banner114

Demir yolu ve Trabzon’a ihanet

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden biri Makine Mühendisleri Odasının Genel Kurulunda gündeme gelen demir yolu konusuydu. Demir Yolu Platformu Sözcüsü ve Makine Mühendisleri Odası eski Başkanı Şaban Bülbül, Trabzon’da Erzincan- Trabzon Demir Yolunu engellemek için Samsun- Sarp Demir Yoluna çanak tutan STK’lar olduğunu iddia ederek bunları ihanetle suçladı. Bülbül, Samsun- Sarp Demir Yolu diye bir çalışmanın olmadığını ve Erzincan Demir Yolu olmadan bu fikri savunanların Trabzon’un önünü kesmek istediğini kaydetti. Bülbül, “Bizimle uğraşanlar var. Bunlar bölgenin kalkınmasında sen-ben kavgasına girenler. Bu kavga 1886 yılında başladı ve halen sürüyor.” dedi. Haber günebakış gazetesinde “Trabzon’a ihanet edenler var” başlığı adı altında yer aldı.

Mülteci kadınlar için muhteşem proje

Trabzon Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Göç İdaresi ve Trabzon Üniversitesi göçmen kadınlar için muhteşem bir proje geliştirdi. Projeyi Trabzon Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt yönetecek. 3 yıl sürecek ve 5 milyon avroluk proje muhtevasında göçmen kadınlarla Trabzonlu kadınlar ortak çalışma yürütecek. Projeye Avrupa’nın 3 ülkesi de dâhil oldu. Almanya, İtalya ve Malta projenin diğer ortakları. Ahmet Kurt, projeyle göçmen kadınların başarılı oldukları alanlarda Trabzonlu kadınlarla birlikte çalışacaklarını söyledi. Toplam 18 ayrı dalda çalışma yapılacak ve herkes uygun olduğu alan ile eşleşecek. TL karşılığı 35 milyon TL olan proje haberi günebakış’ta “Mülteci kadınlar için proje üretildi. 5 milyon Avro” başlığı adı altında yer aldı.

Dolmuş dönüşümünde 17+1’den vazgeçildi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Şoförler Odasının uzun süredir yürüttüğü dolmuş dönüşüm sisteminde A şıkkı olarak nitelendirilen 17+1 sisteminden vazgeçildi. Şoförler Odasının ürettiği proje şoför esnafında kabul görmedi. Durak başkanları öncülüğünde toplanan yüzlerce şoför, belediye önünde başkanla görüşmek istedi. Başkanla görüşen durak başkanları 17+1’den vazgeçilmesini sağladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise sayının önemli olmadığını belirterek, “Konforlu, modern, engellilerin ulaşabildiği ve denetlenebilir bir sistem düşünüyoruz. Bu hafta ortasında bir karar vereceğiz.” dedi.

Şoförler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta, hayal projesi olan dönüşüm sisteminde büyük bir vurgun yedi. Rakiplerinin ön aldığı ve 17+1’i rafa kaldırdığı ortamda gündeme bu kez 12+1 sistemi geldi. Ancak bazı durakların 17+1’i kabul ettiği ayrıca Büyükşehir Belediyesiyle Şoförler Odasının anlaşarak oluşturacakları 3 yeni durakta yine 17+1’i hayata geçirecekleri öğrenildi. Dolmuş sistemindeki dönüşüm tartışması günebakış’a “17+1 sisteminden vazgeçildi” başlığıyla yer aldı.

Başkan Abdioğlu yerel yönetimleri uyardı

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi Harita Mühendisleri Odası Başkanı Adem Abdioğlu’nun yaptığı açıklamaydı. Abdioğlu, Trabzon’da gayrimenkul üzerinden kara para aklandığını belirterek gayrimenkul değer haritalarının acilen hazırlanması gerektiğini söyledi. Abdioğlu, “Yerel yönetimlerin arsa ve arazi idari sistemlerini ya da kent bilgi sistemlerini hızlı şekilde üreterek taşınmaz değerlerini güncellemeleri gerekiyor. Zira, belediyelerin mevcut rayiç değerleri kara paranın önünü açıyor. Örnek verilirse Trabzon’da bir taşınmazın değeri 3 milyon lira ise 6 milyon liradan satış gösterilerek kara para aklanabiliyor.” dedi. Haber günebakış’ta “Gayrimenkul üzerinden kara para aklanıyor” başlığı altında yer aldı.

