banner114
banner146
banner122

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri, en büyük geliri turizmden elde eden Trabzon’un bu sektörde adete çöküşüydü. Trabzon’da irili ufaklı 17 otelin satışı çıkmış olması kentin ana gündemine oturdu. 325 bin TL’den 35 milyon TL’ye kadar ve kentin 5 ilçesinde (Ortahisar, Çaykara, Yomra, Akçaabat ve Maçka) satışa çıkan otellere alıcı çıkması da hayli zor gözüküyor. Zira Trabzon Turizmi daha çok Arap turizminden besleniyor. Trabzon’da Türkiye’nin Orta Doğu ile ilişkilerine bağlı olarak turizm sektörünün yakın geleceği de pek aydınlık görünmüyor.

Turizme dayalı kent ekonomisi dibe vururken, Turizm Bakanlığı hala rapor peşinde. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Başkanı Volkan Kantarcı, tüm bölgeler olarak turizm değerlendirmeleri yaptıklarını ve çıkarılacak raporların bakanlığa sunulacağını açıkladı. Turizm Bakanlığı’nın da bu raporları değerlendirip neler yapacağına karar vermesi bekleniyor. Bunun anlamı da “Bağdat harap olduktan sonra” çare aranıyor! Öyle görünüyor ki, yurt çapında pandemiden olumsuz yönde en fazla etkilenen şehirlerden biri Trabzon olacak.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi asgari ücret artışının yansımalarıydı. Asgari ücretin brüt 2 bin 943 TL’den (net 2 bin 325) 3 bin 577 TL’ye (net 2 bin 825) yükseltilmesi işçiler açısından ‘İdare eder’ bulunsa bile, işveren açısından çok olumlu karşılanmadı. Zira, işçiye net 500 TL veren hükümet kendisi içinde 300 TL zam yaptı.Yani bu pandemi döneminde işverene net olarak işçi başına 800 TL ek bir yük getirildi. Konuyu STK’ların yanı sıra Trabzon’da en fazla işçi çalıştıran Gündoğdu Mobilya Firmasının Sahibi Aydın Gündoğdu’ya sorduk. Gündoğdu, “Devletin bu tavrı bize göre doğru değil, işçiye verdiği 500 TL’lik zam anlaşılabilir. Ancak kendisi de 300 TL alıyor. Hiç olmazsa kendi aldığından feragat edebilir. Aksi takdirde, bugün ki şartlarda Türkiye’de hiçbir işveren bu zammı kaldıramaz. Korkarız işsizlik önümüzdeki aylarda yüzde20’lerin üzerine çıkar” dedi. Trabzon’da çalıştırdığı bin 400 civarındaki işçiyle en fazla istihdam sağlayan iş adamı Aydın Gündoğdu’nun feryadı doğru okunmalı. Aylık ortalama bir milyon TL’yi aşkın külfeti kaldırmak bu süreçte çok kolay değil. Dolayısıyla iş insanları ilk etapta maliyetten kurtulmak için işçi çıkarma yoluna gidecektir. Ne yazık ki, hükümet bu gerçeği hala görememiştir.

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri de İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli’nin düzenlediği basın toplantısının AK Parti çevrelerinde büyük yankı uyandırmasıydı. Gerek AK Parti’yi gerekse Büyükşehir Belediyesini eleştiren ve Büyükşehir’in 20 ayı aşan süreçte kentin beklentilerine cevap veremediğini kaydeden Kuvvetli, “Büyükşehir’e ortak akıl gerekli” dedi.

Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi’ni kazanan AK Parti’nin rakibi olmasına rağmen, İYİ Parti bugüne kadar Büyükşehir’e karşı ciddi hiçbir muhalefet oluşturmadı. Muhalefet yapılmaması, İYİ Parti çevrelerinde il başkanıyla büyükşehir belediye başkanını aynı ilçeden olmasına bağlanırken, büyükşehirde tutarlı ve ciddi muhalefet yapan iyi Partili Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’nun da tasfiye edilmesi bu iddiayı güçlendirdi. Büyükşehir karşısında tam 21 ay sessiz kalan İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, 21 ay sonra düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir’in hiçbir projesini ve vaadini yerine getirmediğini söyledi. Kuvvetli, “16 yeni otopark yapılacağı, Kanuni Bulvarı’nın 2020 yılı sonunda tamamlanacağı sözü verilmişti. Kanuni Bulvarı geldi Boztepe’ye saplandı” dedi. Büyükşehir’in ürettiği tek proje olan terminal yerinin yanlışlığına da vurgu yapan Kuvvetli, özellikle trafiği rahatlatacak hiçbir adım atılmadığını sözlerine ekledi. Kuvvetli, bütün bunların ötesinde Büyükşehir’in ortak akılla yönetilmediğini ve kentin önemli sorunlarını çözmekten uzak bir anlayışla yönetildiğinin altını çizdi.

İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli’nin AK Parti’yi ve Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiren bu çıkışına AK Parti Milletvekilleri Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu’ndan geldi. Zaten diğer iki milletvekili Muhammet Balta ve Adnan Günnar hemen tüm sorunlarda olduğu gibi, bu konuda da sessiz kaldılar. Her iki milletvekili için üçüncü dönem olması (Son dönemleri) kayıtsız kalmalarına sebep olarak gösteriliyor.

Kuvvetli’ye tepki gösteren milletvekili Salih Cora 61 proje eleştirilerine ilginç bir yorum getirdi. 61 projenin Trabzon için vizyon olduğunu ve süreyle kaim olmadığını kaydeden Cora,, “Bunların tamamlanmasının 5 yada 10 yıla sığdırılması gibi bir hedef yoktur. Çok büyük bölümü tamamlanmıştır ve tamamı yapılacaktır” yorumunda bulundu. Cora AK Parti hükümetinin Trabzon’a 35 milyarın üzerinden bir yatırım yaptığını hatırlatarak, “Yaptıklarımız hafızanıza sığmaz” dedi ve ulaştırma sağlık, alt yapı, eğitim, kentsel dönüşüm, spor,  OSB yatırımlarından bazılarını sıraladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.