banner114
banner146

Cemiyet demek insanların belli bir amaç için bir araya gelerek oluşturdukları topluluk demektir. Cemiyetleri topluluk olarak görenler yanılırlar. Çünkü cemiyetlerde belli bir amaç vardır. Bir araya gelmenin bir gayesi vardır. Bu bazen bir dergi olur, bazen sosyal faaliyetler olur, bazen de mesleki dayanışmanın getirdiği bir çalışmanın gereği olur. Hele de gönlümüzü işin içerisine katarsak daha da güzelleşir her şey. Bozkırlar gül olur. Ancak insanın olduğu her yerde bu tarz yararlı oluşumları kendi arzu ve isteklerine kendi emellerine âlet edenler de olacaktır. Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti bunlardan bir tanesi. Cemiyetimizin kurucusu Merhum Hikmet Aksoy abimize Allah'tan rahmet diliyorum. Büyükliman Gazeteciler Cemiyetini kurmuş kalemiyle, düşünceleriyle güzide bir yer edinmiştir. Ancak vefatından sonra maalesef birleştirmesi gereken, bütünleştirici rolü olması gereken cemiyetimiz bu anlayışın uzağında kalmıştır. Öyle ki Hikmet abimizin cemiyette bir fotoğrafı dahi bulunmaması içler acısıdır. Liyakat sahibi olmayanların cemiyetlerde kendilerine rol biçmesi de şaşırtıcı. Liyakatli arkadaşlarımızın, cemiyetlerin ruhuna aykırı bir şekilde cemiyetlerden uzakta bırakılması da tuhaf. Hangi meslek grubu olursa olsun bir dayanışma içerisinde olursa, mesleki onurlarını mali ve sosyal pozisyonlarını korurlar. Ancak kendileri gibi düşünmeyenleri dışlayanlar, başka platformlarda da insana saygıdan bahsederler. Anlayacağınız bir garip oluşum. Bizler hayatımızın belli dönemlerinde muhakkak adâletten ve liyakatten dem vururuz. Ancak mesele kendimiz olunca taraflı oluruz. İnsan en iyi dışarıdan görülür. İnsanın kendisini en iyi başkaları değerlendirir. Ancak ideolojik saplantılarını,  menfaatlerini bir kenara bırakarak değerlendirme yapabilenler, kıymetli insanlardır. Hiçbir cemiyet ya da dernek ya da spor kulübü veya siyasî parti kimsenin malı değildir. Kurucularını hürmetle anan, herkese kapısı açık, şahsi menfaatlere alet edilmeyen sivil toplum örgütleri kıymetlidir ancak. Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti basın kartına sahip, mesleki yeterliliğe sahip herkese açıktır. Cemiyetin kurucusu merhum Hikmet Aksoy abimiz sanatıyla, fikriye var olmuştur. İnsanlara tepeden bakmayan, herkesle birkaç kelâmı olan bir sanatçı. Ancak şimdilerde Büyükliman Gazeteciler Cemiyetinden güç devşiren, mevcut zemine yakınlıkla kendine değer atfetmeye çalışan, liyakat sahibi olmayan kendini gazeteci olarak lanse eden zatları da görebilmek mümkün.

Sevgili dostlar,

         Ahlâk ve gönül her cümlenin her oluşumun önüdür. İnsan kendi nefsine tapınmaktadır. Hiç bir insan diğerini ne olursa olsun ötekileştiremez. Biz kardeşiz cümlesi çok sık tekrarlanmalı. Ancak hâlâ insanları ötekileştirilen, ideolojik saplantıları olan, mesleki şartlara haiz olmayan gazeteci olma arzusunda olan, zihniyet fukaralarını da görmek mümkün. Haber metinlerinde doğrudan ziyade suya sabuna dokunmayan işini değil ilişkilerini düşünen hesap makinesi gibi ortalıkta gezinenler bizleri umut etmekten alıkoymayacaktır. Doğru haber peşinde koşan gördüğünü yazan kimseye yaranma çabası içerisinde olmayan liyakatli gazetecilere de selam olsun. Ancak basın kartı olanlara da ayrıca selam etmek gerek. Gazeteci kimsenin adamı değildir olmamalıdır. Gazeteci haberi araştırmadan yayımlamaz. Gazeteci görevini layıkıyla yapar. Hiçbir iktidarın adamı da değildir. "Türkiye'de bahsettiğiniz gazeteciler çok az" dediğinizi duyar gibiyim. Lâkin kalan sağlara sahip çıkabilmeliyiz derim ben de. İlkeli olanlara menfaat peşinde konuşmayanlara da maalesef toplum sahip çıkmıyor. Bir yazıyla hiçbir şeyi değiştiremeyeceğimi ben de biliyorum. Ama düşündüğümü kırmadan dökmeden söyleme özgürlüğüne sahibim. Gazeteci halkın sesi olabilmeli. Gazeteci belli insanlardan nemalanmak yerine halkın haber alma özgürlüğünü koruyabilmeli. Kimse zihinleri ve kalemleri tek renge boyayamaz. Farklı bakışlar ve duruşlar renktir, çeşitliliktir. Umarım bir gün liyakat sahibi olmayan klavye yazarları sadece kendi hesaplarına döner, cemiyetlerden temizlenirler. Son söz şu ki; insani değerler ve fazilet her şeyin üstündedir. Sağlıcakla kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.