banner114
banner146

BERAT BAKAN’A  HAKSIZLIK YAPILDI

Trabzon’da iş dünyasının öncü isimleri arasında yer alan DKİB Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, TTB eski Meclis Başkanı Mehmet Cirav, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Ergan, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasını  ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın uyguladığı politikaların ne kadar doğru olduğunun gün yüzüne çıktığına dikkat çekti.

GÜRDOĞAN İSTİKRARIN SAĞLANMASI GEREKTİĞİNE İŞARET ETTİ

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, ekonomide istikrarın önemli olduğunu kaydederek, “Ben Ekonomi Bakanlarının ve Merkez Bankası Başkanlarının sıkça değişmesinin çok olumlu olduğunu düşünmüyorum. Bunun yanında Berat Albayrak’ın dediklerinin doğru çıktığı ortaya çıkıyor. Merkez Bankası Başkanı’yla beraber daha önce de yüksek faizi istememişti. Dolayısıyla Berat Albayrak’ın yaklaşımı doğru çıktı. Eğer bunun için alındıysa, yanlış yapılmıştır. Dolayısıyla bugün Berat Albayrak’ı günah keçisi ilan etmenin yanlışlığını görüyoruz. Demek ki burada ortada başka şeyler de var. Onlara bakmak lazım. Türkiye’nin istikrarını koruması anlamında daha istikrarlı olması lazım. Yüksek faizi kimse istemez. İş adamları yüksek faizi istemez. Dışarıdaki ihracatçılar ve ekonomideki güç ihracat odaklı üretim yapanlarda olur. Dolayısıyla üretim yapanların dışarıdaki firmalarla rekabet etmesi, para maliyetinin de hesap edilmesi lazım. Bizim rakiplerimizdeki faiz oranları çok yüksek değil, düşük. Dolayısıyla bu aynı zamanda cari açığı da düşünerek ihracatı artırma yolunda çok daha tutarlı, aynı zamanda faiz oranlarının da düşük olması gerekir. Onun için bu şekilde olmasıyla inşallah daha iyi şeyler olur.  Çok sık görev değişimin olması dışarıdan bakıldığında güven ortamının zedeleneceğini gösterir. Çünkü ülke ekonomide iç piyasadan daha çok dışarıya bağımlıdır.” ifadelerini kullandı.

ERGAN: “BERAT BEY’İN EKONOMİYE KATKISI OLDUĞUNU DÜŞÜNENLERDENİM”

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Ergan ise, Merkez Bankasında yaşanan görev değişiminin Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın politikalarının doğruluğunu ortaya koyması açısından önemli olduğunu kaydetti. Yaşanan değişimi değerlendiren Başkan Ergan, “Bu yaşananlar, Berat Bey’in politikalarındaki doğruluğu gösterir. Bu karar Cumhurbaşkanının tasarrufudur. Lakin Berat Bey haksızlığa uğramıştır. Çok fazla söyleyecek bir şey bulamıyorum ama faiz artışı bu memleket için hiçbir zaman hayır getirmemiştir. Ben Berat Bey’in ekonomiye o zor dönemlerde çok büyük katkısı olduğunu düşünenlerdenim. Bu covid döneminde enteresan fayda sağlamıştır. Piyasaya mali akışı sağlamıştır ve piyasaları rahatlatmıştır. Ben Berat Bey’in pandemi döneminde ülkeye önemli faydaları olduğunu ve sanayici ve iş adamları için birçok batağı da önlemiş olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

CİRAV: “BERAT BEY’İN HAKLILIĞI BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI”

