banner114

RTEÜ çıta yükseltti

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, üniversite tercih döneminde, öğrencileri RTEÜ’ye davet ederek üniversitenin imkânlarını anlattı. Üniversitenin potansiyeliyle ülkenin gözde eğitim kurumlarından biri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Karaman, öğrencileri iyi bir akademik kariyer için Rize’ye davet etti.

46 ÜLKEDEN 19 BİN ÖĞRENCİ RTEÜ’DE OKUYOR

RTEÜ’nün ülkenin genç üniversitelerinden biri olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, 46 ülkeden 19 bin öğrencinin üniversitede eğitim gördüğünü belirterek, “Şu anda Üniversitemizde 14 fakülte, 5 yüksekokul ve 6 meslek yüksekokulu vardır. Bu akademik birimlerde; 40 ön lisans, 44 lisans, 34 yüksek lisans ve 14 doktora programı olmak üzere 132 farklı diploma programı vardır. Üniversitemizde 482 tanesi öğretim üyesi olmak üzere bin 133 öğretim elemanı, yani akademik personel görev yapmaktadır. Bu akademik birimlerde 464 tanesi uluslararası öğrenci olmak üzere 19 bin öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Ülkemizin her şehrinden ve 46 farklı ülkeden öğrenciye sahip bir üniversiteyiz.” dedi.

RTEÜ’NÜN ALTYAPISI VE POTANSİYELİNDEN SÖZ ETTİ

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, RTEÜ’nün altyapısından ve potansiyelinden bahsederek, “Üniversitemizde, sınıflar, konferans salonları ve amfiler fiziki alt yapı anlamında modern ve son teknoloji ile donanımlı alt yapıya sahiptir. Araştırma alt yapısı anlamında ise Üniversitemizde tüm fakülte ve yüksekokullara, akademisyenlere hitap eden merkezi araştırma laboratuvarları, mühendislik, fen edebiyat, su ürünleri, tıp gibi birimlerin de kendi laboratuvarları vardır. Ayrıca Türk Alman Üniversitesi ile birlikte ortak teknokent, teknoloji geliştirme bölgesi kuruyoruz. Kütüphanemiz hem fiziki şartları itibariyle, hem de sahip olduğu elektronik ve basılı kaynak itibariyle öğrenci ve araştırmacıların ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Kütüphanemizde 300 binin üzerinde basılı ve elektronik kitap, yaklaşık 40 bin süreli yayın vardır. Veri tabanı abonelikleri ile birlikte bu sayı çok daha yukarılara çıkmaktadır. Merkez kütüphanenin dışında birim kütüphanelerimiz de vardır. İlahiyat Fakültemizin yaklaşık olarak 40 bin ciltlik bir ihtisas kütüphanesi vardır.” diye konuştu.

SOSYAL İMKANLAR ÇOK FAZLA

Öğrencilere sağlanan sosyal imkânlar, konaklama ve ulaşım imkânlarına değinen Rektör Karaman, “Üniversite olarak hem öğrencilerin sosyal aktivitelerini önemsiyoruz, hem de üniversite olarak birçok kongre, bilgi şöleni ve panel gibi akademik etkinlik ve faaliyet düzenliyoruz. Üniversitemiz kongre ve kültür merkezinde öğrenciler birçok aktivitelerini yapabiliyorlar. Öğrencilere hitap eden birimleri burada topladık. Öğrencilerimizin eğitim yanında sosyal ve kültürel aktiviteler yönünden de gelişmesini istiyoruz. Bu doğrultuda kültür, sanat, edebiyat, müzik gibi farklı amaçlar için kurulmuş 80 tane öğrenci topluluğu vardır. Yurtlar, fakülteler ve öğrenciler için sosyal mekânlar aynı kampüs içerisinde yer almaktadır. Beş yıldızlı otel konforunda deniz manzaralı yurtlarda kalma imkânı vardır. Rize’de Kredi Yurtlar Kurumu, özel yurtlar, vakıf ve derneklerin açmış olduğu yurtlarla birlikte, yurt sorunu yoktur diyebiliriz.” dedi.

RTEÜ İSTİHDAM SAĞLIYOR

RTEÜ’de bölüm ve program açarken tercih edilen bir bölüm ve gelecekte iş ve istihdam alanının olmasının üniversite için önemli olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Karaman, “Onun için de bu yıl dört yeni bölüm açıyoruz. Bunların hepsinin tercih edilirlik ve doluluk oranı yüzde 90’nın üzerindedir. Bunlar, Hukuk Fakültesi Hukuk Programı, Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü, Ardeşen Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ve Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Öğretmenliği Programı.” dedi.

ÖĞRENCİLERİ YEŞİL VE MAVİYLE BULUŞTURUYORLAR

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, üniversitelerini tercih edecek olan öğrencilerin iyi bir akademik kariyer geçirmesi için önemli birimlerin üniversitede var olduğunu belirterek öğrencileri üniversiteye davet etti. Öğrencilerin tercihte neden RTEÜ’yü tercih etmeleri konusunda da açıklamalarda bulunan Karaman, “Öğrenciler neden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini tercih etmeli?” sorusunu ise “Öğrenciler tercihte bulunurken elbette tercih edecekleri üniversitenin bulunduğu şehri, şehrin coğrafi konumu, iklimi, sorunlu olup olmaması gibi etkenleri de dikkate alacaklardır. Yeşil ile mavinin anavatanı ve çayın başkenti, yağmurun ülkesi ve bulutların şehridir. Rize’de yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Ancak üniversite adaylarının birinci öncelikleri daha iyi yetişmek ve aynı bölümden mezun oldukları öğrencilerle yarışmak, rekabet etmek olmalıdır. Nitelikli eğitim almak hedefinde olmalıdırlar. ‘Ben hangi üniversitede daha nitelikli bir eğitim alabilirim?’ sorusunun cevabına göre tercihte bulunmalıdırlar. Bunun için de ilgili üniversitenin ve bölümün fiziki ve akademik altyapısı ile geçmişteki başarılarına bakmalılar. Ona göre tercihte bulunmalıdırlar. Biz Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak bilineni tekrar eden değil, yenileri ortaya koyan bir üniversite olma hedefindeyiz. Ülkemizin insan gücünü yetiştirmek istiyoruz. Eğitim öğretim binalarımız ile akademik kadromuzu bu hedefe yönelik olarak oluşturduk. Bütün bunlardan dolayı ‘Şimdi ülkemizin en yeni ve en hızlı gelişen üniversitelerinden biri olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversiteli olma zamanıdır.’ diyor bütün izleyicilere saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Gültekin SADIKOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Hüseyin KaramanRteü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.