banner114
banner146

İstanbul Sözleşmesi için  toplumsal destek istedi

Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) ve barolar adına İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin destek açıklamasında bulundu. Anayasada yer alan maddelere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletlerarası antlaşmaları feshetme yetkisi olmadığını öne süren Suiçmez, İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırmaya karşı mücadelelerinin her zaman devam edeceğini söyleyerek toplumun her kesimini destek ve mücadeleye çağırdı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ MİLLİ İRADENİN SONUCUDUR”

Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) ve barolar adına İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin destek açıklamasında bulundu. İstanbul Sözleşmesi’nin kadın ve çocuklar ile birlikte herkesin hak ve özgürlüklerinin koruma altına alındığını aktaran Suiçmez, bu hukuki kazanımların bir gecede yok edilemeyeceğini söyledi. Suiçmez, “İstanbul Sözleşmesi, kadınların, çocukların, herkesin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan ve şiddet mağdurlarının korunması, rehabilitasyonu ve bir daha aynı şiddet vakalarının yaşanmaması için topyekun bir birlikteliği öngören, herkesin yaşama hakkının teminatı bir uluslararası antlaşmadır. İstanbul Sözleşmesi; çok uzun yıllardır sürdürülen kadın hakları mücadelesi ve kazanımları ile hazırlanmıştır. Bu nedenle binlerce yıllık mücadeleye dayanan, bu uğurda yitirilen canların emeklerinin ve kişi hak ve özgürlüklerine ilişkin çok önemli hukuki kazanımlarımızın bir gecede yok edilebileceğinin sanılması çok büyük yanılgıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütün partilerin milletvekillerinin oy birliği ile Anayasamızın 90. maddesi uyarınca, 24 Kasım 2011’de 6251 sayılı Kanunla onaylanan İstanbul Sözleşmesi; milli iradenin sonucudur.  Anayasamızın 90. maddesi gereği, usulünce yürürlüğe giren Temel Hak ve Özgürlüklere İlişkin Uluslararası Antlaşmalar kanun hükmündedir, hatta normlar hiyerarşisinde kanunların bile üzerinde yer alır.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI KARARI  ANAYASA'YA AYKIRIDIR”

Anayasa da yer alan maddelere dayanarak İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile ortadan kaldırılamayacağını ileri süren Suiçmez, “Anayasa’nın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevlerinin Cumhurbaşkanı kararı ile ortadan kaldırılamayacağı, düzenlenemeyeceği Anayasa’nın 104. maddesinin açık hükmüdür. İstanbul Sözleşmesi, Anayasa’nın 15 ve 17. maddelerinde düzenlenen kişinin yaşam hakkı; maddi ve manevi varlığının bütünlüğüne dokunulmaması, herkesin yaşama, maddi ve manevi hakkına sahip olduğu, kimseye işkence ve eziyet yapılmayacağına ilişkin temel hak ve özgürlüklerle doğrudan ve birebir ilişkilidir. Bu nedenle, Anayasa’nın 104. maddesi gereği, Anayasa’da yer alan temel hak ve özgürlüklere ilişkin Cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarılması, hukuka aykırıdır. TBMM’nin yani milletin iradesini yok sayarak Anayasa’nın 87. ve 90. maddelerine aykırı şekilde Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu Uluslararası İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Anayasa'ya aykırıdır. Cumhurbaşkanının İstanbul Sözleşmesi’ni fesih kararının Anayasa’da temeli yoktur. Yetki ve usulde paralellik ilkesi gereğince imzalanan uluslararası antlaşmaların, Anayasa doğrultusunda aynı yöntemle feshedilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Anayasanın Cumhurbaşkanına milletlerarası antlaşmaları feshetme yetkisi vermediğini dile getiren Suiçmez,“Bu anlamda daha önceden çıkarılan 15 Temmuz 2018 Tarih ve 9 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle bu konuda Cumhurbaşkanına yetki verilmesi de, açıkça Anayasaya aykırıdır ve hükümsüzdür. Anayasa’nın 6. maddesi gereği ‘Hiçbir kimse ve organ kaynağını Anayasa’dan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz’ Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri arasında ‘Milletlerarası antlaşmaları onaylar ve yayımlar’ hükmü vardır. Bu nedenle Cumhurbaşkanına, milletlerarası sözleşmeleri sadece onaylama ve yayımlama görevi veren Anayasa, Cumhurbaşkanına milletlerarası antlaşmaları feshetme yetkisi vermemiştir. İstanbul Sözleşmesi’nin feshine yönelik Cumhurbaşkanı kararı, yasal dayanaktan yoksundur. İnsan hayatı ve güvenliği, kişi hak ve özgürlükleri, her türlü siyasetin üzerinde olup hiçbir politik hesaba kurban edilemeyecek kadar önemlidir. İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir; uygulanmaya devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

TÜBAKKOM ve barolar olarak İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırmaya yönelik mücadelelerinin her zaman devam edeceğini söyleyen Suiçmez, “Bu nedenle, öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni iradesine sahip çıkmak üzere göreve; siyasal iradeyi de Anayasa’nın 2. maddesinde açıkça tanımlandığı şekilde bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde hukuki tüm ilke ve kurallara uymaya davet ediyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmemiz mümkün değildir. Bizler; Barolar ve TÜBAKKOM olarak kadına yönelik şiddeti bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık olarak kabul eden İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırmaya yönelik Anayasa’ya aykırı bu girişime karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik bulduğumuz bu girişim karşısında toplumumuzun her kesimini bu mücadeleye destek vermeye ve dayanışmaya çağırıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Haber: Kübra Nur KOTAMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.