Merkez Bankasında yaşanan değişimi değerlendiren Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis eski Başkanı Mehmet Cirav ise eski Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın uyguladığı akılcı politikalara işaret etti. Faiz artırımı ile pansuman tedbirlerin uygulanmasının hatalı olduğunu savunan Başkan Cirav, “Berat Bey’in politikası doğruydu. Bu yapılan iş yanlıştı. Şimdi herkes bir baz puan veya aynı olur diye beklerken biliyorsun bu adam 2 baz puan daha artırdı. Yani yüzde 2 daha artırdı. Faiz lobilerinin dümeninde bir durum idi bu. Cumhurbaşkanı çok hızlı bir şekilde müdahale etti. Tebrik etmek lazım. Tebrik demek hafif kalır. Doğru bir hamle yaptı. Bu soygun düzenini tekrar durdurdu.  Eğer bir ürün yoksa -doları bir ürün kabul edelim- bu ürünün fiyatı artar. Peki bu ürünün olması için ne yapmak lazım. Yüksek faiz vermek günü kurtarmak ama yarın iflastır. Ali Babacan yaptı. Sonunda ne oldu? Belli bir süre sonra 3-5-10 sene sonra bir daha sil baştan. Bizim yapmamız gereken şu: Bizim paramızın gerçek değeri neyse o olması lazım ve bizim rekabetçi olmamız lazım. Yani bizim her şeyi üretip dövizi getirmemiz lazım. İthalatı zimmen kısmamız lazım. Bunun başka bir formülü yok. Bizim petrolümüz filan yok. Çin mesela… Eskiden Amerika çok müdahale ederdi Çin’e ‘Paranın değerini artır’ diye. Çünkü parasının değeri düşük ama her şeyi üretiyor dünyaya satıyor. Kimse rekabet edemiyor onunla. Bizim böyle bir üretimin içine girmemiz gerekiyor. Yok dolar olmuş 8-9 lira çok önemli değil. Dolar ithalatçı ve ihracatçıya lazım. İthalat edilmesin, az edilsin, lüks araba gelmesin. Yani bu yanlış politikaydı, çok yanlıştı. Cumhurbaşkanı 2 ayda görevden aldı. Çok doğru bir iş yaptı. Berat Bey’in yolu doğru yoldu. Eğer Berat Bey iktidarda olduğu dönemde KGF’lerle insanlara katkı sağlamasaydı bu piyasanın yarısı batmıştı. Bizim paramız var. Bizim paramızın değeri neyse o olması lazım. Zorlamayla hiçbir şey olmaz. Bu zorlama, pansuman tedbir Erbakan Hoca’nın dediği gibi. Artır faizi, dövizi düşür ithalatı düşür. Böyle bir şey var mı! Berat Bey’in haklılığı bir kez daha ortaya çıktı.” değerlendirmelerinde bulundu.

ÇELEBİ: “YÜKSEK FAİZ SANAYİCİLERE BÜYÜK BİR DARFBEDİR”

Ağbal’ın görevden alınmasına yol açan yüksek faiz politikası hakkında değerlendirmelerde bulunan Arsin OSB Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi ise, “Yüksek faiz sanayicilerin belini kıran bir durumdur. Bu yüksek faizlerde hiçbir sanayici yatırımdan alacağı kredi ile yatırım yapmaktan kaçınır. Hiçbir kredi başvurusunda bulunmaz. Bundan sonra ki yatırımların gerileyeceğini düşünüyorum ama doğru mudur bunu yüksekteki insanlar daha iyi bilir. Biz buna bir şey diyemiyoruz. Ama şuan da gösteriyor ki bu yüksek faiz artık bundan sonraki yatırım yapmayı düşünen, özellikle kredi ile yatırım yapmayı isteyen sanayicilere büyük bir darbedir. Yatırım bundan sonra geriler, bu da işsizliğe yol açar. Yatırım yapılmayınca insanlar işçi çalıştırmaktan kaçar. Berat Bey bununla mücadele etti.” diye konuştu.  Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat albayrak’ın uyguladığı mali politikayı da yorumlayan Çelebi, “Berat Bey’in özellikle faizi aşağıda tutması önemli bir atılımdı. Doların yükselmesinden biz çok çekinmeyiz ama faizlerin yükselmesinden çekiniriz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.