banner114
banner146

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden en önemli olanı Trabzon Büyükşehir’in borcunun yarattığı tartışmaydı. TİSKİ hariç Trabzon’un borcunu 3 yılda 250 milyon liradan 512 milyon liraya çıkaran Büyükşehir Belediyesinin hesapları içerisinde satışı yapılan ve 150 milyon lira gelir elde edilen katlı otoparkla 25 milyon TL’ye satılan benzin istasyonu yok. Yani bunları da hesaba koyduğunuzda Büyükşehir 3 yılda Trabzon’un 250 milyon liralık borcunu 512 milyon liraya değil, 687 milyon liraya çıkardı. Bunun bir diğer ifadesi 687 milyon liradan 250 milyon lirayı çıktığınızda 3 yılda yapılan 437 milyon liralık borçtur. 437 milyon liralık borcu 3 yıla böldüğünüzde bir yılda yapılan borca ulaşırsınız. Yılda yapılan borç miktarı 145 milyon liradır. Buna büyük bir ilave yapmak istiyoruz. Bu borcun içinde TİSKİ yok. Yani TİSKİ’nin borcu henüz açıklanmadı.

Büyükşehirin borç konusunu neden bu kadar ayrıntılarıyla irdeledik. Şunun için: Çok çarpık bir borçlanma anlayışıyla karşı karşıyayız. Şimdi onu anlatalı. Büyükşehir Belediyesi, pazarlık usulüyle bugüne kadar 150 milyonun üzerinde mal ve hizmet satın aldı. İşler öylesine gizlilik içerisinde yürütülüyor ki şirketlerden harcanan paraları kimse bilmiyor. Ne yazık ki AK Partili belediye olunca Sayıştay da doğru dürüst denetlemiyor. Hal böyle olunca keyfi harcamanın arkası bir türlü gelmiyor. Biz yine konumuza dönelim. Yani Büyükşehirin absürt bulduğumuz borçlanma anlayışına. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz ay yine pazarlık usulüyle spor temalı 8 durak yaptırdı. Aynı zamanda inşaat mühendisi olan İYİ Partili Ortahisar Belediyesi Meclis Üyesi Berrin Erkuloğlu, tuttu bu duraklara fiyat araştırması yaptı. Büyükşehirin 8 durağı yaptırdığı 2 milyon 732 TL yerine 8 durağa 880 bin lira fiyat aldı. Ve ardından 1 milyon 850 bin liranın kime gittiğini sordu. Yalnız Erkuloğlu sormadı. Trabzon’da siyaset yapanlar da sordu. Bizim başkan Zorluoğlu bu sorulara bir meclis toplantısında bakın nasıl cevap verdi. “Fiyatı değil durakları konuşalım. Durakları herkes beğendi.” Ne vahim bir açıklama değil mi? Size göre böyle bir borçlanma anlayışı sınır tanır mı? İşte az önce bahsettiğimiz ve Trabzon’a sunulan 512 milyon TL’lik borçlanmanın anlayışı böyle. Bu para bizim. Bizden çok çocuklarımızın. Yani Murat Zorluoğlu, yalnız bizi değil, çocuklarımızı da borçlandırıyor. Üstelik az önce bütün çıplaklığıyla anlatmaya çalıştığımız absürt bir anlayışla.

                                    ***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri Yomra’da yapılmakta olan Türkiye’nin en büyük şampiyonluk anıtı.. Anıtın bir diğer özelliği ise 8. Şampiyonluk anıtı olması. Yani anıtta 2010-11 şampiyonluğumuz 7. şampiyonluk olarak yer alacak.

Trabzonspor’un şampiyonluk anıtı neden Yomra’da yapılıyor? Mesela Trabzon’un meydanında basit bir Trabzonspor figürü var. Onun yerine böylesi bir anıt yapılamaz mıydı? Şimdi bu hususu yorumlayalım. Bize göre yapılamazdı. Bunun iki nedeni var. Birincisi AK Partili bir belediye Trabzonspor’a 8. şampiyonluk anıtı dikemez. Hal böyle olunca bunun ancak CHP’li ya da İYİ Partili belediye dikebilirdi.  İkinci ise, Yomra Belediye Başkanı İBB Başkanı Erkem İmamoğlu ile olan iyi ilişkilerini de değerlendirerek gerçekten kalıcı bir iş başardı. Bu arada sürçü lisan ederek İmamoğlu’nun katkılarını ifşa ederek Fenerbahçe camiasıyla İmamoğlu’nu karşı karşıya getirse de Trabzonsporlular olarak bu mesele bizim uzağımızda. Biraz da Ekrem Bey’in sorunu. Fenerbahçe ile ilişkilerini bir Trabzonsporlu gibi dik duruş sergileyip sürdürebilseydi anıtın finansmanını gizli gizli halletmezdi. Hatta anıtı açmaya bile gelirdi.

Anıt konusu genelde Trabzon özelde ise günebakış ve 61 Medya’nın konusu oldu. Haberi ilk duyuran 61 medya, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın hedefine oturdu. Neyse ki tartışma uzun sürmeden sona erdi.

                                         ***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri ise Trabzon’un 5 yıldır gündeminde olan yeni bir turistik markamızın hayata geçmesiydi. Tünel Akvaryum sonunda Trabzon’a kazandırıldı. Ortahisar Belediyesinin vizyon projelerinden biri olan Tünel Akvaryum, Trabzon’un tarihi surlarının altında iki vadiyi birleştiren 200 metrelik bir tünel inşasıyla kuruldu. Özellikle turistik destinasyon açısından oldukça fakir olan Trabzon ve bölgemizin bu tür yerlere gerçekten ihtiyacı var. Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç’in o süreçte Trabzon Milletvekili olan Süleyman Soylu ile görüşerek oluşan süreç, ancak tamamlanabildi. Başkan Genç, Tünel Akvaryum açılışında yaptığı konuşmada Bakan Soylu’ya teşekkür etmeden geçemedi. Zaman zaman eleştiriler aldı, projeden vazgeçilmesi istendi. Ancak her seferinde Bakan Soylu, ‘Bu projeyi Trabzon’a mutlaka kazandırmalısın’ haberi gönderdi. Genç sonunda projeyi bitirdi. Projenin açılışını Trabzonspor’un şampiyon olduğu seneye denk getirdi. Trabzon’da hayatın bordo maviye döndüğü bu süreçte Tünel Akvaryum da bundan nasibini aldı. Başkan Genç, Afrika’nın Malawi Gölü’nden bordo mavi balık getirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.