banner114
banner146

Trabzon’a hizmet için geldim

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Tıp Fakültesi Dekanı olarak göreve başlayan Prof. Dr. Faruk Aksoy ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Prof. Dr. Aksoy ile memleketi Trabzon, SBÜ Tıp Fakültesi ve kent ile üniversitede neler yapmak istediği başta olmak üzere birçok konuyu konuştuk. Sorularımızı cevaplandıran Prof. Dr. Aksoy, Trabzon'a hizmet için ekibiyle birlikte çalışacağını ifade etti.

Öncelikle sizi tanıyalım, kendinizden söz eder misiniz? Prof. Dr. Faruk Aksoy kimdir?

1962 Vakfıkebir Cumhuriyet Mahallesi doğumluyum. Babamızın memuriyeti nedeniyle ilk okula Van’da başladıktan sonra Samsun, Artvin, Giresun ve liseyi de Trabzon’da bitirdim. KTÜ Orman Fakültesinden İstanbul Tıp Fakültesi’ne geçiş yaptım. İsteyerek Tıp mesleğini seçtim. Halende bu mesleği seviyorum ve elimden geldiğince iyi hekimlik ölçüleri içinde yapmaya çalışıyorum. Türkiye’nin bir çok yerinde görev yaptım. Muş, Konya, Trabzon, Afyon-Bolvadin. Akademisyen olarak asistanlıkta dahil olmak üzere 28 yıl Konya’da bulundum. Ancak şimdi Trabzon’a dönebildim.

Trabzon’a hizmet için geliş süreciniz nasıl gerçekleşti? Talep mi ettiniz? Atama mı gerçekleşti?

Memleketimi seviyorum. Annem babam halen Vakfıkebir’de yaşıyor. Trabzon’a gelmek istiyordum. Konya’dan Trabzon’a gelmek çok kolay değil. İstediğiniz anda gelmek zahmetli oluyor. Konya’dan Trabzon’a uçak yok, problem oluyor gelemiyoruz. Gelmek isteğimiz vardı. Demek ki vakit bu zamanlara denk geldi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl Hocamız uygun gördü ve atamamız gerçekleşti. Tıp fakültesi kurulumu daha sonra gerçekleşti. Bu şekilde Trabzon Tıp Fakültesi bünyesinde memleketimde hizmet etmek güzel olur diye düşünüyoruz.

SBÜ Tıp Fakültesi ilk öğrencilerini aldı. Eğitimleri halihazırda KTÜ’de sürüyor. SBÜ Tıp Fakültesi eğitim sürecine ne zaman dahil olacak?

Tıp Fakültemiz açıldı. Yeni bir kurum. Mevcut öğretim üyeleri yanında hizmet etmeye istekli öğretim üyelerini de buraya getirmek lazım. KTÜ Farabi hastanesi Trabzon’un uzun yıllar yükünü çekti. Bundan sonra Trabzon Tıp Fakültesi’de hizmet kervanına katılacak. Burası ikinci bir eğitim yuvası. Şu anda eğitim birimlerini faaliyete geçirmek için iyi bir kadro gerekiyor. Şu anda öğrenci alımı yapıldı. Eğitimleri KTÜ’de sürüyor. Dördüncü sınıfta klinik çalışmalarına bize gelecekler. Bizimde üç yıl içinde kliniklerdeki eğitim kadrosunu oluşturmamız gerekecek. Öğretim üyelerinden sonra asistanların alınması gerekecek. Gelen akademisyenlerin üniversitemizi benimsemesi gerekiyor. Hedefimiz çözümün parçası olacak öğretim üyeleriyle iyi bir eğitim kurumu oluşturabilmek. Onun için de baştan ilk düğmeyi iyi iliklememiz lazım.

Dekanlığını yürüttüğünüz SBÜ Tıp Fakültesi, hangi süreçlerin sonunda kendi binasına geçecek? Bu konuyla ilgili bir gelişme var mı?