Bakan Varank, 12 milyon liralık proje için mi Trabzon’a geldi?

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Trabzon ziyareti ve Trabzon için ön gördüğü 5 yeni projenin tanıtımıydı. Bakan Varank, Trabzon’da “Cazibe Merkezleri Sosyal Gelişmeyi Destekleme” imza programına katıldı. Varank, Cazibe Merkezleri Sosyal Gelişmeyi Destekleme programına Trabzon’u aldıklarını belirttikten sonra 12 milyon liralık 5 projeyi başlattıklarını söyledi. Bu projeler, KTÜ İlaç Teknoloji Merkezinin kapasitesinin güçlendirilmesi, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kuyumculuk ve Tasarım Merkezi kurulması. Arsin OSB’ye yeni enerji nakil hattı kurulması. Değirmendere’deki sanayi sitelerinin şehir dışına taşınmasının projelendirilmesi ve Trabzon’a Sporcu Performansını Geliştirme Merkezi kurulması.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının topu topu 12 milyon liralık 5 projesi Trabzon için aslında önemsense bile bir yatırım değil. Projelerin sosyal alanla ilgili olması önemsense ile 12 milyon üzerinden böyle şatafatlı programlar yapmak bize göre Trabzon’ yakışmıyor. Yukarıdaki bir habere yer verdik. Göçmen kadınların eğitimi projesi haberine. 35 milyon liralık proje… Bu projeden iddia ediyoruz şehrin yüzde 90’ının haberi yok. Tanıtım için tören bile yapılmadı ama 12 milyonluk proje için acayip törenler yapıldı. Eskiden Trabzon, 100 milyon liralık yatırımın altına pek tören yapmıyordu. Çıta gerçekten bu kadar mı düştü?

Oktay Saral FETÖ’ye sığmaz

Geçtiğimiz hafta gündemin bir diğer maddesi de Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Oktay Saral’a yönelik CHP’nin mesnetsiz iftirasıydı. Oktay Saral, 2012 yılında bir mesaj atmışmış, bu mesaja bakılırsa Oktay Saral FETÖ’cüymüş falan filan… CHP’nin aradığı ve sorguladığı siyaset ayağı böyle bir şey.

Oktay Saral, daha çocukluk yıllarında (lise yıllarında) Of’ta merhum Ali Soylu’nun dizleri dibinde yetişen ve Refah Partisinin gençlik kolları bir yana MGV’de öne çıkan bir isim… Yani, yetişme ocağı Milli Görüş ocağı.. Askerliğinin hemen ardından yine merhum Ali Soylu’nun büyük gayretleriyle Of Belediye Başkanlığına seçildi. O kadar keskin Milli Görüşcü’ydi ki… Recep Tayyip Erdoğan’la yakınlığı üniversite yıllarına dayanmasına rağmen AK Parti’ye geçmedi. Fazilet Partisinden seçildiği Of Belediye Başkanlığında 2012 yılına kadar devam etti. Daha sonraları AK Parti’ye katıldı. Bir dönem de AK Parti’den belediye başkanı seçildikten sonra yine AK Parti’den İstanbul Milletvekili oldu. CHP’nin bilmediği bir sosyoloji var. Milli Görüş geleneğinden yetişen ve bilincini Milli Görüş’ten alan hiçbir birey FETÖ’cü olmaz. Ancak sonradan Milli Görüşçü olan bir birey FETÖ’cü olabilir. Çıkarı için FETÖ ile yol alabilir. Ama ruh kökünde Milli Görüş düşüncesi yatan ve çekirdekten yetişen hiçbir bireyden FETÖ’cü olmaz. Bizim tanıdığımız Oktay Saral bunlardan biridir. Haber günebakış’ta “Saral’a bile iftira attılar” başlığı altında yer aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108