirdiğini, bu projenin takipçisi olacaklarını söyledi.

GEÇMİŞTEKİ SÖZLER NASILDI?

Milletvekili Kaya, geçmişte AK Partili siyasilerin Demiryolu ile ilgili verdikleri sözleri hatırlatarak, şu ana kara bir şey yapılmamasını eleştirdi. Kaya, “Demiryolu hayali Trabzon’un yüz yıllık hayali. Samsun’dan Artvin’e kadar, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin illerimizde maalesef bu yüzyılda bir metre demiryolu yoktur. Tablo bu iken 19 yıldır iş başındaki iktidardaki, milletin her türlü yetkiyle donattığı iktidar yetkilileri Trabzon’a her geldiklerinde, her konuştuklarında bu konuyu gündeme getirdiler, Trabzon’a ve Gümüşhanelilere bu demiryolu konusunu müjde olarak sundular. Şimdi sizlere bu söylediklerini kısaca bir hatırlatmam lazım. Trabzonlulara Erzincan-Trabzon demiryoluyla ilgili İktidar mensupları ne söylediler? Ne oldu, hangi noktadayız? Bunun altını çizmemiz lazım. 15.10.2010 Tarihinde dönemim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül diyor ki “Trabzon’a demiryolu Türkiye’nin ihtiyacıdır.” Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar 25.01.2013 tarihinde “Gümüşhane-Trabzon-Erzincan projesinin detayları üzerinde çalışıyoruz. Hızlı Tren projesi olarak düşündüğümüz bu çalışma ulusal demiryolu bağlantısının bulunduğu Erzincan’dan başlayıp Gümüşhane’den Trabzon’a ulaşıyor.” Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “27 Kasım 2015’te Erzincan- Trabzon demiryolu Gümüşhane’den geçecek bu bağlamda etüt projeleri tamamlandı diyor.” O dönemde AK Parti Milletvekili Adayı Sayın Süleyman Soylu 26.05.2015 Tarihinde “Demiryolu güzergahı Sivas’tan Erzincan’a Erzincan Üzerinden Kelkit’e ve buradan Trabzon’a olacak. Trabzon’da da Giresun, Ordu ve Samsun’a ulaşacak. Bu projeyi öncelikle hükümet programına alacağız. Programa alınmasıyla birlikte proje kısa sürede hayata geçecek.” Son Başbakan Binali Yıldırım 2016 yılında toplu açılış töreninde “Şimdi Erzincan’ı Trabzon’a bağlayacağız, Erzincan’ı Elazığ’a da bağlayacağız. Trabzon’dan Batum’a da demiryolunu bağlayarak oradan da Orta Asya’ya bağlanacağız diyor.”  2016 yılının başında Başbakan Binali Yıldırım. 2023 yılına kadar biz yapacağız diyordu. Buradan Sayın Cumhurbaşkanına soruyorum: “Anadolu’yu demir ağlarla biz ördük diyor.” Bu saydığım iller Anadolu değil mi? Bu illerde 1 metre ray yok. Bu illere neden demiryolu yatırımı yapılmadı?” diye konuştu.

 TEKNOLOJİK İMKAN VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon İl Kongresinde söylediği sözleri hatırlatan Kaya, “Bu ülke Cumhuriyet ilk kurulduğu yıllarda 1930’lu yıllarda kazma kürek teknoloji ise yılda yaklaşık 200 km demiryolu yapabiliyordu. Elde ne var kazma, kürek. Bugün ki teknolojik imkanların hiç biri yok. Ama yılda 200 km demiryolu yapan bir Cumhuriyet gerçeği var. O gün ile bugünü kıyaslıyor. Bende diyorum ki, az önce saydığım illerin hiç birinde demiryolu yok.
Bugünün imkanları o günle kıyaslanmaz. Bugün her türlü teknoloji imkana sahibiz. Ama o gün elde tek teknoloji kazma kürek. Cumhurbaşkanı Şubat 2021’de söyledi. Erzincan Trabzon hattının Etüt Projelerini tamamlıyoruz diye. 2022’de etüt tamamlanacak ve hemen ardından inşaata başlanacak. Buradan bunu anlıyoruz
Bakalım durum böyle mi? 
10 yıllık periyotta söylenenleri size anlattım. Son sürat devam ediyor denilen projede ilerleme” dedi.

