banner114
banner146

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri, Trabzon’un en mega projelerinden biri olan Yatırım Adası’nın nihayet yatırım programına alınması için Ankara’ya gönderilmesiydi. günebakış gazetesini ziyaret eden Trabzon Ticaret Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, günebakış’ın Yatırım Adası’nın son durumuyla ilgili sorularını cevaplandırdı. Hacısalihoğlu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yatırım için başvurunun yapıldığını , istihdam sağlayacak olan yatırım adası endüstri bölgesi yatırımı için ödenek istendiğini kaydetti. Türkiye çapında stratejik öneme sahip olan Trabzon Yatırım Adası’nın Çin’den Hollanda’ya ve Güney Kore’ye pek çok ülke yatırımcılarının ilgi alanında olduğunu kaydeden Hacısalihoğlu, 2022 yılında yatırıma başlanacağından ümitli olduğunu sözlerine ekledi.

***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri ise, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yayınlanan Sayıştay raporuydu. Trabzon Büyükşehir Belediyesini denetleyen Sayıştay denetçileri Büyükşehir’i 8 ayrı madde ile uyardı. Hiç şüphesiz bunların en önemlilerinden birisi 60 saniyelik tanıtım videosunu 600 bin liraya ve yönetmeliklere aykırı biçimde yaptıran Büyükşehir’in uyarılmasıydı. Yine Büyükşehir’in yasaklı firmalara iş vermesi konusuydu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi acaba neden açık ihale yapmaktan kaçınıyor. Nitekim Sayıştay denetçisi bunu yakaladı ve yönetimi uyardı. Bir daha yapmamaları için söz aldı. Şimdi gelelim Büyükşehir’in oyununa. Kızlar Manastırının tanıtımı için bir yerlere doğrudan teminle iş verdi. Ancak tek kalemde 600 bin lira veremezdi. Parayı üç sefere böldü. Önce KDV hariç 96 bin liralık bir iş ardından yine KDV hariç 96 bin liralık ikinci bir iş verdi. Üçüncü kez bu defa 314 bin liralık doğrudan bir iş daha verdi aynı yere KDV dahil tek kalemde değil üç kalemde 600 bin lira para ödedi bu tanıtım videosu 150 bin liraya birinci sınıf yapılabilirdi.

Aslında büyükşehir belediyesi 3 yılda 100 milyon liraya yakın doğrudan temin yöntemiyle iş yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu işleri ne gariptir ki Sayıştay, ak partili belediye olduğu için üstün körü geçti. Üstelik Büyükşehir’in şirketleri galiba hiç denetlenmedi. Sadece Sayıştay, bu şekilde iki üç ihaleyi inceleyip ifşa etti. günebakış gazetesi Sayıştay’ ın bu yaklaşımını “Sayıştay üstünkörü mü geçti?” başlığı ile verdi. Bilindiği gibi Büyükşehir, şirket harcamalarını belediye meclisine bile götürmüyor nereye ne harcandığını kimse bilmiyor. Başkan Murat Zorluoğlu ise konuştuğunda ”BİZ ŞEFFAFIZ” diyor.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın Avrasya Üniversitesi’nin Yomra’da ki ikinci kampüsünü de kapatma girişimiydi. Yomra Belediye Başkanı seçildiğinden bu yana Yomra’da yaşanan üç büyük olayla hatırlanan Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, bu kez hukuka aykırı biçimde Avrasya’nın Kaşüstü’ndeki ikinci kampüsüne kafayı taktı. Bıyık Yomra’da üç büyük olayla hatırlanıyor Avrasya Üniversitesi’yle yaptığı kavgayla 2-Petrol istasyonu satışı kavgasıyla 3- Silahlı saldırı olayıyla. Tamamen kavgadan beslenen ve Trabzon gündemine bu kavgalarla gelen Bıyık’ın kampüs mühürleme eylemi hukuktan geri döndü. Trabzon İdare Mahkemesi Bıyık’ın üniversite mühürleme eylemi karşısında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Oy birliği ile alınan karar sonunda Yomra belediyesine savunması için 20 gün süre verildi. günebakış gazetesi gelişmeyi “Üniversite mühürleyen Bıyık’ a hukuk dur dedi “ başlığı ile verdi.

***

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi, belediye eski başkanı Hasan Melek’in başkan Murat Zorluoğlu’na yönelik eleştirilerini içeren basın toplantısıydı. Trabzon’da 1980-1984 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Hasan Melek, bir Trabzon sevdalısı olarak bu şehrin sorunlarına hiçbir zaman ilgisiz kalmadı. Nitekim bu duyarlılıktan ötürü Trabzon siyaset tarihinde ilk kez bir Belediye Başkanını açıktan eleştirdi.  Trabzon’da STK’ların, Kanat önderlerinin ve siyasilerin karşı çıkmasına rağmen… Bütün şehir bir yana… Zorluoğlu bir yana… Değirmendere’de dere yatağına terminal yapan Başkan Zorluoğlu’nu bu kez 95 yaşındaki eski Belediye Başkanı Hasan Melek eleştirdi. Melek, Değirmendere’nin her 45 yılda bir taştığını belgeleriyle hatırlatarak Zorluoğlunu bu yanlıştan daha önceleri döndürmeye çalıştığını ifade etti. Zorluoğlu’na mektup yazdığını kaydeden Melek, cevap alamayınca bu kez cumhurbaşkanına mektup yazdığını hatırlattı. Hayatının son basın toplantısını yaptığını ifade eden Melek, Zorluoğlu’na şu göndermeyi yaptı, “Sel olduğunda başkan sorumluluktan kaçamayacak” Dileriz Trabzon böyle bir şey yaşamaz. Dileriz Cenab-ı Allah birilerinin yanlışlarının bedellerini bize ve gelecek nesillerimize ödettirmez.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.