İlk üç yıl temel bilimler eğitimi şu an için KTÜ’de olacak. Dördüncü sınıfta klinik branşlarda hasta üzerinde uygulamalı eğitime geçiliyor. Beşinci sınıfta küçük stajlar ve altıncı sınıf da intörnlük eğitimi var. Bu süre zarfında hizmet verebileceğimiz bina meselesi de hallolmuş olacak. Şu anda Kanuni SUAM asistan eğitimi için kullanılıyor. İhalesi yapılmış bir Şehir Hastanesi yapımı olacak. Yapıldığında muhtemelen eğitim veren bir kurum olacak.

Trabzon’a neler kazandırmak istiyorsunuz?

Trabzon Tıp fakültesi olarak kimseye rakip değiliz. Amacımız kaliteli sağlık hizmetini Trabzon tıp fakültesi bünyesinde verebilmek. Oluşacak akademisyen kadrosuyla iyi hekimlik ölçülerinde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Bizim düşüncemiz bu şekilde. Arkadaşlarımızın da bu düşünceye ortak olması ile başarı gelecektir kanaatindeyim.

Kovid sürecinde Selçuk Bayraktar ve ekibi tarafından hastalarda kullanılan cihazlar geliştirildi. Bu tip cihazlar ülkemizde geliştirilemiyordu ve dışa bağımlı kalıyorduk. Bu gibi cihazları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cihazların daha iyileri de olacaktır. Yabancıya muhtaç olmadık. Bir sürü malzemesi var ve Türkiye’de üretildiler. Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesinde de bildiğim kadarıyla bu cihazlar kullanılıyor. Gayet iyi olduğu yönünde duyumlarımız var. Kullanım sürecinde eklenmesi gerekecek yeni fonksiyonlarla daha da iyi cihazların olacağını düşünüyorum. Ayrıca yerli üretim olmasının da pek çok yararı var. Önü açık bir sektör. Tıpta kullanılan malzemelerde dışarıya bağımlı olmadan çalışmak ülkemizin yararına.


Trabzon’un kovidle mücadelesi alınan tedbirlerle birlikte hangi aşamadadır? Artış mı var yoksa azalış mı yaşanıyor?

Kanuni SUAM’da 100 civarında yoğun bakımda tedavi gören hasta var. Gençler dışarı çalışmaya gittiği için Trabzon nüfusu ortalamaya göre daha yaşlı. Yoğun bakım hastalarında yaşlı oranı da haliyle yüksek. Tedbirler sonrası hasta yatışlarında azalma mevcut. Tedbirlere uyulduğunda azalışlar daha da artacaktır. Fazla hasta olunca da sağlık personelinin yükü çok artıyor. Fedakarca hastaya müdahale eden arkadaşlarımız var. Pandemi sonrası bu günlerin hikayesi yazılırsa kahramanlarımızın fedakarlığının önemi anlaşılacak.

Aşı çalışmaları sürüyor. Bu süreçleri nasıl görüyorsunuz?

Alanım değil ama dünya çapında bir pandemi varsa onu önlemek ve seyrini azaltmak için aşı gerekiyor. Çin’deki aşının çalışmaları yapılıyor sonuçlara göre aşılama başlayacak. Pandemiyi durdurmamız gerekiyorsa aşı en önemli çözümlerden birisi. Çalışmaları izliyoruz. Ülkemizde de aynı şekilde birkaç merkezde yakın zamanda uygulamaya hazır aşılar olacak.


Konya’dan geldiniz. Trabzon sokaklarındaki tedbirleri nasıl görüyorsunuz? Aksayan alanlar var mı?

Bu hastalığın yayılması çok kolay olabiliyor. Kendimizi korumakla topluma iyilik yapmamız mümkün. Başka türlü çözüm şu an için yok. Gördüğüm kadarıyla toplu taşıma araçlarında ideal ortamın sağlanmasında sıkıntı var. Tekrar kontrollü hayata geçtiğimizde şimdiden bu konulara uyum sağlamamız gerekir diye düşünüyorum. Yoğun bakımdaki hastaların durumunu görebilecek herkesin tedbirlerin önemini daha iyi anlayacağı kanaatindeyim.

Haber:Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.