BAKAN DUYMAZDAN GELDİ

Kaya, Ulaştırma Bakanlığının Bütçe Kitapçığı ve Demiryolları Haritasından örnekler verip, “Trabzon Milletvekili olarak ben süreci dikkatle takip etmeye çalışıyorum. Demiryolunun, bölgemiz ve Trabzon için önemini çok iyi bilen bir insanım. Ben süreci takip ederken bu yıl yaptığımız bütçe görüşmelerinde yeni Ulaştırma Bakanımız Adil beye bu proje ile ilgili soru sordum.  Fakat sayın bakan bu sorumuzu duymazdan geldi, tek kelime cevap vermedi! 
Bu arada 2021 yılı Bütçe Kitapçığı yayınlandı. 
Az önce Trabzon - Erzincan Demiryolu ile ilgili verilen sözleri sizlere hatırlattım. 
AKP İktidar olduğu 2002 yılı.. 
Bakanlığın Bütçe Kitapçığına baktığımızda ne görüyorsunuz? Bahsettiğimiz bölge, Samsun Çarşamba’dan Artvin’e kadar sınır kapısına kadar tek metre demiryolu yok. Mevut konvansiyonel hatlar var. 2002 yılından itibaren böyle. 2002 ile 2020 arasında demiryolu ağı konusunda hiç bir fark yok. 
Aradan 18 yıl geçmiş, sayın Cumhurbaşkanı Anadolu’yu dört bir baştan, dört bir başa demir ağlarla ördüğünden bahsediyor. Ama bahsettiğim bölgede ray yok… Geliyoruz 2023’e.  Ulaştırma Bakanlığının Bütçe Kitapçığından. Samsun’dan başlıyoruz, Artvin’e 1 metre ray yok. 
2002 ile aynı. Binali Yıldırım ne demişti? 2023’de bitecek. 2021 yılındayız, Ulaştırma Bakanlığının bütçe kitapçığında ve Demiryolu Haritasında 3 yıl daha gittiğimizde projeden dahi bahsedilmiyor.  2029 haritası. Yani 8 yıl sonrasının haritası. 8 yıl sonraki haritaya baktığımızda Erzincan’dan, Gümüşhane, Torul, Maçka’ya kadar bir hat. Buradan Ortahisar İlçemizden, Trabzon’a gelen bir hat. Ve yine Rize’ye ayrılan hat… Ne zaman 2029 yılında. 2029 yılında bu hat bitmiş mi oluyor? Ulaştırma Bakanlığının Bütçe Kitapçığı ve Demiryolları Haritasında bu proje yeşiller gösteriliyor.  Yani bu,  proje hazırlama aşamasında olan hatlar arasında yer alıyor.   Yaklaşık 20 yıldır vaat edilen, “başladık, bitiyor” denilen hat 2029 yılının Devlet Demiryolları Haritasında, Ulaştırma Bakanlığının Bütçe Kitapçığında proje hazırlama aşamasında ki hat olarak görülüyor” şeklinde konuştu.

DALGA GEÇİYORLAR

Demiryolu projesinin 2029 yılında bitmiş bir hat olarak görülmediğini söyleyen Kaya, “Hayırlı olsun, müjde, 1 yıl sonra ihalesi yapılıyor, gözünüz aydın” deniliyor ama maalesef 2029 yılında proje hazırlama aşamasında ki hat olarak görülüyor. Bitmiş, faaliyette bir hat olarak görülmüyor. Bu resmen Karadeniz insanı, Trabzonlularla dalga geçmemiştir. Bizim 100 yıllık hayalimizle oynuyorlar. Sazı her eline alan Trabzon - Erzincan Demiryolu hayırlı olsun diyor. Ama 2029 yılında proje hazırlama aşamasında ki hat olarak görülüyor. İlk seçimlerde AKP diye bir parti kalmayacak Türkiye’de.  Sayın Cumhurbaşkanı 2022’de inşaata başlıyorsanız, 2023’te neden bir şey görülmüyor?  Neden 2029’da görülüyor? Bizim aklımızla alay ediyorlar. Eğer verdiğiniz sözü yaparsanız, her birine teşekkür edeceğim.  Ama verdikleri sözü şu ana kadar tutmadıklarını, tutmayacaklarını görüyoruz” dedi. 

ULAŞTIRMA BAKANINA KARA TREN

Kaya, son olarak ise Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na kürsünün üzerine koyduğu kara tren maketini hediye edeceğini ve bu trene bakarak verilen sözlerin hatırlanmasını isteyeceğini söyledi. Kaya, “Bu kara treni Ulaştırma Bakanının makamına göndereceğim. Bu tren sayın bakanın önünde dursun ve verdikleri sözü hatırlayıp gereğini yerine getirsinler diye bu treni hediye paketine koyup sayın bakanın makamına iadeli taahhütlü göndereceğim” diye konuştu.

Haber:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.