banner114

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon sevgisini bilen ve takip eden gazetecilerden biriyiz. Trabzon’a karşı ne kadar pozitif ayrımcılık yaptığını… Trabzon kimlikli bürokratlar ve siyasetçilerle ne denli güvenli çalıştığını sanırız bütün Trabzon biliyor. (Yalnızca Sn. Erdoğan Bayraktar’ı hariç tutuyoruz) Diğer bölgelerin siyasetçi ve bürokratlarının ‘Trabzon’ ismine yönelik Cumhurbaşkanı’nın bu pozitif yaklaşımlardan nasıl rahatsız olduklarını da izliyoruz. “AK Parti’de bir yere gelmek için Trabzonlu olmak lazım” serzenişine çok yerde tanıklık ettik. Elbette ki bu pozitif ayrımcılık sadece Trabzon için değil… Rize, Gümüşhane ve Giresun’u da buna ilave edebiliriz. Erdoğan iki eşitten birini tercih edecekse bölgemizden tercih ettiğini bürokrasideki yapılanmadan gözlemliyoruz.

Erdoğan’ın Trabzon’a bu bakışının karşılığını Trabzon bu güne kadar verdi mi? Kimine göre evet!.. Kimine göre hayır!.. Biz ‘Hayır’ diyenlerin yanındayız. Zira gerek genel seçimler gerekse yerel seçimlerde Trabzon sonuçlarını Ordu-Samsun ile mukayese etmemeliyiz. Trabzon’u oy oranında geçen Maraş, Konya, Kayseri ile mukayese etmeliyiz. Mukayeseyi kendi bölgemizin dışına taşıdığımızda bizim iddia ettiğimiz sonuçları görürsünüz. İşte bu tespiti yaptıktan sonra kendimizi bir siyaset analizcisi zannederek nedenlerine gelmek istiyoruz.

Son Trabzon anketlerinde Cumhur İttifakı %55 oranlarında seyrediyor. Yani, 2018 seçimlerinin 10 puan altında… Büyükşehir Belediyesinden memnuniyet ise diplere vurdu. %30’larda seyrediyor. Bizim iddiamıza göre 2,5 yıl sonra yapılacak yerel seçimi Murat Zorluoğlu karşısında İYİ Parti alır. Bakın ‘Alabilir’ demiyoruz. ‘Alır’ diye net iddia kaydediyoruz. Yukarıda çizdiğimiz tabloya rağmen böyle bir sonuç nasıl yorumlanmalı?.. Birincisi, AK Parti açısından bir vahamet olur. Büyükşehri kaybetmek AK Parti için ne demektir? Böyle bir tablo neyle ve nasıl izah edilmelidir? Şimdi o izahı yapalım…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon için siyasi tercihlerinde halkın tercihlerini dikkate almayan bir siyasi çizgi izlemektedir. Trabzon’a haklı olarak öylesine fazla güven duyuyor ki, kendi tercihlerinin itirazsız kabul göreceğini düşünüyor. Bugüne kadar da büyük oranda böyle oldu. Genel anlamda Faruk Özak’lar, Süleyman Soylu’lar ve Erdoğan Bayraktar isimleri itiraz edilecek isimler değildi. (Erdoğan Bayraktar konusunu şimdi dışarda tutuyoruz) Ancak Trabzon, bu son dönemdeki kadar hiç zayıf kalmadı.

Belediye Başkanlığı bağlamında ise Trabzon özellikle son iki dönemdir hayal kırıklığı yaşıyor. Dışarıdan gelen isimler Trabzon’da başarılı belediye başkanlığı yapamıyor. Belediye Başkanının o şehirde yaşaması lazım. O şehri yaşaması lazım. O şehri sevmesi lazım. Sokağını, caddesini, insanını tanıması lazım. Villalarda oturup Trabzon’da Belediye Başkanlığı yapmaması lazım. Semerciler Caddesi’ni sabah namazı gezecek. Sahilde spor yapanların lağım kokusundan muzdarip olduğunu hissedecek. ‘Siz kimsiniz? Her şeyin iyisini ben bilirim!..’ demeyecek. Hepsinden önemlisi, başkanlığı bittikten sonra şehirle irtibatını kesmeyecek isimler lazım. Trabzon niçin hala Orhan Karakullukçu, Asım Aykan dönemlerini konuşuyor? Söyleyelim… Villalarda fildişi kulelerde oturup şehre tepeden bakmadılar. Orhan Fevzi Bey ve şimdiki Başkan Murat Zorluoğlu, villalarda oturmayı seven iki başkan… Trabzon’a dışarıdan geldiler. Biri müsteşarım, diğeri Kayyumum dedi. Hiçbir ortak akla önem vermediler. Gümrükçüoğlu, şehre rağmen itfaiye kavşağını dayattı… Şimdi yıkılması gerektiği konuşuluyor. Zorluoğlu da şehre rağmen dere yatağına yaptırmaya çalıştığı ‘terminali’ dayatıyor. Gelecek başkan o terminali de yıkacak. Çünkü şehir dere yatağına terminal istemiyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi halktan o kadar kopuk bir durumdaki sosyal medya en ağır eleştirilerle yıkılıyor. Gazeteleri parayla halletse bile sosyal medya her şeyi tüm çıplaklığıyla sergiliyor. “En büyük projem, kadrom” demişti. AK Partili başarılı tüm kadroları tasfiye edip çoğu dışarıdan ve sıradan kadrolar getirdi. Şimdi beceremiyorlar. 15 gün önce yaptıkları yıkılıyor. Uzunsokak’ta dükkanları su basıyor. Van’dan getirdiği TİSKİ Müdürü yüksek katlı binalara su veremiyor. Çok önemsediğimiz bir ilaveyi daha yapmak istiyoruz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi 2 buçuk yılda pazarlık usulü ile tam 39 ihale yapmış. Tutarı nedir biliyor musunuz? 76 Milyon TL. Yani 76 Milyon TL’yi dilediği biçimde harcamış. İşte böyle bir yönetim anlayışını konuşuyoruz.

Tekrar en başa dönersek… Trabzon, artık kendi tercihlerinin dikkate alınmasını istiyor. Trabzon’u seven… Ortak akla güvenen… Hizmeti borç bilen… Kent hassasiyeti yüksek ve halkın sevdiği isimler istiyor. Aksi halde önümüzdeki dönem Trabzon’u ne denli sevdiğini kaydettiğimiz Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı küstürebilir…

Erdoğan, Trabzon’a küsmemeli... Trabzon, Erdoğan’ı küstürmemeli…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.