banner114

TMO piyasaya erken girmeli

Karadeniz insanının önemli geçim kaynakları arasında yer alan fındığa 50 randıman esasına göre Giresun kaliteli kabuklu fındık için 17 lira, Levant kaliteli kabuklu fındık için 16,5 lira taban fiyat verilmesinin yankıları sürüyor. TSİAD, MÜSAİD, Ortahisar Ziraat Odası, GTSO ve TZOB kanadından yapılan açıklamalarda fındık fiyatının erken açıklanmasının önemi vurgulandı, TMO’nun piyasaya erken girmesi istendi.

FİYATIN ERKEN AÇIKLANMASI SEVİNDİRİCİ

Trabzon Sanayici ve İş Adamları Derneği (TSİAD)  Başkanı Sırrı Eren, Giresun kalite kabuklu fındığın taban fiyatının 17 lira, levant kaliteli kabuklu fındığın taban fiyatının 16,5 lira olarak belirlenmesini değerlendirdi.  Başkan Eren, “Fındık taban fiyatlarının hasat öncesi açıklanmış olması geçtiğimiz yıl yaşanan pek çok sıkıntının önüne geçmesi ve TMO’nun hazırlık yapması adına çok olumlu gelişmelerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız fındık taban fiyatlarını bizzat açıklayarak fındığa verdiği önemi göstermiştir. Dünya fındık üretiminin çok büyük kısmı ülkemizde yapılmaktadır. Göreve geldiğimiz günden beri fındığın milli ürünümüz olduğunu belirterek, her kesimce sahiplenilmesi adına çalışmalar yapıyoruz.  “Dünyanın Fındığı Burada” sloganı ile 2-8 Ağustos arası sosyal medyada düzenleyeceğimiz etkinlik ile fındık ayı olan ağustos ayında dikkatleri fındığa çekmek, fındığın tanıtımına katkı yapmak, fındığı sosyal medya gibi çağımızın en popüler iletişim kanalına taşımak arzusundayız. Ayrıca, fındığın çeşitli yönleri ile her kesimce konuşulmasını ve dünya piyasasındaki yerini koruması adına kalite ve verimi artırıcı öneriler ortaya çıkmasını sağlamak istiyoruz. Bu çerçevede herkesi bir kez daha 2-8 Ağustos tarihleri arasında sosyal medya hesaplarından #dünyanınfındığıburada hashtagi ile paylaşım yapmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

FİYAT BEKLENTİNİN ÜSTÜNDE

Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Trabzon Şube Başkanı Ali Kaan, fındık rekoltesinin geçmiş yıllara oranla çok daha yüksek olduğu bir dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bölgeye verdiği önemi bir kez daha göstererek, beklentilerin üzerinde fiyat açıklamasının memnuniyet verici olduğunu bildirdi. Kaan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019 yılı kaliteli kabuklu Giresun fındığı için taban fiyatın kilogramda 17 lira, levant fındık için 16,5 lira olarak belirlendiğine ilişkin açıklamasını anımsattı. Fındık fiyatının zamanında açıklanarak oluşabilecek spekülasyonların önüne geçildiğini vurgulayan Kaan, şu değerlendirmede bulundu: "Fındık rekoltesinin geçtiğimiz yıllara oranla çok daha yüksek olduğu bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bölgeye verdiği önemi bir kez daha göstererek, beklentilerin üzerinde bir fiyat açıklaması memnuniyet verici. Rekoltenin yüksek olması nedeniyle bazı kesimler, fiyatın yüksek açıklanmaması yönünde çalışmalar yaptı. Böyle duyumlar aldık, gerçekten üzüntü verici. Sayın Cumhurbaşkanımız bunların bilincinde olarak üreticiyi ezdirmeyecek, onu mutlu edecek bir fiyat açıklamıştır." Kaan, üreticinin fındığı kaliteli üretmesi ve biraz sabırlı olup zamanında pazara indirmesi durumunda çok verimli bir sezon geçirileceğine inandığını sözlerine ekledi.

