banner114

Öncelikle eğitim sistemimiz hakkında biraz konuşalım. Gerçekten çocuklarımız istediğimiz gibi eğitiliyor mu devletimiz tarafından? Çocuklarımızı okumak için mi okutuyoruz yoksa iyi bir insan sağlam karaktere sahip birer fert olsunlar diye mi okutuyoruz. Bu sorunun cevabına çoğumuz hayır diyeceğiz.

Ancak ebeveynler olarak ne istediğimizi biliyoruz mu?

Mesela birçoğumuz şöyle der gibi geliyor bana “Çocuğum, iyi bir kariyere sahip olsun, iyi para kazansın, mesleğinde başarılı olsun, toplumda saygın bir statüye kavuşsun” Bu cümlelerin dışında cümle kuran yok gibi geliyor. Bunun neresi yanlış der gibisiniz. Maalesef yanlış cümleler bunlar. Bu cümleleri kuran aileler iyi bir toplum nasıl inşa edebilir ki. Şöyle sormak gerekmez mi? Benim çocuğum iyi bir insan olsun, güzel bir ahlâka, güzel bir karaktere, güzel birer arkadaşa ve iyi bir Müslümanlığa sahip olsun. Sanki hiç birimizin böyle bir soru sormak gibi derdi yok. Bu seküler düşünceden kurtulmamız gerekir Müslümanlar olarak. Hâlbuki ki referanslarını Kur’an ve sünnetten alan aileler olarak, Kur’an ve sünnetin bize emrettiği gibi çocuklarımızın eğitim almalarını sağlamayız.

Önce aile olarak yapıyı sağlam oluşturmalı ve sonrasında da idealist öğretmenlerden çocuklarımızın eğitim almalarını sağlamalıyız. Burada devlete büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. İdealist, okuyan, sorgulayan, düşünen ve düşündüren, bilgiye giden yolu gösteren, yol açan, yol olan, kılavuzluk yapan eğitmenler yetiştirerek hem aileleri hem de çocukları eğitmelidir.

Yusuf Kaplan’ın deyimiyle “Hayata değemeyen bir eğitim, insana değemeyen bir eğitim, hakikate götüremeyen bir eğitim, insana ve hayata ruh üfleyemeyen bir eğitim, hayatı çölleştirir, insanı sahtenin, ayartıcı olanın kölesi hâline getirir, insanın zihnini felç eder, körleştirir, sonunda kaçınılmaz olarak ruhunu bitirir, küresel ruhsuz popüler kültürün kölesine dönüştürür, palyaçoya çevirir.”

Almanya’da bir lise müdürünün, her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerine gönderdiği söylenen şu mektubuna bir göz atalım:

“Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim.

Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü.

İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.

Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum.

Sizlerden isteğim şudur:

Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın.

Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin.

Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.”

Çocuklarımızın bölüm seçme ve lise tercihi konusunda onların görüşlerinin alınması elbette önemli. Ancak çocuklarımız bu tercihlerini yaparken arkadaş çevrelerinden sosyal medyadan, rol model aldığı insanlardan ya da bazı mesleki bölümlerin ve liselerin statüsü ve popülaritesinden dolayı kendisiyle uyuşmayan tercihler yapabilirler. Bu yanlış tercih konusunu da doğru tercihleri yapmaları için onlara yardımcı olmak yine biz ebeveynlere düşmektedir. Çünkü çocuklarımız henüz karar verme aşamasında değildirler. Neyin yanlış neyin doğru olduğunu henüz kavramış değillerdir. Hangi meslek grubunun onun kapasitesine uygun ve onu mutlu edeceğini kestiremezler. Aslında buda yine eğitim sistemimizin eğitim aldıkları süre zarfında çocuklarımızın kapasite, ilgi ve alaka duydukları bölümlere yönlendirilememesinden kaynaklanmaktadır. Onun için onların da görüşlerini alarak birlikte bölün ya da lise tercihi yapmak en isabetli karar olacaktır. Önce insan olmak gerektiği bilinciyle okumayı rabbim tüm çocuklarımıza nasip eylesin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner121