banner114

Günümüz yazarları benzetmeyi, kopyalamayı geçmiş yazarlardan daha çok yapıyorlar. Ve sanırım günümüzde hiçbir eser bizim değildir.

Çünkü başkalarının düşünce, fikir ve yazılarına çok kolay ulaşıp hemen kendimize mal etmeyi başarıyoruz. Böylece sosyal ortamda paylaşan kopyacı, imkan bulup kitap yapan yazar olarak tanımlanıyor. Oysa o yazar diyemediğimiz nice sosyal medya kullanıcısı. Günlük yazdığı üç beş satır ya da bir sayfa yazıp içinden aldığımız birkaç cümle üzerine eklediğimiz yazılar bizim mi? Elbette hayır, yazar bakının, yaşamın, cümleciğin, dünyanın ufkunu açan, analizini yapandır.

Gerçekten biz yazar mıyız o zaman? Bir de şiirlerimiz şairlerimiz var pek mahir pek usta görünen. Onlar günümüzden ziyade geçmişte Osmanlıca, Farsça, Arapça yazılan şiirleri alıp bir güzel düzenleyip Türkçeye çevirerek kendilerine mal ediyorlar.  Oh ne güzel ne usta şairler.

Okurken öyle hisli öyle uzaklara getiren şiirler. Bir de kelimeleri ustaca kullanıp aşkın, sevdanın, yaşamın, serzenişin, şikâyetin tam da kendisi. Tabiri caizse her satırı bir atasözü, bir atasözünü anlatmak için en az bir sayfa yazmak gerek. Bir de her satırı atasözü gibi mukim olan şiirleri bırakın kopyalamayı. Anlamlandırmak, Türkçeye çevirmek bile zordur değerince.

Oysa o kopyacı, düzeltmeciler işin kolayını bulmuş. Bir senden, bir ondan, bir gıdım da bundan alıp sıralayıp yazılan şiirler. Ya da tamamen günümüz diline çevrilip yazılan mısralar.

Düşünce, hikaye ve roman gibi düz yazıların ana temasını yakalayıp başka zaman ve başka mekanlardan anlatarak sunanlar da yazar. Kendi yorumunu, tasvirini katmadan olduğu gibi düz bakı ile yineleyen kalemler.

Derken her biri yazar ve şairdir günümüzde. Her birinin günlük köşesi, gazetesi ve yüzlerce binlerce kişiye ulaşan kalemler yazar sayılmaktadır. İster kabul edin ister kabul etmeyin sosyal medyada herkes yazar, şair olmuş. Ve bizde o kalemlere şahsen saygı duyuyoruz.

Fakat yarın ne olacak sorusuna geldiğimizde. Şapkamızı önümüze alıp düşünmeden bu soruya cevap verirsek değişen bir şey olmaz. En önemlisi de anlaşılan hiçbir şey olmaz. Kalem dünü, bu günü ve yarını mukim kılar. Birde kitaplaşır yani basım evinden geçip kağıtlarla buluşursa kalır zamana kavi.

Kavi dedik yani sağlam kalır dedik. Peki o zaman her yazdığımızı kağıtla buluşturursak iş tamam nerden almış olsak olalım bizim olmuştur diyebilir miyiz?

Hayır asla o bizim ileride görmesek de tanıyanların göreceği ve dillerine, anlatımlarına, tanıtımlarına belki de eğitimlerine pelesenk edecekleri bir malzeme olacaktır. Sevenimizi mahcup kılacak, tanıdıklarımızı bizi tanımaz kılacaktır.

Değer mi ? bence değmez. Bana göre olsa da olmasa da. Olması için en büyük gayret ve eğitimleri, tecrübeleri, araştırmaları yaparak EN olması için gayret göstererek yapmalıyız. O zaman olsa da olmasa da bizim olacak. Ancak ve ancak bizi anlatacaktır.

Dileyen okuyup bizi anlayacak ve anlatacak. Dileyen ise noksanlarımızı görüp kendini tamamlayacaktır. Belki kendini tamamlarken eleştirecek fakat bir gün diyecek ki ben olduysam onun noksanlarını tamamlamaktan oldum. Bu dahi oda bir yazardı, şairdi demeye yetmez mi?

Günümüz edebiyatı müthiş bir yarışın içinde. Üretim fazla kalite düşük. Kalite düşük olunca rekabet sadece üretim noktasında. Oysa yazmakta, edebiyatta rekabet kalitede olmalı ki sonuç daha EN, en iyi EN ve daha güçlü EN olmalıdır.

Çıkarılan eser yazarı ile dahi haşır neşir olmadan okuyucunun önüne çıkarılıyor. Böylece ham bir eser ortaya çıkıyor. Okuyucuyu sıkan, ne oldu neydi diyerek geri dönmeye sebep olan ve anlaşılmayan eserler ortaya çıkıyor.

Böylece ne yazar kazanıyor ne de okuyucu tatmin oluyor. Yazarım diyenlerde bir kargaşa içinde, olumsuz yarış içinde detayın toplama eserler.

Selam saygı ve sağlık ile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.