banner114
banner146

Yüz yüze eğitim için erken

Türk Eğitim-Sen Orta ve Doğu Karadeniz Şubeleri orak toplantı yaparak yüz yüze eğitime başlanma kararına yönelik ortak açıklama yaptı. Trabzon, Amasya, Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Tokat Şube Başkanlarının katıldığı toplantıda salgın riski için yeteri kadar tedbir alınmadığı gerekçesiyle okulların yüz yüze eğitime başlama sürecinin henüz uygun olunmadı üzerinde duruldu.

SALGIN RİSKİ SÜRÜYOR

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada “Eğitim Sen Karadeniz şubeleri olarak kamu yöneticilerini uyarıyoruz.  Salgın ve bulaş riski sürüyor. Yüz yüze eğitim ve sınav açıklamaları ile birlikte ülke genelinde kaygılarımız her geçen gün artıyor. Karadeniz illerinde vaka sayılarının yüksekliği ise artan kaygılarımızı derinleştiriyor. Ülkemizde geçtiğimiz haftalarda yapılan testlerde pozitiflik saptanma oranı artıyor. Yüz binde 100’ ün üstünde vaka seyri görülen illerin “çok yüksek riskli” yüz binde 36-100 arası vaka tespit edilen illerin ise “yüksek riskli” olduğu açıklandı. Şu anda birlikte açıklama gerçekleştirdiğimiz Karadeniz şubeleri olarak Samsun 171,29, Ordu 194,42, Giresun 184,34, Rize 202,44, Trabzon 228,02, Tokat 118,52 oranları üzerinden “çok yüksek riskli”, Amasya 96,06, Artvin 78,42 oranları ile de “yüksek riskli” iller kapsamındayız.” denildi.

HANGİ ADIMLAR ATILMALI?

Milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerin ve eğitim çalışmalarının sağlıklarının riske atıldığı üzerinde duran Eğitim Sen, halkın sağlık hakkı, öğrencilerin eğitim hakkı için kamu yöneticilerini gerekli önlemleri alması noktasında uyardı. Eğitim Sen hangi adımların yüz yüze eğitime başlanırken için hangi adımların atılmasını gerektiğini,

“Amasya, Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Tokat ve Trabzon illerinde; Mart’ ta başlayacağı açıklanan yüz yüze eğitim kararları ertelenmelidir. 1 Mart’ tan itibaren gerçekleştirileceği açıklanan sınavlar ertelenmelidir. Özel eğitim kurumlarında bulunan öğrencilerimizin önemli bir bölümünün kronik rahatsızlıkları vardır. Bu durum öğrencilerimiz, bu kurumlarda çalışan eğitim emekçileri, veliler ve tüm yurttaşlar tarafından sağlık riski anlamına gelmektedir. Özel eğitim kurumları kapatılmalıdır.  Okul öncesi eğitim kurumlarının açılma gerekçesi öğrencilerin ebeveynlerinin, emekçilerin salgında dahi çalışması gerekçesi ile açıklanmıştır. Aslolan toplumsal faydadır ve öğrencilerimizin üstün yararıdır. Okul öncesi eğitim kurumları kapatılmalıdır. Okul öncesi öğrencilerimizin ve özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerimizin velilerinden birine ücretli izin hakkı verilmelidir. Köy okullarında alınmayan önlemler ve taşımalı eğitimde öğrencilerimizin ve lojmanların olmaması veya atıllığı nedeniyle öğretmenlerin servislerde, araçlarda uzun saatler kalabalık ortamda yolculuk yapmak zorunda kalması fiziksel hareketliliği ve salgın riskini artırmaktadır. Taşımalı eğitimde servis sayısı artırılmalı, eğitim emekçileri acilen aşılanmalı, gerekli koruyucu malzeme eksiksiz sağlanmalı, öğretmenlerin ulaşımı güvenli ve ücretsiz bir şekilde sağlanmalı, yüz yüze eğitimde görevli eğitim emekçilerinin talebi doğrultusunda ücretsiz barınma hakkı verilmeli, öğrencilerimizin internet erişimi ve cihaz sorunu ücretsiz karşılanmalıdır. Gerekli koşullar sağlanıncaya köy okullarında ve şu an devam etmekte olan DKY kurslarında yüz yüze eğitime ara verilmelidir. Mücadelemiz öğrencilerimizin üstün yararı, eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin, halkın sağlık hakkı içindir.” maddeleriyle sıraladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.