HAKLI ÇAĞRILARIMIZ KARŞILIK BULDU

Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındık fiyatının erken açıklanması için çağrı yaptıklarını hatırlatarak, yaptıkları çağrının karşılık bulmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.  Bekar, “Fındık üreticisinin emeğinin tekele mahkum olmaması için yaptığımız çağrılar karşılık buldu. Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar da fındık üreticinin sorunlarını dile getirdi ve üreticinin destekçisi oldu. Maliyet hesap edilerek, tarımsal girdi enflasyonu hesap edilerek 20 TL fiyat istesek de biraz altında bir rakam açıklandı. Devletin kararlı açıklaması üreticilerimizin alın terini sömürenlerin piyasada istedikleri gibi at koşturmalarına fırsat vermemiştir. Bu perspektiften bakıldığında, fındık hasadı başlamadan önce, TMO’nun hemen devreye sokulması, fiyatın bir an önce açıklanması yönündeki ısrarlı talebimiz gerçekleştirilmiştir. Bu da bizleri, fındık üreticimiz adına mutlu etmiş ve sevindirmiştir. Bu güçlü ve zamanında yapılan açıklamanın fındık üreticimize olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza ve katkı sunan tüm hükümet ve muhalefet milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu açıklamanın ardından, hemen beklemeden, TMO’nun tüm hazırlıklarını yapıp fındık alımı için harekete geçmesini istiyoruz. Çünkü olmayan serbest piyasada TMO’nun bulunması ve fındık alması, piyasayı güçlü şekilde etkileyecektir. Her zaman fındık konusunda üreticimiz lehine taleplerde bulunduk. Fındık piyasasında ortamı boş bulup at koşturan, alın terini sömürenlerle de mücadelemiz, üreticimiz adına ve lehine devam edecektir. Bu sezon ve bundan sonraki yıllarda fındıkta çok daha istikrarlı günlerin olacağına inanıyor, bu açıklamanın ve kararın ülkemize, devletimize ve çiftçimize hayırlı olmasını yürekten temenni ediyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

FİSKOBİRLİK SÜRECE DAHİL EDİLMELİ

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırme-likoğlu da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan fiyatın memnuniyet verici olduğunu kaydetti. TMO ile üretici kuruluşu FİSKOBİRLİK'in entegreli bir şekilde sürece dahil edilmesi gerektiğine değinen Çakırmelikoğlu, şu görüşlerini paylaştı: "İlk günden itibaren ifade ettiğimiz gibi FİSKOBİRLİK ile Toprak Mahsulleri Ofisinin uzman personel ve depolama alanları başta olmak üzere, alım sürecinde birlikte çalışmalarının her iki kesim açısından faydalı olacağını tekrar vurgulayarak, fındık taban fiyatının belirlenmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, bölge milletvekillerimize ve fındık ürünü ile bağlantılı tüm kesimlere sonsuz teşekkürlerimizi sunarız." Çakırmelikoğlu, TMO'nun üreticiye ileri tarihli alım randevusu vermesi gibi durumların önüne geçilecek tedbirler alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

FINDIK ÜRETİCİLERİMİZ RAHAT BİR NEFES ALACAK

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık taban fiyat açıklamasına ilişkin, "Fındık üreticilerimiz bu sezon rahat bir nefes almış olacak. Alınan bu karar üreticilerimize hayırlı olsun." dedi.  Erdoğan'ın Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Kurban Bayramı'nın ardından piyasaya gireceğini de açıkladığını aktaran Soydan, "Yapılan açıklamalar üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Fiyat biraz daha yüksek olabilirdi. Ancak üreticilerimiz ürününün randımanını yüksek tutarak açıklanan rakamın üzerinde fındığını satabilir. Bu son derece mümkündür." diye konuştu.  Soydan, TMO'nun piyasa sokulması yönünde alınan kararın çok önemli olduğuna değinerek, "Çünkü ilk defa fındık hasadı öncesi devletin bir alım kararı oldu. Geçen sene TMO geç piyasaya girmiş ve bazı tartışmalar yaşanmıştı. Bu sezon benzer bir durumla karşılaşmayacağız." şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
TMOKaradenizSırrı Eren
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.