banner114

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddelerinden biri bazı sağlıkçıların ısrarla karşı çıktığı Şehir Hastaneleri gerçeğine, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi’nin sahip çıkmasıydı. Şehir Hastanesine Trabzon’un ihtiyacından öte hastanenin şehir için elzem olduğunun altını çizerek sahip çıkan Türedi, “Trabzon’da bir ‘Bütün Hastane’ eksikliği söz konusudur. En büyük hastane benim hastanem olmasına rağmen çok bölüm bende bile yok. Bu durum bu çağda ciddi bir sorundur ve bu sorun ancak Şehir Hastanesiyle çözülür.” dedi. Haber günebakış’ta; “Şehir Hastanesi sorunları çözecek” başlığıyla yer aldı.

***

Geçtiğimiz haftanın gündemlerinden bir diğeri de Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılı bütçe görüşmeleriydi. Büyükşehir Belediyesinin bütçesi 823 Milyon lira olarak açıklanırken, hangi kaynaklardan elde edileceği ve bütçe ayrıntıları verilmedi. Öte yandan bütçe görüşmeleri sırasında gündeme Trabzon’da dolmuş sorunu geldi. Aslında Trabzon’un dolmuş sorunu değil, trafik sorunu var. Ancak Başkan Zorluoğlu, trafik sorununun dolmuş sorunuyla çözüleceğini düşünerek meclise bu bağlamda üç öneri getirdi. Birincisi; dolmuşların yenilenerek devam etmesi, ikincisi; yolcu sayısı 12+1 üzeri dolmuşlar. Üçüncüsü;  yolcu sayısı 16+1 üzeri dolmuşlar.

Dolmuş sorunlarının gündeme geldiği ortamda bile güzergâhlar ve dolmuşların nerelerde depolanacağının belirlenmemesi, trafik sorununa hala bir çözüm düşünülmediğini ortaya koydu. Başkan Zorluoğlu bize göre trafik sorununu çözme iradesi gösteremiyor. Haber günebakış’ta; “Üç sistemden biriyle çözülecek” başlığı altında verildi.

***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri ise yaylalardaki yıkım gerçeği idi. 2018 yılı birinci ayından itibaren yaylalardaki yapılaşma kaçak yapıya girerken, Trabzon Valiliği düğmeye basarak işe Düzköy Yaylası’ndan işe başladı. Vatandaşın tepki göstermesi ya da direnmesi sonuç vermedi. Valilik yıkımlara devam edeceğini belirtti. Yıkımlarla beraber garip olan bir durum gözlendi...

Yıkım gerçeği karşısında dahi muhalefet, çoğu işgal edilmiş yaylaları bu haliyle bile kurtaracak bu adıma destek vermedi. Gerek CHP ve gerekse İYİ Parti, Valiliğin yıkım kararlarını eleştirerek devletin yaylasına ya da kamunun malı sayılan alanlara kaçak bina yapan kişileri savundu. Savunurken de “O kaçak binalar yapılırken neden müdahale etmediniz?” sorusunu yönelttiler. Bir gecede yapılan ve mantar gibi yerden türeyen binaların yapımını engellemek ne kadar mümkünse!.. Haber günebakış’ta; “Yıkım Gerginliği” olarak manşetten verildi.

***

Geçtiğimiz haftanın gündem maddelerinden bir diğeri de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün Maraş’ta bir Pazar yerinde karşılaştığı Trabzonlu bir kadına söylediği, “Biliyor musun? Trabzonluları biz Müslüman yaptık.” sözleriydi. Bu ayıplı sözler büyük tepki topladı. Trabzon denince akıllarına hep Pontus Rum İmparatorluğunu getiren ve Trabzon’u ya ırksal ya da dinsel motiflerle tarif etmek isteyen çarpık kafalar… Trabzon’la birlikte, Trabzon insanını mahkûm etmek isteyen bu kafa, aslında Trabzon’un manevi büyüklüğünü çekemeyen bir anlayışın tezahürü... Trabzon markası karşısında kıskançlık hisseden, Türkiye çapındaki Trabzon imajı karşısında kendi kentinin ezikliğini kabullenemeyen bir kafanın fütursuzca yaklaşımı... Trabzon insanı Milli Mücadele yıllarında Maraş’ın kahramanlığına Antep’in gaziliğine, Urfa’nın şan ve şerefine, İzmir’in efeliğine hep alkış tutmuş ve gurur duymuştur. Ama onlar Trabzon markası karşısında gizli bir kıskançlık sergileyen tutum içindeler. Trabzon bir fetih kenti ve 1461’de Fatih tarafından fetih edildiğinde Müslüman bir tebaaya emanet edildi. Maraş’tan Trabzon’a irşat ehli üç kardeşin geldiği doğrudur. Lakin bu üç kardeş Bayburt üzerinden sadece Çaykara- Of vadisine yerleşti. Bu yolculuk fetihten yarım asır sonra gerçekleşti. Bu gerçek Trabzon’un bir bölgesine yerleşen üç Maraşlı kardeşin bütün kenti irşat ettiği anlamına gelmez. Evet, Maraşlı üç irşat ehlinin Trabzon’un bir bölgesine çok büyük manevi katkıları oldu. Trabzon, onları bugün sevgiyle, saygıyla ve minnetle yâd ediyor. Trabzon’un bu sevgisini, ‘Trabzon’u biz Müslüman yaptık’ diye çarpıtmak ve manevi bir üstünlük malzemesi yapmak ayıptır ve densizliktir. Neyse ki, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Güngör hatasını anlamış hemen özür dilemiş ve konu kapanmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.