banner114

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddelerinden biri dışarıdaki çay üreticisinin çayını toplaması için bölgeye gelip gelemeyeceği konusuydu. Rize kamuoyu ve STK’ları en başından beri dışarıdaki yaklaşık 80 bin civarındaki Rizeli üreticinin bu süreçte kente gelmesine sıcak bakmadı. Bunun da ötesinde net tavır aldı.

Trabzon ise gerek STK’lar ve gerekse siyasi dinamikleri ile dışarıdaki üreticisinin gelmesinden yana tavır aldı. Ancak bütün bu tartışmalar dün ortaya çıkan eğilimle son buldu. Bölgenin tamamına  sadece 10 bine yakın üretici gelebilecek. Bu üreticiler daha önceki yılarda çayını toplamaya gelen üreticiler. Buradan da anlıyoruz ki; geçtiğimiz yıların analizi yapılarak çayı için bölgeye gelen, çayını önemseyen, üreticiler belirlenmiş ve onlara izin verilecek. Bunun dışındaki üreticiler çaylarını toplamak için gelemeyecek. Ancak bütün bunlara rağmen bir büyük huzursuzluğun yaşanması muhtemel görünüyor.

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri ise Arsin Belediyesi eski Başkanı Erdem Şen tarafından Arsin Sahili’ne yaptırılan ve ilçenin sembolü haline gelen seyir terası… Kimileri buna “kırmızı köprü” diyor. Arsinli seyir terasını beğendi ve sembolü haline getirdi. Ancak beğenmeyenler de var. Bunlardan biri de Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın eşi Sevcan Zorluoğlu.

Sevcan Hanım’ın Arsin’deki seyir terasını niçin beğenmediğini ya da eşinin ifadesiyle seyir terasına neden kızdığını bilmiyoruz. Aslında açıklasa belki de doğru şeyler söyleyecek. Biz olayın bu noktasında değiliz.

Arsin Belediyesi Başkanı Muhammet Sait Gürsoy tarafından (nedendir bilinmez) tartışmaya açılan seyir terası Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun önüne getirilecekmiş. Ancak Zorluoğlu kararını çoktan vermiş!.. Başkan Gürsoy’a gönderdiği mesajda , “Sait Başkan buna bizim Hanım da çok kızıyor. Bunu halkımıza bir soralım” demiş. Gürsoy’un cevabı gecikmemiş: “Tamam Başkanım, anket başlattık. Aman yenge kızmasın”

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri de işte bu trajik muhabbetti. Artık belediyenin işlerine yengenin de karıştığı ya da yengenin fikrinin başkanlara iletildiği bir yönetim sürecine girmiş oluyoruz!.. Bu arada Başkan Sait Gürsoy’un anket sonucunu bir an evvel açıklamasını da bekliyoruz.

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir tanesi de Ayasofya bahçesinin yeniden düzenlenecek olması…

Şehrin üzerinde uzlaşma sağladığı bu konuyu (uzlaşma sağlanmış olmasını) gerçekten önemsiyoruz. Önce CHP Milletvekili Ahmet Kaya bizzat yerine giderek ortaya çıkan rezaleti kamuoyuyla paylaştı. Ardından AK Parti Trabzon milletvekillerinin tamamı Kaya’yı haklı buldu. Ayasofya bahçesinin peyzaj düzenlemesi yanlıştı. Konu Vakıflar Genel Müdürlüğüne iletildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü mevcut çalışmayı durdurarak yeni bir düzenleme yapılacağının haberini verdi. Son olarak diyoruz ki yeni peyzaj çalışması kamuoyunun da bilgisine sunulsun.  Konu yeniden tartışma konusu olmasın.

Geçtiğimiz haftanın bizi sevindiren gündem maddelerinden bir diğeri ise günebakış gazetesinin 20. yılına ulaşmasıydı. Doğu Karadeniz’in vizyonu anlayışıyla hareket eden ve özgün gazeteciliğini sürdüren günebakış gazetesi, tam 20 yıldır yayında. İlkeli yayıncılığı esas alan, özgürlükçü yaklaşımı, demokrasi, insan hak ve hürriyetlerini savunan yapısı ile günebakış gerçekten bölgenin hem vizyonu hem vicdanı. Günebakış olarak salgın sürecinden dolayı hiçbir etkinlik yapamadık. Sadece gurur duyan bir hissiyatla 20. yılımızı çalışıyoruz. Bu çerçevede günebakış’ın hissiyatını paylaşan… Kah çiçek göndererek, kah mesaj yoluyla ve telefonla hissiyatımızı paylaşan okurlarımıza yürekten teşekkürü borç biliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.